W cyklu „Przedpremierowo” – „Annie” oraz „Exodus: Bogowie i królowie”

0
259
Na zdj. Christian Bale, Joel Edgerton i Ridley Scott.

Najnowszą hollywoodzką superprodukcję – historię Mojżesza według Ridleya Scotta oraz ciepłą opowieść o poszukiwaniu rodzinnego szczęścia ze wschodzącą gwiazdą „Bestii z południowych krain” ocenia dziennikarz Artur Cichmiński.

Artur Cichmiński będzie w poniedziałek, 29 grudnia gościem TVP Info. O godz. 23.10 opowie, co wydarzy się w branży filmowej w 2015 r.

exodus1Ridley Scott jest w nie najgorszej formie. Reżyser „Gladiatora” od czasu tej produkcji miał swoje lepsze i gorsze momenty. Artur Cichmiński sądzi, że „Exodus” umiejscowić można między „Robin Hoodem” a „Królestwem niebieskim”. – Skłaniałbym się ku pozytywnej ocenie – podkreśla. Scott podjął się realizacji tematu, który w wersji kinowej nie jest łatwym przedsięwzięciem. – Ta próba udała się – „mit biblijny” Scott opowiedział w miarę racjonalnie, bez nadęcia i nie ckliwie – tłumaczy dziennikarz. Przy plagach i rozstąpieniu się Morza Czerwonego to raczej trudne zadanie. Ridley Scott swój najnowszy film zrealizował w kostiumie fantasy. – Poszedł w stronę widowiska, a więc kina rozrywkowego – dodaje Cichmiński. Warto ten fakt podkreślić. Kto wybiera się do kina z nadzieją na obejrzenie przypowieści, zawiedzie się.

Na uwagę zasługuje nie tylko sprawność reżyserska, ale i kunszt aktorski. „Exodus” to świetne role Christiana Bale’a (Mojżesz) i Joela Edgertona (Ramzes). Aż chciałoby się powiedzieć: Batman daje radę… W filmie Scotta Mojżesz jest człowiekiem sceptycznym, twardo stąpającym po ziemi, który przeżywa całkiem niejednoznaczne nawrócenie. Na ekranie zobaczymy też Sigourney Weaver, jednak tylko przez chwilę. – Mimo że filmowa opowieść o Mojżeszu niesie ze sobą wiele uproszczeń, produkcja broni się właśnie dzięki rolom Bale’a i Edgertona – zaznacza dziennikarz, przypominając, że koneserzy kobiecej urody znajdą tam też coś dla siebie.

Film „Exodus: Bogowie i królowie” wejdzie do kin 9 stycznia.

Quvenzhane WallisNa ekranach od 25 grudnia widzowie mogą już oglądać młodą i niezwykle uzdolnioną Quvenzhané Wallis (w repertuarze „Cinema Lumiere” filmu jeszcze nie ma). „Annie” to kino familijne w najlepszym wydaniu. Reżyser Will Gluck stanął na wysokości zadania. Musical z gotowymi przebojami to opowieść o dziewczynce bez rodziców, która przebywa w rodzinach zastępczych. W końcu trafia pod opiekę kandydata na burmistrza (w tej roli Jamie Foxx – „Ray”, „Django”).

Historia niby banalna i dobrze znana, ale wciąż poruszająca. Przepięknie śpiewająca młoda aktorka to nieoszlifowany diament, zachwycający swoją naturalnością. – To trochę bajka o tym, że z każdego nieszczęścia można wyjść obronną ręką, trzeba mieć tylko pogodę ducha i przekonanie w to, że będzie dobrze – opowiada Artur Cichmiński. „Annie” może być zapowiedzią satysfakcjonującego wyjścia do kina. Ładny film, podczas oglądania łezka popłynie po policzku. W obsadzie również: Cameron Diaz i Rose Byrne („Sąsiedzi”, „Apartament”).

Na zdj. Artur Cichmiński (fot. Wojciech Otłowski).
Na zdj. Artur Cichmiński (fot. Wojciech Otłowski).

Artur Cichmiński, ur. 1972 w Suwałkach. Krytyk filmowy, dziennikarz i felietonista, komentator wydarzeń branżowych. Wieloletni dziennikarz portalu Stopklatka.pl. Przeprowadzał wywiady z kluczowymi postaciami rodzimej sceny oraz ekranu, w tym między innymi z: Robertem Więckiewiczem, Maciejem i Jerzym Stuhrem, Andrzejem Sewerynem, Marcinem Dorocińskim, Markiem Kondratem, Andrzejem Chyrą, Tomaszem Kotem czy Wojciechem Pszoniakiem, a także Agnieszką Grochowską, Sonią Bohosiewicz, Stanisławą Celińską, Magdaleną Cielecką, Joanną Kulig i wieloma innymi. Poza tym wywiadu udzielali mu tacy twórcy polskiego kina jak: Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Juliusz Machulski, Janusz Majewski, a także Patryk Vega, Wojciech Smarzowski czy Janusz Morgenstern oraz wielu, wielu innych.

Jako ekspert i komentator zapraszany jest regularnie do stacji telewizyjnych: TVP Info, Superstacja, TVP2. Komentuje także premiery filmowe w telewizyjnym magazynie Qadrans Qltury. Również gość specjalny w studiach: radiowej Trójki, radiowej Czwórki czy radia Roxy Fm i Tok Fm, oraz Radia 24.pl. Oprócz portalu Stopklatka.pl, publikował również w takich magazynach, jak Cinema, Machina, ale też Activist oraz Hiro.

Obecnie razem z Michałem Montowskim współtworzy program Magazyn Bardzo Filmowy w Polskim Radiu pr. I. Współpracuje też z TVP2. Prowadzi zajęcia z Edukacji Filmowej dla Fundacji Nowe Horyzonty.

Leave a Reply