Reklama

Każdy ma takiego Pegaza, na jakiego zasłużył

Data:

- Reklama -
Podkowy Pegaza.
Podkowy Pegaza.

Te słowa wypowiedziała ze sceny aktorka Joanna Szczepkowska, podczas spektaklu „Goła baba”, który suwalczanie obejrzeli tuż po oficjalnym zakończeniu XI Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”. Kolejna edycja wydarzenia teatralnego przeszła do historii.

11 edycja, 12 miesiąc, 13 dzień, 14 rok. Liczby można mnożyć – dwanaście monodramów, troje jurorów: Joanna Szczepkowska, Krystyna Kozioł i Marek Cichucki; wiele emocji i niezapomnianych wrażeń, nowych doświadczeń.

Od kilkunastu lat przegląd monodramów w Suwałkach ściąga młodych i starszych aktorów z całej Polski, którzy próbują swoich sił w tej trudnej dziedzinie. Od początku opiekę organizacyjną nad wydarzeniem roztacza Grażyna Filipowicz-Karp, instruktorka. W tym roku młodzi adepci sztuki teatralnej mieli okazję uczestniczyć w warsztatach aktorskich prowadzonych przez Joannę Szczepkowską. Uczestnicy Spotkań z Monodramem obejrzeli dwa spektakle poza konkursem – monodramy Marka Cichuckiego i Joanny Szczepkowskiej. Dwie osobowości, ukształtowane sumą odmiennych doświadczeń i dwa spektakle jak bardzo aktualne, bogate w trafne spostrzeżenia i nieco „podobne” w sensie przekazu. Rzeczy o kreacji, autokreacji, sztuce „nieskażonej” i sztuce chamskiej, wręcz prymitywnej w dwóch wersjach – warte uwagi. „Goła baba” – dojazd własny została przyjęta szczególnie ciepło. Publiczność, która spektakl widziała, wie, że „nawet dobrze” to określenie, które potrafi zabić każdego ducha, a w tym przypadku, z pewnością nie było adekwatne do owacji na stojąco, która wybrzmiała po zaskakującym zakończeniu monodramu Szczepkowskiej.

Joanna Szczepkowska, przewodnicząca komisji konkursowej podkreśliła w sobotę, 13 grudnia – podczas uroczystego wręczenia nagród, że w tym roku jury miało wyjątkowo trudne zadanie, oceniając 12 prezentacji konkursowych o niezwykle wysokim i wyrównanym poziomie.

Grand Prix i nagrodę pieniężną w wysokości 1800 zł zdobył Tomasz Zaród z Warszawy za czystość i szlachetność środków teatralnego wyrazu w koncercie monodramatycznym pt. „Aktor NN”.

W kategorii wiekowej 16-19 lat wyróżnienia otrzymali: Joanna Lewoc z Suwałk za monodram pt. „Trzymając się za ręce” w reż. Mirosławy Krymskiej; Ewelina Suwała z Tarnowa za monodram „Na granicy” w reż. Anny Witczak-Szumskiej; Zofia Mackiewicz z Suwałk za monodram „Miłość i inne demony” w reż. Jolanty Hinc-Mackiewicz; Natalia Traczyk z Radomia za monodram „Bida” w reż. Moniki Żurek; Michał Sawicki z Suwałk za monodram „Kongres Futurologiczny” w reż. Jolanty Hinc-Mackiewicz.

III miejsce i nagroda pieniężna w wysokości 400 zł została przyznana Mai Wolskiej z Koszalina za pełną ekspresji i odwagi osobistą wypowiedź sceniczną w monodramie „Chodzenie po linie” w reż. Ewy Czapik-Kowalewskiej.

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł jury przyznało Szymonowi Szczęchowi z Tarnowa za autorski scenariusz i prawdę na scenie w monodramie „Jestem” w reż. Justyny Kapy.

Decyzją jury dwa I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 600 zł otrzymały: Klaudia Koścista z Tomaszowa Mazowieckiego za dojrzałe i wytrawne aktorstwo w monodramie pt. „Wielki piątek, czyli kobieta demon” w reż. Kariny Góry oraz Marta Hołyńska z Piotrkowa Trybunalskiego za świadomy wybór i różnorodność form teatralnych w poprowadzeniu aktualnego tematu społecznego w spektaklu pt. „Wbrew woli mojej” w reż. Małgorzaty Kowalczyk.

W kategorii dorosłych III miejsca nie przyznano. II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł wywalczyła Aleksandra Guzek z Wrocławia za stylowe i konsekwentne utrzymanie się w konwencji prezentowanej adaptacji scenicznej w monodramie „Nic mnie w życiu nie bawi” w reż. Łukasza Chojęty. I miejsce i nagroda pieniężna w wysokości 600 zł przypadła Jackowi Sawickiemu z Suwałk za przekonujące i niezwykle wyraziste ujęcie problemu degradacji osobowości w monodramie „Moskwa – Pietuszki” w reż. Jolanty Hinc-Mackiewicz.

XI Spotkaniom z Monodramem towarzyszyły też wnioski jurorów – o przywrócenie festiwalowi kategorii teatru dziecięcego oraz o rozpoczynanie prezentacji konkursowych w czwartki po południu; tak, by minimalizując wysokie koszty akredytacji, spektakle konkursowe mogła obejrzeć jak największa liczba uczestników festiwalu. Jak obiecała Bożena Kamińska, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury, prośby zostaną uwzględnione w kolejnej edycji konkursu.

Podziękowania odebrali też instruktorzy, pracujący na co dzień z aktorami.

Wsparcie podczas XI Spotkań z Monodramem nadeszło ze strony PGE Dystrybucja Rejonu Energetycznego w Suwałkach, Hotelu „Logos” i Wydawnictwa Czarne.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Skąpiec” w maju na deskach teatru Dramatycznego

13 maja w Kinie Ton odbyła się premiera „Skąpca”...

Monodramiści „Pegaza” nagrodzeni

Złote Podkowy Pegaza w  XVIII edycji Spotkań z Monodramem...

#DonMoniuszkoProject! wchodzi w fazę finałową. Tego nie można przegapić (audio)

#DonMoniuszkoProject! i VII Międzynarodowy Festiwal „Ars Musica” w Suwałkach...

Namibia nieznana, warta poznania

Południowa Afryka zwrotnikowa nie jest najczęstszym celem wypraw, a...