Umowę o współpracy Politechniki Białostockiej z Technikum nr 3 w Zespole Szkół Technicznych w Suwałkach podpisali dziś rektor PB – prof. Lech Dzienis i dyrektor ZST, Czesław Wielgat.
Jedna z największych szkół w Suwałkach kształci m.in. techników budownictwa, techników urządzeń i systemów energii odnawialnej, elektryków, mechaników i teleinformatyków. Stąd chęć współpracy zadeklarowały 4 wydziały uczelni: wydział elektryczny, mechaniczny, informatyki oraz budownictwa i inżynierii środowiska.
Umowa zakłada m.in. praktyki przedmiotowo-metodyczne studentów w szkole, zajęcia laboratoryjne i wykłady dla uczniów na Politechnice oraz pomoc młodzieży szczególnie uzdolnionej ze strony pracowników uczelni. Współpraca „przyczyniać się ma do popularyzacji nauki i podejmowania działań edukacyjnych”.

– Chcielibyśmy by jak najwięcej młodych zdolnych ludzi pozostawało w regionie i wybierało studia na Politechnice Białostockiej – mówił podczas uroczystości prof. Lech Dzienis. Nasi studenci pokazali poprzez swoje sukcesy, że tu mogą rozwijać swoje pasje, a sztandarowym przykładem jest łazik marsjański – zwycięzca University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych – dodawał Rektor Politechniki Białostockiej, wskazując na ustawionego obok Hyperiona. Prof. Dzienis mówił także o zainicjowanym przez Politechnikę Białostocką Programie „Odkrywcy Diamentów”, który wspierać ma najzdolniejszą młodzież. – Chcemy, by „diamenty” ujawniły się wcześniej, zanim przyjdą na studia na Politechnikę Białostocką – zwracał się do uczniów ZST w Suwałkach.
– Mamy bardzo dobrze wyposażone laboratoria, ale jeżeli będzie taka możliwość chcielibyśmy skorzystać z nowoczesnych pracowni Politechniki – dodał dyrektor ZST, Czesław Wielgat. Zwrócił on uwagę, że szkoła znajduje się na bardzo wysokim 5. miejscu w województwie podlaskim, jeżeli chodzi o wyniki egzaminu dojrzałości.
Marek Buczyński przypomniał, że Politechnika Białostocka „powraca” do Suwałk po dłuższej przerwie. Dokładnie w tym budynku, w którym odbywała się dzisiejsza uroczystość, mieścił się przed laty Zamiejscowy Wydział Mechaniczny. – Tak jak Politechnika Białostocka jest uczelnią kosmicznych możliwości, mam nadzieję ZST będzie taką szkołą – podsumowywał Marek Buczyński.