Reklama

Premiera opowieści o przedwojennym Białymstoku (posłuchaj)

Data:

- Reklama -
Spektakl "Migdały i  rodzynki. Szkice białostockie" (fot. Emilia Siemakowicz).
Spektakl „Migdały i rodzynki. Szkice białostockie” (fot. Emilia Siemakowicz).

W najbliższy piątek – 5 grudnia o godz. 19.00 w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbędzie się premiera przedstawienia „Migdały i rodzynki. Szkice białostockie”. Spektakl powstał dzięki stypendium artystycznemu Prezydenta Miasta Białegostoku dla twórców profesjonalnych, które otrzymał Rafał Olszewski – aktor białostockiego Teatru.

Scenariusz został stworzony m.in w oparciu o materiały zaczerpnięte z białostockich piosenek, z prasy, opowiadań oraz słynnego tygodnika „Prożektor”. Dzięki zebranym w całość wspomnieniom twórcy spektaklu chcą naszkicować charakter Białegostoku lat 20-tych oraz 30-tych. Zastanowić się nad tym, jaki był przedwojenny Białystok i kim byli mieszkający tu ludzie. Czym żyli, co ich fascynowało, co łączyło, a co dzieliło.

– Bardzo się cieszę, że już w najbliższy piątek będziemy mogli zaprosić wszystkich miłośników teatru na spektakl. Z nadzieją, że będzie to dla widzów wspaniała wycieczka po dawnym Białymstoku. Ale jednocześnie ubolewam, że nasza podróż po niezwykle ciekawej historii Białegostoku, poniekąd się kończy. A kto wie, może właśnie dopiero się zaczyna – mówi Rafał Olszewski.

Fot. Emilia Siemakowicz
Fot. Emilia Siemakowicz

Twórcą scenariusza programu oraz reżyserem spektaklu jest Adam Biernacki. Odpowiada on także za koncepcję scenograficzną. Obok Rafała Olszewskiego na scenie widzowie będą mogli zobaczyć Justynę Godlewską-Kruczkowską. Aktorom towarzyszyć będą muzycy: Magdalena Pogorzelska (obój) oraz Damian Boreczko (akordeon), a także Martyna Faustyna Zaniewska (śpiew).

– W naszej „podróży” po międzywojennym Białymstoku, w trakcie pracy nad spektaklem, spotkaliśmy ślady miejsc i ludzi, które chcemy przypomnieć. Pośród klimatycznych, polskich i żydowskich piosenek z tamtych czasów poznaliśmy śpiewaczkę Reginę Cukier, redaktorów Kaplana i Sztejnsapira, „sławę polskiego sportu” pana Piątkowskiego i wiele innych postaci, które zainspirowały nas do intensywnych poszukiwań. Białostockie historie wzbudziły w nas wiele śmiechu i wzruszenia. Fizycznie odwiedziliśmy także miejsca, które ocalały do dziś i są znakiem tamtych kolorowych czasów. Trudno w krótkim spektaklu powiedzieć wszystko, co należałoby powiedzieć, i dlatego jego podtytuł to „Szkice białostockie” – bo istotnie to jedynie pierwsze, przelotne  spotkanie. Mamy jednak nadzieję, że to wystarczy, aby białostoczanie poznali lub przypomnieli sobie tamten, częściowo zapomniany świat. Serdecznie zapraszamy, abyście Państwo udali się z nami w tę podróż, w której postaramy się być waszymi skromnymi przewodnikami – mówi Adam Biernacki, reżyser spektaklu.

5 grudnia br. o godz. 19.00 odbędzie się bezpłatny pokaz premierowy realizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku. Następnie przedstawienie będzie można oglądać jako spektakl repertuarowy: 6 oraz 7 grudnia o godz. 20.00, 12 grudnia o godz. 17.30, a także 13 i 14 grudnia o godz. 20.00. Bilety na przedstawienia repertuarowe dostępne są w Kasie Teatru oraz na www.dramatyczny.pl/bilety.

Także i w tym sezonie Teatr Dramatyczny wspiera informacyjnie portal „Niebywałe Suwałki”, który znalazł się w gronie patronów medialnych wydarzeń organizowanych przez tę instytucję.

Premiera: 5 grudnia 2014 r.
Scena: Foyer
Czas trwania: ok. 70 minut
Cena biletu: 35 zł (spektakl premierowy – zaproszenia)

Reżyseria, scenariusz oraz koncepcja scenograficzna: Adam Biernacki
Aranżacje: Konrad Wantrych
Inspicjent: Jerzy Taborski

Obsada:
Justyna Godlewska-Kruczkowska
Rafał Olszewski

Oprawa muzyczna:
Magdalena Pogorzelska (obój)
Damian Boreczko (akordeon)
Martyna Faustyna Zaniewska (śpiew)

Przedstawienie zrealizowane w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku.

Partnerzy merytoryczni projektu:

Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael
Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku

W spektaklu wykorzystane są zdjęcia białostoczan ze zbiorów:
– Mieczysława Marczaka,
– Tadeusza Chańko,
– Jana Murawiejskiego,
– Aleksandra Sosny.

Dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz firmy 4e w spektaklu wykorzystano animację przygotowaną na podstawie modeli i wizualizacji 3d budynków znajdujących się na Rynku Kościuszki w okresie międzywojennym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Pod naszym patronatem: „Naprzód, Freedonio!” – polska prapremiera w Białymstoku

W najbliższą sobotę, 18 stycznia w Teatrze Dramatycznym im....

Pod naszym patronatem: 700. „Zapisków oficera Armii Czerwonej”

Kultowe „Zapiski oficera Armii Czerwonej” świętują kolejny jubileusz. Spektakl...

W Dramatycznym rusza rekrutacja na warsztaty

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza do...