Reklama

4 lutego – Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Zadbaj o swoje zdrowie

Data:

- Reklama -
Fot. George Hodan.
Fot. George Hodan.

Choroby nowotworowe to coraz powszechniejszy problem, mimo iż o wczesnej diagnostyce i regularnych badaniach mówi się bardzo dużo. Pamiętajmy, że obserwacja swojego organizmu, stała konsultacja medyczna i edukacja promująca wczesną profilaktykę to najpotężniejsze narzędzie walki z rakiem.

Profilaktyka w walce z rakiem 

Jak szacuje WHO, co najmniej jednej trzeciej wszystkich przypadków zachorowań na raka można zapobiec, a profilaktyka chorób nowotworowych zwiększa szanse skutecznego zwalczania nowotworów. Istnieje też coraz większa zależność między rosnącą zapadalnością na raka a stylem życia, odżywianiem a nadwagą. Dlatego tak ważne jest, aby oprócz badań kontrolnych zwrócić szczególną uwagę na swoje zdrowie na co dzień tj. codzienne przyzwyczajenia dietetyczne, zwiększenie aktywności fizycznej, unikanie tytoniu i alkoholu.

– Większość nowotworów może rozwijać się przez długi czas bezobjawowo, stąd tak istotne są regularne przesiewowe badania profilaktyczne o których mimo wszystko bardzo często zapominamy. Szerzenie wiedzy o możliwościach podjęcia skutecznego leczenia w przypadku wczesnego wykrycia nowotworu powinno również pomóc przełamywać strach przed chorobą i motywować społeczeństwo do regularnego dbania o swoje zdrowie. Tym bardziej, że statystyki zachorowań onkologicznych w Polsce i na świecie nie są pocieszające. Poświęćmy więc trochę czasu, zatrzymajmy się i zadbajmy o siebie wcześniej – komentuje dr n. med. Joanna Perkowicz, dyrektor merytoryczny programu Onkonawigator, Grupa Lux Med.

Rak płuc – największe zagrożenie

Nowotwór płuc może rozwijać się przez długi czas bez ujawniania żadnych symptomów i nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia wśród zachorowań onkologicznych. Co roku w Polsce zapada na niego około 20 tysięcy osób. Jak podaje WHO w 2014 roku w Polsce na raka płuc zachorowało ok 18 tyś mężczyzn i ponad 8 tys kobiet. Palenie tytoniu jest również nadal najsilniejszym czynnikiem ryzyka dla zdrowia na świecie, powodując szacunkowo 22% zgonów rocznie.

– W Polsce świadomość społeczna w zakresie czynników ryzyka i szkodliwości dla zdrowia oraz prewencji chorób onkologicznych, w porównaniu z innymi krajami Europy czy Stanami Zjednoczonymi, jest jeszcze dość niska, co podkreślają dziś liczne środowiska i upatrują w tym największą przyczynę wysokiej skali zachorowalności – podkreśla lek. med. Barbara Gad-Karpierz z Grupy Lux Med.

Jeśli, ktoś w Twojej rodzinie chorował na nowotwór lub jeśli nałogowo palisz papierosy lub przebywasz w towarzystwie osób, które palą; często kaszlesz, a podczas kaszlu odkrztuszasz wydzielinę zawierającą krew; masz chrypkę i świszczący oddech; cierpisz z powodu duszności i bólu w klatce piersiowej lub w barkach; czujesz zmęczenie; chudniesz, mimo że odżywiasz się prawidłowo – powinieneś niepokojące Cię objawy skonsultować z lekarzem i wykonać badania przesiewowe.

Onkologiczne programy diagnostyczne nowotworu płuc dostępne w Lux Med rozpoczyna konsultacji przeprowadzana przez chirurga onkologa, po której zlecane są badania laboratoryjne i diagnostyczne ukierunkowane na wykrycie nowotworu. Po serii badań pacjent przechodzi konsultację podsumowującą wyniki i otrzymuje wytyczne lekarza specjalisty co do kolejnych etapów opieki medycznej i profilaktycznej.

Więcej o profilaktyce nowotworowej raka płuc

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane