Reklama

Wyniki drugiego TLTRO istotne dla EBC

Data:

- Reklama -
Rys. www.freedigitalphotos.net
Rys. www.freedigitalphotos.net

Środowa sesja od początku przebiegała w nieco spokojniejszej atmosferze niż poprzednie w tym tygodniu. Nastrój na globalnym rynku co prawda nadal był całkiem słaby, ale spadki na giełdach i umocnienie na bazowych rynkach długu były słabsze niż we wtorek i poniedziałek. Uspokojenie sytuacji było jednak przejściowe i pod koniec krajowej sesji odwrót od ryzykownych aktywów przybrał na sile, na czym korzystały obligacje Niemiec.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Dalsze spadki zanotowała cena ropy naftowej – baryłka ropy Brent kosztuje już poniżej 65$. Był to efekt obniżenia przez OPEC prognoz popytu na ropę w 2015 r. Wg OPEC globalny popyt na ropę dostarczaną przez tę grupę spadnie w przyszłym roku o 300 tys. baryłek dziennie, do 28,9 mln b/d, najniżej od co najmniej 2003 r. Pod presją znalazły się również waluty CEE, w tym złoty. Inwestorzy w dalszym ciągu obawiają się o dalszy rozwój sytuacji w Grecji i perspektywy dla globalnej gospodarki po ostatnich słabszych od oczekiwań danych z Azji i Niemiec.

Kurs EURUSD wahał się przez większą część środowej sesji w trendzie bocznym, poniżej 1,24. Dopiero pod koniec krajowej sesji euro ponownie zaczęło się umacniać do dolara. Po zakończeniu krajowej sesji kursowi udało się nawet przebić szczyt z wtorku (na prawie 1,245) i osiągnąć ok. 1,25. Dziś rano EURUSD jest w pobliżu 1,245. Największy wpływ na kurs mogą mieć wyniki drugiej aukcji TLTRO. Mniejszy od oczekiwań popyt ze strony banków może rozbudzić nadzieje, że EBC szybko zdecyduje się rozszerzyć program skupu aktywów. Wówczas, euro odda prawdopodobnie przynajmniej część z ostatnich zysków.

Kurs EURPLN poruszał się wczoraj w trendzie wzrostowym i na koniec dnia był blisko 4,17. Dzięki popołudniowemu odbiciu na rynku EURUSD, złoty pozostał stabilny do dolara. Forint i rubel także były wczoraj pod presją. Węgierska waluta, tak jak złoty, straciła w wyniku spadku apetytu na ryzyko (EURHUF wzrósł do 307 z nieco poniżej 306), a rublowi ciąŜył dalszy spadek cen ropy (USDRUB odbił z 54,1 do powyżej 54,7). Na otwarciu kurs EURPLN jest blisko 4,17. Złoty jest pod wyraźnym wpływem nastrojów globalnych, a te mogą się dziś zmieniać w reakcji na sygnały z EBC i USA. Krajowa waluta może też być wrażliwa na notowania rubla, dla którego głównym wydarzeniem będzie dziś decyzja ws. stóp procentowych rosyjskiego banku centralnego (o 11:30). Rynek oczekuje podwyżki o 100 pb do 10,5%. Naszym zdaniem, zacieśnienie polityki pieniężnej nie będzie skutecznym narzędziem, by zatrzymać deprecjację rubla. Odbije się ono bowiem zapewne negatywnie na i tak już słabej rosyjskiej gospodarce, co raczej nie spowoduje napływu kapitału do tego kraju.

Na krajowym rynku stopy procentowej obligacje wytraciły zyski z wtorku, korektę po wcześniejszych spadkach odnotowano też w przypadku IRS. Polski dług i rynek IRS nie skorzystały z dalszych spadków rentowności na bazowych rynkach długu – niemiecka 10-latka ustanowiła wczoraj nowy rekord (0,612%), a dzisiaj jest jeszcze niżej (0,609%). Obroty na krajowym rynku były wczoraj niezbyt duże.

Dane GUS o handlu zagranicznym za pierwszych dziesięć miesięcy roku sugerują, że wzrost obrotów eksportu i importu w październiku w porównaniu z wrześniem był nieco wyższy niż się spodziewaliśmy. Co więcej, dane o obrotach z poszczególnymi krajami wskazują na pewne ożywienie rocznej dynamiki handlu z niektórymi krajami strefy euro – wg naszych wyliczeń (zakładających, że dane o handlu za poprzednie miesiące nie zostały zrewidowane, co nie jest takie pewne) wzrost eksportu do Niemiec i Francji przyspieszył do ok. 6% r/r, do Włoch do ponad 12%, do Holandii prawie 10% r/r. Spadki eksportu do Rosji i Ukrainy nadal się pogłębia (w październiku odpowiednio -18% r/r i ok. -30% r/r). Dane NBP nt. bilansu płatniczego, na które rynek finansowy zwraca większą uwagę niż na dane GUS, zostaną opublikowane w poniedziałek 15.12.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....