Polskie firmy niegotowe na klienta mobilnego – raport ActiveMobi

0
391

klient_mobilny_1Z najnowszego raportu ActiveMobi wynika, że 93% stron internetowych polskich małych i średnich firm nie jest przyjazna mobilnym urządzeniom. Na niemal trzy tysiące przebadanych polskich małych i średnich przedsiębiorstw zaledwie 207 ma stronę dostosowaną do wyświetlania na urządzeniach mobilnych.

Wygoda, jaką zapewniły nam w ostatnich latach urządzenia przenośne sprawiła, że zaczęliśmy je stopniowo adaptować do wykonywania codziennych czynności. Ewoluował również obraz typowego konsumenta, zmieniły się jego zachowania związane z dokonywaniem zakupów, a medium najczęściej wykorzystywanym w tym procesie stał się smartfon.

Najnowszy raport ActiveMobi przedstawia stopień gotowości małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce na klienta nowego typu, funkcjonującego w innym niż dotychczas kontekście – klienta mobilnego. Okazuje się, że właściciele firm wciąż nie doceniają potencjału urządzeń mobilnych, a podstawowym problemem wydaje się być brak wiedzy o ich użytkownikach.

Wniosek kluczowy

Ostatnie lata charakteryzował dynamiczny rozwój nowych technologii. Wygoda, jaką zapewniły nam urządzenia mobilne sprawiła, że zaczęliśmy je stopniowo adaptować do wykonywania codziennych czynności. Ewoluował również obraz typowego konsumenta, zmieniły się jego zachowania związane z dokonywaniem zakupów, a medium najczęściej wykorzystywanym w tym procesie stał się smartfon.

Tymczasem okazuje się, że właściciele firm wciąż nie doceniają potencjału inteligentnych telefonów. Z przeprowadzonego przez nas badania rynku wynika, że aż 93 proc. stron internetowych małych i średnich przedsiębiorstw nie jest przyjazna urządzeniom mobilnym. Na 2937 stron internetowych uwzględnionych w badaniu zaledwie 207 jest dostosowanych do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Jeżeli przypomnimy sobie, że według Google, 61 proc. użytkowników mobilnych po prostu opuści stronę, która nie jest dostosowana do wyświetlania na ich urządzeniu, tak wysoki odsetek powinien być alarmujący.

klient_mobilny_4Zestawienie według miast

Zdecydowana większość kraju nie jest przygotowana na erę mobile. Najlepiej przystosowane na klienta ze smartfonem są takie miasta jak Poznań – 16 proc., Białystok – 15 proc., Warszawa – 14,95 proc. i Lublin – 13,27 proc. Najgorzej wypadły: Rybnik, Płock, Dąbrowa Górnicza, Ruda Śląska oraz Bielsko-Biała – poniżej 3 proc. W pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania stron internetowych na smartfony w ogóle nie znaleźliśmy w Elblągu. Firmy w większych miastach są zdecydowanie lepiej przygotowane na zainteresowanie ze strony użytkowników mobilnych niż te w mniejszych miastach, co potwierdziło nasze przypuszczenia.

Zestawienie według branż

Najlepiej na tle wszystkich uwzględnionych branż wypadli fryzjerzy, stomatolodzy i restauratorzy. Te trzy grupy zawodowe wydają się na co dzień być najbliższej swoich mobilnych klientów, co przekłada się na zrozumienie ich potrzeb. W tym kontekście zadziwiająco słabo wypadli weterynarze. Zastanawia również przedostatnie miejsce w rankingu, zajmowane przez kwiaciarnie. Rynek usług dostawy kwiatów pod wskazany adres doskonale odpowiada przecież kontekstowi użytkownika smartfonu, zamawiającego okazjonalny bukiet po otrzymaniu przypomnienia o jubileuszowej dacie, ustawionego w swoim telefonie.

W samym środku rankingu uplasowali się hydraulicy, elektrycy i firmy remontowe. Cieszy nas, że właściciele małych firm usługowych ocieplają swój wizerunek, między innymi dostosowując swoje strony internetowe do wymagań dzisiejszych klientów. A możliwość szybkiego skontaktowania się z fachowcem wprost z jego strony mobilnej jest dla nich szczególnie ważna.

Pamiętajmy bowiem o kontekście osób poszukujących fachowca, czyli nagłej usterce. Moment powstania potrzeby ma również ogromne znaczenie dla firm oferujących usługi pomocy drogowej. Gdy zepsuje nam się samochód w trasie, pierwsza rzecz, którą robimy, to wyciągamy telefon i szukamy online firm, które mogą nam pomóc. A ostatnia rzecz, której oczekujemy, to problemy z wezwaniem pomocy. Dlatego dziwi nas fakt, że firmy z tej branży nie wykorzystują potencjału strony mobilnej. Pomoc drogowa to obecnie jedna z najdroższych fraz, jeśli chodzi o reklamę w wyszukiwarce Google. Taka reklama traci sens jeżeli na urządzeniu mobilnym nie prowadzi do funkcjonalnej strony mobilnej, na której klient może zaspokoić swoją potrzebę, czyli błyskawicznie i bezproblemowo wezwać pomoc.

Każdy z nas szukając czegoś w internecie nie raz stwierdził już, że to, co znalazł nie jest tym, czego szukał. W nagłych przypadkach precyzyjny wynik wyszukiwania oraz czytelna i odpowiadająca na nasze potrzeby strona internetowa (tradycyjna oraz mobilna) ma dla nas kilkukrotnie większe znaczenie. Tymczasem okazuje się, że wcale nie jest tak, że internet jest obecnie miejscem, w którym nic nie da się znaleźć. To firmy wciąż nie potrafią dać się znaleźć swoim klientom.

klient_mobilny_3Responsywnie nie zawsze znaczy dobrze

Z raportu wynika, że Polscy przedsiębiorcy stojący przed koniecznością dostosowania witryny swojej firmy do wyświetlania na urządzeniach mobilnych, częściej decydują się na stronę responsywną (RWD), niż na dedykowaną stronę mobilną. Należy jednak pamiętać, że przygotowanie witryny w tej technice nie gwarantuje jeszcze pełnego sukcesu. Decydując się na projektowanie w RWD bardzo istotny jest etap przygotowania odpowiedniej architektury informacyjnej oraz funkcjonalności serwisu w zależności od urządzenia, na którym przeglądana jest strona (komputer stacjonarny, tablet czy smartfon). Ponadto załadowanie internetowej strony responsywnej na telefonie może trwać zdecydowanie zbyt długo. Wynika to m.in z konieczności ładowania nadmiernej ilości kodu dla struktury strony przeznaczonej na każde urządzenie (komputer stacjonarny, tablet, smartfon).

Tymczasem użytkownicy mobilni oczekują, że strona na ich urządzeniu załaduje się w czasie 3 sekund. W przeciwnym razie opuszczą stronę i co gorsze, już na nią nie wrócą. Strona mobilna ładuje się już w kilka sekund, ponieważ już na poziomie technologicznym jest przeznaczona konkretnie na urządzenia mobilne, a dzięki temu jest “lekka”. Dla porównania, tradycyjna strona internetowa ładuje się średnio 10 sekund na smartfonach.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas dostosowywania stron internetowych do wyświetlania na urządzeniach mobilnych jest wykorzystywanie tych samych obszernych treści co na stronie tradycyjnej. Skutkuje to tym, że wiele stron projektowanych w RWD ma formę długich pojedynczych stron, przeładowanych treścią, którą przeglądamy przewijając w dół. Takie rozwiązanie sprawdza się, gdy stronę otwieramy na większym ekranie np. na komputerze stacjonarnym czy laptopie. Jednak wielokrotne przewijanie strony na urządzeniach mobilnych jest dla ich użytkowników niewygodne, powoduje utratę kontekstu a w konsekwencji utrudnia odnalezienie poszukiwanych informacji.

klient_mobilny_2Trzeba pamiętać o kontekście konsumenta ze smartfonem w dłoni, który jest zorientowany na cel i poszukuje konkretnych informacji. Dla takiego klienta najważniejszy jest szybki kontakt, realizowany przez przyciski typu “kliknij, aby zadzwonić”, mapy ze wskazówkami dojazdu oraz ograniczenie treści do tych kluczowych o firmie i jej ofercie. Bardzo ważnym elementem strony przyjaznej użytkownikowi mobilnemu jest prosta nawigacja, umożliwiająca łatwe poruszanie się po stronie na małym ekranie smartfona.

Dlatego rekomendujemy podejście “mobile first” (tłum. “w pierwszej kolejności na mobilne”), zaproponowane przez Luke’a Wroblewskiego. Zgodnie z nim projektując stronę responsywną należy wyjść od urządzenia mobilnego i dostosować zawartość strony oraz sposób prezentacji treści wraz ze wzrostem wielkości ekranu, na jakim będzie wyświetlana, a nie odwrotnie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że użytkownikowi mobilnemu nie zaoferujemy strony, która co prawda dostosuje się do wielkości ekranu, jednak będzie dla niego niefunkcjonalna i trudna w użytkowaniu.

Proponujemy też rozważenie wyboru dedykowanej strony mobilnej, która jest mniej kosztowna, łatwiejsza i szybsza w implementacji, a ponadto jest lekka i szybko ładuje się na urządzeniach mobilnych. Zawiera kluczowe treści i funkcje zorientowane na cele biznesowe firm oraz potrzeby ich klientów. Poprzez te mobilne funkcje, jak mapy oparte na wykrywaniu lokalizacji, w pełni wykorzystuje możliwości, jakie otworzyły przed firmami urządzenia mobilne.

Edukacja

Wynik raportu, przypomnijmy – aż 93% stron internetowych małych i średnich przedsiębiorstw nie jest przyjazna urządzeniom mobilnym, świadczy o tym, że właściciele firm wciąż nie są świadomi wielkości i znaczenia kanału mobilnego. Nie zdają sobie oni również sprawy z tego, jak duże konsekwencje dla ich biznesu może mieć zaniedbanie komunikacji na smartfony. Obserwujemy pokutujące przekonanie, że urządzenie o tak niewielkim rozmiarze nie może służyć do “dużych spraw”. Dlatego nasz raport, poza częścią badawczą, zawiera aż dwa rozdziały edukacyjne.

Sektor MSP to dominująca siła naszej gospodarki. Aż 99,82 proc.¹ wszystkich przedsiębiorstw w Polsce to małe i średnie firmy, przy czym 95,8 proc.¹ stanowią mikroprzedsiębiorstwa! Razem generują one co drugą złotówkę w naszym kraju²! Chcemy dać im możliwość zbudowania przewagi konkurencyjnej już dziś. Posiadanie internetowej strony mobilnej otwiera okno na reklamę w kanale mobilnym, która jest wciąż tania, a strony mobilne firm są dodatkowo promowane w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce Google. Ci przedsiębiorcy, którzy jako pierwsi przejdą na “mobilną” stronę mocy, zyskają znaczącą przewagę konkurencyjną.

Pobierz pełny raport tutaj.

Metodologia badania

W trakcie badania sprawdzono 2937 stron internetowych małych i średnich firm zlokalizowanych w 30 największych miastach Polski, z dziewięciu typowych branż wyszukiwanych na urządzeniach mobilnych. Strony wyszukiwano za pomocą wyszukiwarki Google. W badaniu uwzględniono jedenaście pierwszych wyników dla danej branży w wybranym mieście. Do sprawdzenia, czy strony internetowe firm są responsywne (RWD), lub posiadają dedykowaną stronę mobilną, użyto programu Opera Mobile Classic Emulator, służącego m.in. do wyświetlania stron internetowych w rozdzielczości ekranu smartfona. Badanie przeprowadzono w trzecim kwartale 2014 roku.

Źródła:

¹Główny Urząd Statystyczny – Działalność przedsiębiorstw niefinansowanych w 2012 r.

²Raport o stanie sektora małych i średnich przesiębiorstw w Polsce w latach 2011-2012, PARP, 2013

 

mobi Grzegorz Miśta
Artykuł przygotowany przez ActiveMobi.pl – kreator do tworzenia stron www na smartfony i tablety. Firmy korzystają z kreatora aby szybko i tanio samodzielnie stworzyć stronę mobilną. Partnerzy ActiveMobi używają kreatora pod własną marką.

Dodaj komentarz