30 lat PAcamera Club – wystawa już w piątek

1
62
Na zdj. Radosław Krupiński, kurator wystawy "PAcamera Club. Fotografie 1985-2015".
Na zdj. Radosław Krupiński, kurator wystawy "PAcamera Club. Fotografie 1985-2015".
Na zdj. Radosław Krupiński, kurator wystawy “PAcamera Club. Fotografie 1985-2015”.

PAcamera Club powstał w 1985 roku w Suwałkach przy Wojewódzkim Domu Kultury. Misję założycielską klubu przyjął na siebie Stanisław J. Woś. W piątek, 13 marca o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej – Galerii Andrzeja Strumiłły zostanie otwarta wystawa 100 fotografii twórców powiązanych z PAcamera Club w latach 1985 – 2015. Ekspozycję można będzie oglądać do końca kwietnia.

Radosław Krupiński z pracą Adaliny Woś.
Radosław Krupiński z pracą Adaliny Woś.

– Fotograficy współcześnie działający na Suwalszczyźnie, zawodowcy czy amatorzy, często wprost wskazują na swoich mistrzów sztuki fotograficznej, którzy niegdyś tworzyli środowisko PAcamera Club przy WDK w Suwałkach. Historia tej grupy fotografików jest w jakiś sposób już rozdziałem zamkniętym, ale z drugiej strony to także nowy rozdział historii fotografii północno-wschodniej Polski. Dziś można mówić o szkole fotografii PAcamera, bo są przecież „postpacamerowe” punkty edukacji fotografii, takie jak Akademia Fotografii w Białymstoku czy Mała Szkoła Fotografii w Suwałkach. Obie one nawiązują do tradycji PAcamera Club i obie prowadzone są przez „pacamerowców”, i obie powołują się na idee sztuki fotograficznej nakreślonej przez mistrza i lidera Stanisława J. Wosia – tłumaczy Radosław Krupiński, kurator wystawy w CSW w Suwałkach.

Fot. Michał Zieliński.
Fot. Michał Zieliński.

Fotografie wybrane przez Krupińskiego to minicykle najbardziej charakterystyczne dla pewnych okresów twórców, takich jak: Stanisław J. Woś, Grzegorz Jarmocewicz, Jarosław J. Jasiński, Tomasz Michałowski, Radosław Krupiński, Piotr Bułanow, Marek Wasilewski, Izabela Muszczynko, Jan Czerniecki, Sławomir Romaniuk, Piotr Kopciał, Andrzej Abramowicz, Adelina Woś, Mateusz Woś, Grzegorz Sadowski, Michał Zieliński, Tadeusz Krzywicki, Ewa Przytuła, Piotr Malczewski, Marek Miś, Waldemar Żyliński, Dariusz Sztelmer-Stabiński, Dariusz Dołubizno, Wojciech Arasimowicz, Jarosław Borejszo, Zbigniew Słowikowski, Wojciech Faliński.

Fot. Stanisław J. Woś.
Fot. Stanisław J. Woś.

– Nie sposób pokazać wszystkiego, co powstało na przestrzeni 30 lat, dlatego wybrałem 100 fotografii – dodaje Radosław Krupiński, który wystawę z okazji 30 lat PAcamera Club zrealizował ze stypendium miasta.

Wystawa 100 fotografii została wydrukowana na artystycznych papierach bez-kwasowych, spełniających wymagania muzealnych zbiorów. Wydruki wykonano na papierach marki Ilford Galerie Silk Fibre oraz na papierach marki Hahnemühle. Oprócz fotografii wchodzących w zestaw stypendium na wystawie znalazły się także prace z kolekcji prywatnych. Wystawa stypendialna została przekazana do zbiorów Muzeum Okręgowego w Suwałkach, do oddziału Centrum Sztuki Współczesnej & Galeria A. Strumiłło.

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz