Karty płatnicze odejdą do lamusa?

0
114
karta_kredyt
Fot. Petr Kratochvil.
Fot. Petr Kratochvil.
Fot. Petr Kratochvil.

Być może już za kilka lat Polacy zaczną rezygnować z kart płatniczych, zastępując je płatnościami mobilnymi. Expander zwraca uwagę, że już teraz klienci sześciu banków za pomocą telefonu i usługi „Blik” mogą płacić w sklepach i wypłacać pieniądze z bankomatów.

Autor: Jarosław Sadowski

Podobny system wprowadził niedawno również Bank Pekao. Funkcjonują również niebankowe aplikacje służące do płacenia. Rozwój tego typu usług sprawia, że karty mogą w przyszłości zniknąć z naszych portfeli.

Wielu Polaków za żadne skarby nie chce rozstać się z gotówką. Tymczasem inni mają z nią coraz mniej styczności. Mieszkając w dużym mieście niemal za wszystko można zapłacić kartą. Jednak za kilka lat mogą one zostać wyparte przez płatności dokonywane telefonem. Już dziś klienci sześciu banków (Alior Banku, Banku Millennium, BZ WBK, ING Banku Śląskiego, mBanku i PKO Bank Polski) mogą płacić w sklepach i wypłacać gotówkę z bankomatów za pomocą usługi „Blik”. Do tego grona niedługo mogą dołączyć kolejne instytucje finansowe, m.in. Getin, Eurobank, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole i Idea Bank.

Usługa „Blik” opiera się na aplikacji instalowanej na telefonie komórkowym. Generuje ona kod, który następnie wprowadzamy na klawiaturze bankomatu lub terminala w sklepie. Niestety, usługa ta nie działa jeszcze we wszystkich sklepach. Za jej pomocą zapłacimy w sklepach tradycyjnych i internetowych oznaczonych logiem „Blik”. W przypadku bankomatów działa ona w maszynach BZ WBK, ING Banku Śląskiego, Banku Millennium oraz PKO BP. Ponadto PKO BP umożliwia swoim klientom również korzystanie z bankomatów Euronetu. Wypłaty są obecnie bezpłatne, nawet jeśli korzystamy z bankomatu nie swojego banku.

Warto dodać, że własny system płatności mobilnych wprowadził również bank Pekao. Z jednej strony jest on wygodniejszy niż „Blik”, gdyż nie wymaga przepisywania kodów generowanych przez aplikację. Płatność odbywa się dokładnie tak samo jak w przypadku kart zbliżeniowych, lecz zamiast „plastiku” do terminalu przykładamy telefon. Dużą zaletą jest również liczba sklepów umożliwiających ten sposób zapłaty. System Pekao działa bowiem we wszystkich punktach, które akceptują płacenie kartami zbliżeniowymi. Niestety, nie oferuje on możliwości wypłaty gotówki z bankomatu.

Innym sposobem na wypłatę gotówki z bankomatu lub dokonanie płatności mobilnej jest aplikacja SkyCash. Działa ona jak elektroniczna portmonetka. Należy najpierw doładować swoje konto dowolną sumą, którą później wykorzystamy w transakcjach. Nie posłuży ona jednak do płacenia w tradycyjnych sklepach. Można ją wykorzystać do zapłacenia za bilety komunikacji miejskiej, kolejowe czy do kina. Może również zastąpić parkomat. Po zaparkowaniu w płatnej strefie, wystarczy wybrać odpowiednią funkcję w telefonie i za szybą samochodu umieścić informację, że za postój płacimy mobilnie. Usługa działa już w 30 polskich miastach. Aplikacja SkyCash umożliwia również wypłatę gotówki z bankomatów Euronetu, jednak wiąże się to z prowizją wynoszącą 4 zł.

Leave a Reply