Reklama

Nauka przedsiębiorczości od dziecka w cyklu „Bączek książkowy” – świątecznie

Data:

- Reklama -

Edukacja zaczyna się w szkole, ale nigdy się nie kończy. Jest wiele takich rzeczy w życiu, których naszym zdaniem „nigdy dość”, a edukacja znajduje się na szczycie tej listy. (…) W szkole miałem problemy. Nie byłem dobrym uczniem, po części ze względu na moją dysleksję (która została zdiagnozowana dopiero później), a po części z powodu mojej niespokojnej natury. Skoncentrowanie się podczas lekcji sprawiało mi trudność i dużo czasu w szkole spędziłem na wymyślaniu nowych minibiznesów. Kilka pierwszych przedsięwzięć, jakie stworzyłem – łącznie z tym, który polegał na uprawie choinek – nie odniosło sukcesu, ale te doświadczenia sprawiły, że zasmakowałem w biznesie, i dały mi wiedzę o niezwykle ważnej sztuce dzielenia się obowiązkami. Richard Branson, Like a Virgin. Czego nie nauczą Cię w szkole biznesu

Autor: ADA

Praktyka czyni mistrza, ale teoria bywa również przydatna. Jak zatem wykorzystać książki dla dzieci, by przybliżyć najmłodszym pojęcie dobrze rozumianej przedsiębiorczości?

Naukę przedsiębiorczości można rozpocząć od przykładów zachowań bohaterów literackich, stosownych metafor, symboliki, opisu scenek rodzajowych, przedstawiania humoru sytuacyjnego, przemyśleń, refleksji i aluzji. Ważne, by przy tym nie popadać w skrajności, często nawet przez przypadek budując pozytywne konotacje z cwaniactwem, kombinacjami i manipulacją.

Terminologia: innowacyjność, biznes, menadżer, inkubator przedsiębiorczości, myślenie perspektywiczne, Rada Biznesu, edukacja przyszłości, program przedsiębiorczości, techno-talenty, fundusze unijne

Odsłona teoretyczna

Długofalowa praca polega na budzeniu świadomości, kształtowaniu pomysłowości, kreatywności, wyobraźni, budowaniu wiary we własne siły, nabywaniu umiejętności planowania, oszczędzania, współpracy zespołowej, tworzenia klimatu do realizacji pomysłu organizacji czasu pracy, wykorzystania budżetu.

Przykłady do wykorzystania:

magia_swiatMagiczne Baśnie dla Chłopców (wydawnictwo P.H.W. Fenix): krótkie baśnie z morałem (np. Mrówka i konik polny, Dwa niemądre woły, Kot z dzwoneczkiem, Stara kobieta i medyk, Wiatr północny i słońce, Kwaśne winogrona).

Spoko, poradzę sobie! Niezbędnik nastolatka, autor: Magdalena Adamska

Rozdział: Jak oszczędzać, żeby mieć górę pieniędzy?

Pamiętasz historię o kwiecie paproci? Morał z tej pięknej, choć nieco ponurej baśni był taki, że same pieniądze szczęścia nie dają. I mimo że to z pewnością prawda, to prawdą jest też to, że bez liczenia pieniędzy i planowania wydatków również możemy popaść w poważne tarapaty.

Zanim zaczniesz zarabiać kokosy jako szef topowej firmy, światowej klasy chirurg albo wzięta prawniczka, jeszcze długo głównym źródłem twoich dochodów pozostaną tygodniówki od rodziców lub drobne kwoty od dziadków. Niezależnie jednak od tego, czy dysponujesz wielomilionowym majątkiem czy kwotą kilkudziesięciu złotych, zasady zarządzania budżetem są takie same. Ustalmy więc na początek, co to jest „budżet”, a odpowiedź na pytanie, jak nim zarządzać, okaże się prosta jak strzała Apacza (s. 71).

Odsłona praktyczna: terminologia dla dzieci starszych: zdobywanie doświadczenia poprzez udział w kołach zainteresowań, rozwijanie talentów, udział w projektach i podejmowanych przedsięwzięciach domowych lub klasowych, doprowadzanie podjętych zobowiązań do końca, np. na bazie „pracy z fabryce św. Mikołaja” – książka „Magia Świąt. Zwyczaje, ciekawostki, opowieści”.

Książka zauważona

Magia Świąt. Zwyczaje, ciekawostki, opowieści (Wydawnictwo Zielona Sowa)

Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy czas w całym roku. Dzięki książce dzieci dowiedzą się, na czym polega magia tych wyjątkowych Świąt na całym świecie. Znajdą w niej opisy bożonarodzeniowych zwyczajów z różnych krajów, ciekawostki i świąteczne opowieści o Mikołaju i jego pomocnikach.

Uzupełnieniem jest druga książka z serii: Magia Świąt. Polskie zwyczaje, kolędy, opowieści, o świętach Bożego Narodzenia obchodzonych w Polsce.

Książka może posłużyć do rozmów z dzieckiem na temat tradycji i zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem.

inspiracjeInspiracje na Boże Narodzenie, Joanna Góźdź

Wiek od 5 lat

Rewelacyjne przykłady dekoracji z żywych roślin, które można samodzielnie wykonać w domu z dzieckiem, np. choinka ze świerkowych gałązek na brzozowym patyku, czy dekoracja z mchu… Można skorzystać z ciekawych propozycji pakowania prezentów – wiązanie kokardek, worki na prezenty, pudełka z uchwytem.

Zimowe cudeńka. 50 twórczych pomysłów, Marcelina Grabowska – Piątek

Wiek od 4 lat

Sposób wykonania każdej ozdoby omówiony jest na dwóch lub czterech stronach książki. Etapy realizacji są krok po kroku szczegółowo opisane, a także zilustrowane. Ikonki zawierające informacje o stopniach trudności oraz czasie potrzebnym do wykonania ozdoby pomogą dziecku określić, czy jest w stanie podjąć się pracy samo, czy powinno poprosić o pomoc domownika.

Wycinanki ozdoby świąteczne, Wydawnictwo Zielona Sowa

Wypychanka kartonowa umożliwi wykonanie dziecku ozdób bez użycia kleju i nożyczek.

cwaniaczkaDziennik cwaniaczka, Jeff Kinney

Doskonała lektura dla całej rodziny, początek odnosi się do okresu Świąt Bożego Narodzenia. Jakie refleksje, w nas – dorosłych, będą wzbudzać wątpliwości i rozterki dzieci?

Zimowe łamigłówki, Tamara Michałowska

W książce znajduje się 100 zadań rozwijających logiczne myślenie, spostrzegawczość, umiejętność pisania, wnioskowania, wyszukiwania, porównywania. Są tam zagadki, kolorowanki, wykreślanki. Poziom trudności określają gwiazdki.

Magiczne Baśnie dla Chłopców (wydawnictwo P.H.W. Fenix)

W tym wydaniu znajdują się klasyczne historie znane z dzieciństwa, jak również współczesne bajki – m.in. o zwierzętach i pojazdach.

Zadanie plastyczne

W gronie rodzinnym wykonajcie świąteczną dekorację. Wytłumacz dziecku, skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki na Boże Narodzenie.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wystawa „Drzewo” – twórcza i ekologiczna akcja uczniów

Wystawa uczniów Zespołu Szkół nr 6 im. Karola Brzostowskiego...

Jarosław Zieliński w obronie Mickiewicza, Kochanowskiego i Konopnickiej

Interpelacja poselska Jarosława Zielińskiego z PiS, skierowana do Minister...

Zimowe czytanie z Naszą Księgarnią

Czytamy coraz chętniej i więcej, często sięgamy po publikacje...

Między nami barbarzyńcami – starożytna Polska: Projekt edukacyjny Fundacji Terra Desolata również na Suwalszczyźnie

Fundacja Terra Desolata rozpoczęła interesujący projekt edukacyjny, mający na...