T-mobile Nowe Horyzonty Tournée i Dyskusyjny Klub Filmowy już w styczniu

Kadr z filmu "Dystans", który zostanie zaprezentowany w Suwałkach w ramach T-Mobile Nowe Horyzonty.
Kadr z filmu "Dystans", który zostanie zaprezentowany w Suwałkach w ramach T-Mobile Nowe Horyzonty.
Kadr z filmu „Dystans”, który zostanie zaprezentowany w Suwałkach w ramach T-Mobile Nowe Horyzonty.

T-mobile Nowe Horyzonty Tournée dotrze tym razem również do Suwałk. Premiery będzie można obejrzeć w SOK-u w terminie od 2 do 8 stycznia (o godz. 18.00). Prócz 7 dni z filmem, od stycznia powróci też Dyskusyjny Klub Filmowy (w konkursie czekają wejściówki).

T-mobile Nowe Horyzonty Tournée to filmy z całego świata – ze Szwecji, Tanzanii, Francji, Argentyny czy Niemiec. Historie niebanalne, stworzone przez reżyserów z dokonaniami i tych poszukujących własnej drogi twórczej.

Będzie rzecz o albinosach w Afryce Wschodniej, którzy traktowani są tam jak lukratywny towar. Szamani płacą fortunę za części ciała i narządy dotkniętych bielactwem osób, wierzą bowiem, że sporządzone z nich amulety przynoszą szczęście i dobrobyt.

Francuski czteroodcinkowy serial kryminalny przedstawi wizję wiejskiej okolicy, którą wstrząsa seria morderstw. Widzowie Nowych Horyzontów w Suwałkach obejrzą także komedię absurdu Sergia Caballero, w której to przetrzymywany w opuszczonej syberyjskiej elektrowni artysta zleci karłom – telepatom kradzież pewnego przedmiotu. Odrealnione miejsce i postaci (m.in. beczka układająca haiku) tworzą dziwny, surrealistyczny świat. Dystans to zarazem heist movie, parodia Stalkera Tarkowskiego i melancholijna oda do poszukiwaczy lepszego życia.

Diego Lerman i María Meira opowiedzą o o problemie przemocy, bez epatowania nią. Tu oko widza będzie zwrócone w stronę chłopca, jego matki i łączącej ich więzi. Choć przemierzają wspólnie tę samą drogę, w końcu stają na rozdrożu i każde z nich skręca w swoją stronę. Spotykają się na mecie, świadomi tego, czego nie próbowali lub nie chcieli dostrzec, pogodzeni z nową sytuacją i wreszcie wolni.

Szczegóły na stronie T-Mobile Nowe Horyzonty.

W środę, 14 stycznia do Suwalskiego Ośrodka Kultury powróci Dyskusyjny Klub Filmowy. O godz. 18.00 zostanie zaprezentowany film „Broken”. W filmie zobaczymy m.in. znanego z serialu „Magia kłamstwa” aktora. Tim Roth gra ojca głównej bohaterki – w roli Skunk wystąpiła Eloise Laurence.

Skunk ma 11 lat, jest na diecie i jest wyluzowana. Wakacje właśnie się zaczęły i jej dni wypełnia beztroska. Niestety, pewnego dnia pan Oswald, brzydki sąsiad mieszkający naprzeciwko, bije Ricka, słodkiego, ale emocjonalnie niestabilnego chłopaka z sąsiedztwa. Dziecięca niewinność Skunks nagle znika, a ona nie jest w stanie nic z tym zrobić. Jej dom, sąsiedztwo i szkoła stają się środowiskiem pełnym niepewności i skomplikowanym, a jej przyszłość wypełnia nieprzewidywalność. Jedyną ulgę przynosi kontakt z Rickiem – słodkim, ale zaburzonym chłopakiem. Kontakt z nim sprawia, że Skunks dostrzega dla siebie nową szansę. Może zostać tu, gdzie znajduje się obecnie lub opuścić to miejsce. Może żyć, a może umrzeć. „Broken” to film, który bada siłę miłości, idealizowanej, nieodwzajemnionej, niechcianej oraz bezwarunkowej – zawsze jednak silnej i wszechogarniającej.

W styczniu (21.01) suwalska publiczność obejrzy jeszcze „Efekt domina” w reż. Elwiry Niewiernej i Piotra Rosołowskiego.

W państwie, które się jeszcze naprawdę nie narodziło, Rafael i Natasza zaczynają wspólne życie. On jest ministrem sportu nieuznawanej republiki Abchazji, ona rosyjską śpiewaczką operową. Dla Rafaela Natasza porzuciła swoją karierę i rodzinę w Rosji. Jednak ich wspólny początek dosyć szybko okazuje się pełną dramatycznych napięć drogą w nieznane. Życie w kraju nieuznawanym praktycznie przez nikogo, naznaczonym wojną domową i całkowicie uzależnionym od kaprysów i wpływów Rosji szybko przestaje być romantyczną przygodą. Natasza, jako Rosjanka, musi zmierzyć się z niechęcią, zamknięciem i podejrzliwością otoczenia. Rafael przez lata walczył o wolną i suwerenną Abchazję, jednak to marzenie nigdy nie zostało w pełni spełnione. Nadzieją na zmianę są organizowane przez niego mistrzostwa świata w domino. Być może dzięki tej imprezie świat chociaż na chwilę zwróci uwagę na ten maleńki kraj na brzegu Morza Czarnego. Jak w reakcji łańcuchowej, kiedy jedno zdarzenie uruchamia szereg następnych, losy bohaterów splatają się z biegiem „wielkiej” historii. Czy miłość w kraju, w którym dramat nieustannie miesza się z absurdem ma jakiekolwiek szanse na przetrwanie?

W konkursie na naszej stronie Czytelnicy „Niebywałych Suwałk” mogą wygrać 2 wejściówki na pokaz „BROKEN” w ramach DYSKUSYJNEGO KLUBU FILMOWEGO. Wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Autor scenariusza „Broken” – Mark O’Rowe jest laureatem Irlandzkiej Nagrody Filmowej i Telewizyjnej. Za jaki film został nagrodzony? Odpowiedzi prosimy przesyłać mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Dodaj komentarz