W świecie jednego aktora. Trwają XI Spotkania z Monodramem

Marek Cichucki wywiódł publiczność "Poza rzeczy wistość".
Marek Cichucki wywiódł publiczność "Poza rzeczy wistość".
Marek Cichucki wywiódł publiczność „Poza rzeczy wistość”.

W tym roku „O Złotą Podkowę Pegaza” walczy w scenicznym pojedynku dwanaście osób z różnych miast Polski. Najlepszych monodramistów poznamy już w sobotę, 13 grudnia.

Aktorów uczestniczących w XI Spotkaniach z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” wyłonią jurorzy – Joanna Szczepkowska, Marek Cichucki i Krystyna Kozioł. Wręczenie nagród odbędzie się w sobotę o godz. 16.00 w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Dwójkę aktorów suwalska publiczność będzie mogła zobaczyć także w swoim żywiole. Marek Cichucki w dniu inauguracji przeglądu zaprezentował Interaktywny Kabaret Metafizyczny „Poza Rzeczy Wistością”. Joanna Szczepkowska i jej „Goła baba” zamkną tegoroczne wydarzenie (13 grudnia, godz. 17.00; o godz. 18.15 planowane jest spotkanie z J. Szczepkowską).

„Samotność z wyboru”, czyli sztukę monodramu, przez cały czas trwania XI Spotkań pomagają młodym artystom zrozumieć doświadczeni aktorzy, komentujący w swojej twórczości rzeczywistość. Marek Cichucki w „poza-rzeczy-wisty” sposób zintegrował się z publicznością, zachęcając do współtworzenia widowiska. Jak pisze Agnieszka Bielawska w swojej recenzji – zasygnalizował nam w ten sposób, że każdy z nas jest odrębną jednostką, wspaniałą i wyjątkową na swój indywidualny sposób. Dodał odwagi, żeby wyjść z tłumu, by być sobą. I tak jak w jego monodramie, gdy opadają zasłony zniekształcające prawdę o życiu, ukazując świat, w którym nie zatracamy swoich cech indywidualnych na rzecz wtopienia się w tłum zagubionych, wzajemnie sobie obcych „Istnień Poszczególnych”, tak i na scenie konkursowej nie brakowało silnych emocji, łez, wzruszeń, refleksji.

XI edycja one man show to suma różnych energii, pomysłów, kreatywności. Monodramiści, którzy zakwalifikowali się do tegorocznego „Pegaza”, startowali w kilku kategoriach wiekowych. Bez względu na wiek i sceniczne doświadczenie, utrzymywali jednak dobry poziom. – Od samego początku aktorzy uderzają w wysokie C. Prezentują świadome aktorstwo – komentuje Krystyna Kozioł, teatrolog. A jak pisze w słowie wstępnym – skupienie uwagi odbiorcy nie jest zadaniem łatwym, szczególnie „w zalewie wieloobsadowych sztuk z basenami i stroboskopami na scenie”.

Więcej informacji na temat spektakli prezentowanych podczas XI Spotkań z Monodramem.

Fot. Niebywałe Suwałki

Dodaj komentarz