Reklama

Nastroje pod wpływem obaw o Grecję

Data:

- Reklama -
Ilustr. www.freedigitalphotos.net
Ilustr. www.freedigitalphotos.net

Rozczarowujące dane o wymianie handlowej z Chin i komentarze greckiego premiera miały przyczyniły się do istotnego pogorszenia globalnego nastroju od początku poniedziałkowej sesji. Premier Alexis Tsipras podkreślił w niedzielę po raz kolejny, że jego rząd nie będzie ubiegał się o przedłużenie pakietu pomocowego na obecnych warunkach i zamierza zrezygnować z części reform wymaganych przez Troikę.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Dodał, że w dalszym ciągu liczy na kontynuację rozmów z liderami UE i na wypracowanie porozumienia „pomostowego” obowiązującego od końca lutego do początku czerwca. Rząd Grecji miałby w tym czasie dopracować program reform. Kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu z prezydentem Barakiem Obamą w Waszyngtonie zapewniła, że jest za pozostaniem Grecji w strefie euro, jednak wyraźnie zdystansowała się wobec propozycji nowego greckiego rządu, podobnie jak wcześniej niemiecki minister finansów. Grecja będzie głównym tematem zwołanego na jutro nadzwyczajnego spotkania ministrów finansów UE – tzw. eurogrupy. Oprócz sytuacji na południu Europy, istotne dla inwestorów są też wydarzenia na wschodzie. Wczoraj ministrowie spraw zagranicznych UE uzgodnili nowe sankcje, które mogą być nałożone na Rosję. Decyzja dotycząca ich aktywowania jest zależna od wyniku jutrzejszego spotkania przywódców Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec w Mińsku.

Kurs EURUSD spadł wczoraj tuż poniżej zeszłotygodniowego minimum na poziomie ok. 1,128. Popyt na dolara wzrósł wskutek obaw o sytuację w strefie euro, a dodatkowo zapewne wciąż pozytywnie działały piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Ruch na południe okazał się jednak tylko tymczasowy i na koniec dnia kurs powrócił w okolice poziomu otwarcia; w trakcie azjatyckiej i amerykańskiej sesji nie zaszły na rynku istotne zmiany. Dziś na otwarciu kurs EURUSD jest blisko 1,13. W trakcie dnia nie poznamy żadnych nowych danych, więc uwaga inwestorów pozostanie zapewne skupiona na kwestii Grecji. Brak zgody odnośnie warunków pomocy dla tego kraju będzie w dalszym ciągu zapewne ograniczał potencjał do aprecjacji euro do dolara.

Kursy EURPLN i USDPLN odnotowały wczoraj silne wzrosty o ok. 4 groszy do odpowiednio ponad 4,19 i do 3,71. Impulsem do tak gwałtownej przeceny krajowej waluty było nasilenie się obaw o los Grecji i o przyszłość strefy euro. Zloty tracił też do franka – kurs CHFPLN powrócił powyżej poziomu 4,0. W regionie CEE pod presją były również forint (EURHUF wzrósł powyżej 308 z ok. 305) i rumuński lej (EURRON odbił powyżej 4,43 z 4,41). Na otwarciu wtorkowej sesji EURPLN jest blisko 4,18. Dzisiaj nie poznamy żadnych ważnych danych z kraju czy zagranicy, ale uwagę – poza kwestią Grecji – może przyciągnąć spotkanie Komitetu Stabilności Finansowej, na którym dyskutowane będą propozycje związane z kredytami w CHF.

Polskie obligacje pozostały pod wyraźną presją na początku tygodnia. Rentowność długu i stawki IRS wzrosły o kolejne 10 pb na środku i długim końcu oraz o ok. 5 pb na krótkim końcu w wyniku nasilenia się obaw o brak porozumienia między Grecją a wierzycielami. 10-letni spread obligacyjny do Bundów w dalszym ciągu się rozszerzał i wczoraj osiągnął 193 pb, podczas gdy jeszcze pod koniec stycznia był blisko 160 pb.

Jednocześnie, polska 10-latka radziła sobie lepiej niż jej odpowiedniki z Węgier, Turcji, Rumunii czy Portugalii. Stawki WIBOR dla 6 i 9 miesięcy spadły o 1 pb. Wiceminister pracy, Jacek Męcina, powiedział wczoraj, że w styczniu stopa bezrobocia wzrosła do 12,1% z 11,5%. Szacuje, on że w lutym bezrobocie mogło jeszcze wzrosnąć, ale w mniejszym stopniu, niż w ubiegłym miesiącu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Porównanie brokerów Forex — jak analizować koszty i korzyści?

Chcesz wiedzieć, jacy są najlepsi brokerzy w Polsce i...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....