Reklama

W cyklu „Przedpremierowo” – „Ziarno prawdy” i „Teoria wszystkiego”

Data:

Nowy film Borysa Lankosza i historię napisaną przez życie, o „parze innej niż wszystkie”, ocenia dziennikarz Artur Cichmiński.

W piątek, 30 stycznia o godz. 20.20 Artur Cichmiński będzie gościem Programu 1 PR. W audycji „Magazyn Bardzo Filmowy” opowie o nadchodzących premierach.

W Sandomierzu zostaje popełniona straszliwa zbrodnia. Spokojnie, to nie kolejny odcinek „Ojca Mateusza”. Tak zaczyna się kryminał oparty na bestsellerowej powieści Zygmunta Miłoszewskiego, laureata „Paszportu Polityki 2014”. Warto nadmienić, że Miłoszewski wraz z Lankoszem stworzyli scenariusz do filmowej wersji opowieści o Teodorze Szackim. – Ekranowe „Ziarno prawdy” jest bardziej adaptacją tekstu niż ekranizacją. Daje to większe pole do popisu wyobraźni i autorskiej interpretacji zdarzeń – podkreśla Artur Cichmiński, ostrzegając od razu czytelników, by nie spodziewali się zobaczyć w kinie relacji 1:1 między książką a filmem.

ziarno2Jak zauważa dziennikarz filmowy, na tym różnice się nie kończą. „Ziarno prawdy” jest bowiem rzeczą z pogranicza gatunku. To kryminał, który uderza również w tony komediowe, będąc jednocześnie ironicznym obrazem waśni i stereotypów, jakimi obciążone są relacje polsko-żydowskie. A w tym kontekście Sandomierz nie został wybrany przypadkowo. Na tle wciągającej, ciekawej intrygi zostało postawione wręcz klasyczne pytanie: kto zabił? Z czyjej ręki zginęła działaczka społeczna? Czy był to mord rytualny? Umiejętnie i zarazem inteligentnie zrobiony film zawiera również wątki związane z historią – pogromem Żydów w Sandomierzu, wciąż żywą legendą o rabinie, który dokonał rytualnego mordu na dzieciach – wcześniej porwanych przez przedstawicieli gminy żydowskiej. Przejawów antysemickiej obsesji szukać daleko nie trzeba – w sandomierskiej katedrze znajduje się XVIII-wieczny obraz Karola de Prevot, eksploatujący temat rytualnego mordu.

ziarno1„Ziarno prawdy” jest w ocenie Artura Cichmińskiego jedną z ciekawszych filmowych propozycji rozrywkowych w kinie. O ile zaakceptujemy dwoistość produkcji, mamy szansę obejrzeć z satysfakcją naprawdę dobrze zrobiony obraz w klimacie kina noir. – Historia niesie, realizacja jest dopracowana, aktorzy świetni – wymienia dziennikarz, zwracając uwagę na Szackiego, granego przez Roberta Więckiewicza, jawiącego się jako twardziel i cynik. Prokurator, mimo że nie jest jednoznacznie negatywną postacią, nie należy na pewno do grona bohaterów o tzw. „gołębim sercu”. Na ekranie również Jerzy Trela, Krzysztof Pieczyński, Magdalena Walach.

Film wejdzie do kin w piątek, 30 stycznia. W Suwałkach będzie go można obejrzeć od 6 lutego.

Na zdj. Eddie Redmayne w roli Stephena Hawkinga.
Na zdj. Eddie Redmayne w roli Stephena Hawkinga.

„Teoria wszystkiego” Jamesa Marsha pojawi się w polskich kinach również 30 stycznia. To film oparty na kolejach życia Stephena Hawkinga – jego historii opisanej przez żonę naukowca, Jane. „Parę inną niż wszystkie” grają w hollywoodzkiej produkcji nominowani do Oscara – Eddie Redmayne i Felicity Jones.

O czym właściwie opowiada „Teoria wszystkiego”? O przezwyciężeniu choroby i lęku, o ludziach postawionych w trudnej sytuacji. – Na pierwszym planie jest jednak osobista historia bohatera i jego żony – zaznacza dziennikarz. To także w pewnym sensie historia zmian technologii. Twórcy rozwiązań technicznych i urządzeń, ułatwiających życie osobom dotkniętym ciężkimi chorobami, w latach 60. i 70. XX wieku dopiero rozwijali skrzydła. Co ciekawe, Hawking mimo oczywistego schorzenia, nie został pokazany w roli ofiary. „Teoria wszystkiego” jest dowodem ogromnej woli i siły trwania. Jednocześnie to uczciwy film, który nie próbuje niczego na siłę gloryfikować, choć został stworzony ku pokrzepieniu serc – dodaje Artur Cichmiński Próba odpowiedzi na pytanie – ile może zdziałać wiara w siebie i charyzma – wypada na ekranie przekonująco.

Na zdj. Artur Cichmiński (fot. Wojciech Otłowski).
Na zdj. Artur Cichmiński (fot. Wojciech Otłowski).

Artur Cichmiński, ur. 1972 w Suwałkach. Krytyk filmowy, dziennikarz i felietonista, komentator wydarzeń branżowych. Wieloletni dziennikarz portalu Stopklatka.pl. Przeprowadzał wywiady z kluczowymi postaciami rodzimej sceny oraz ekranu, w tym między innymi z: Robertem Więckiewiczem, Maciejem i Jerzym Stuhrem, Andrzejem Sewerynem, Marcinem Dorocińskim, Markiem Kondratem, Andrzejem Chyrą, Tomaszem Kotem czy Wojciechem Pszoniakiem, a także Agnieszką Grochowską, Sonią Bohosiewicz, Stanisławą Celińską, Magdaleną Cielecką, Joanną Kulig i wieloma innymi. Poza tym wywiadu udzielali mu tacy twórcy polskiego kina jak: Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Juliusz Machulski, Janusz Majewski, a także Patryk Vega, Wojciech Smarzowski czy Janusz Morgenstern oraz wielu, wielu innych.

Jako ekspert i komentator zapraszany jest regularnie do stacji telewizyjnych: TVP Info, Superstacja, TVP2. Komentuje także premiery filmowe w telewizyjnym magazynie Qadrans Qltury. Również gość specjalny w studiach: radiowej Trójki, radiowej Czwórki czy radia Roxy Fm i Tok Fm, oraz Radia 24.pl. Oprócz portalu Stopklatka.pl, publikował również w takich magazynach, jak Cinema, Machina, ale też Activist oraz Hiro.

Obecnie razem z Michałem Montowskim współtworzy program Magazyn Bardzo Filmowy w Polskim Radiu pr. I. Współpracuje też z TVP2. Prowadzi zajęcia z Edukacji Filmowej dla Fundacji Nowe Horyzonty.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Paweł Górniak i Maciej Orłoś – goście „no to OSOBOWOŚĆ” w ramach notofest

Festiwal „notofest” daje widzom możliwość obejrzenia wartościowych filmów, ale...

Jazzowo w „Kinochłonie”. DKF zaprasza na dwa filmy i spotkanie z gośćmi

Dobre kino i okazja do spotkania, rozmowy z osobami...

Światowej klasy reżyser, Jerzy Skolimowski z wizytą w Suwałkach (audio)

„Długo oczekiwany” – tak o gościu piątkowego cyklu imprez...

„Nić widmo” w cyklu Kino konesera w Cinema Lumiere

Moda to temat – nomen omen – nie wychodzący...
%d bloggers like this: