Reklama

Spróbuj „Migdałów i rodzynek”. Wygraj bilety na spektakl w Dramatycznym

Data:

- Reklama -
Spektakl "Migdały i  rodzynki. Szkice białostockie" (fot. Emilia Siemakowicz).
Spektakl „Migdały i rodzynki. Szkice białostockie” (fot. Emilia Siemakowicz).

Jaki był przedwojenny Białystok i kim byli mieszkający tu ludzie? Czym żyli, co ich fascynowało? Co ich łączyło, a co dzieliło? Co po nich zostało i czym różnią się od nas? Odpowiedzi na pytania publiczność będzie mogła odnaleźć na scenie Teatru Dramatycznego w Białymstoku już 12 marca o godz. 19.00.

Okruchy pamięci, zaczerpnięte z białostockich piosenek, z prasy, opowiadań i słynnego tygodnika „Prożektor”, „organu niezależnej myśli – bezstronnego obserwatora życia społecznego”, układają się w barwną mozaikę, szkicującą charakter miasta w latach 20. i 30. XX w. Liryczne, groteskowe, czasem przerażające są spotkania z tamtym miastem i tamtymi ludźmi, ze społecznością polską i żydowską.

migdaly„Migdały i rodzynki” to przelotne spojrzenie równocześnie na to, co już nigdy nie wróci i na to, co dalej jest żywe i ważne. Przeplotą się tu ponadczasowe ludzkie marzenia, tęsknoty, kłótnie, ale i wzajemne wsparcie, pomoc  i zabawa. Piosenki polskie i żydowskie, wspomnienia, historie napędzające odradzający się po wojnie Białystok, który zmierza ku kolejnej destrukcji.

Spektakl na podstawie tygodnika „Prożektor” oraz książek: „Rodzynki z migdałami. Antologia poezji ludowej Żydów polskich” w przekładzie Jerzego Ficowskiego, „Moja Gwiazda” Felicji Raszkin – Nowak, „Opowieści białostockie” Jolanty Szczygieł-Rogowskiej , „Białystok. Lata 20-te, lata 30-te” Adama Czesława Dobrońskiego i Jolanty Szczygieł Rogowskiej, „Białystok między wojnami” Jana Oniszczuka i Tomasza Wiśniewskiego.

Premiera sztuki odbyła się 5 grudnia 2014 r. Najbliższe spektakle odbędą się w marcu i kwietniu – szczegóły.

Przedstawienie zostało zrealizowane w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku.

W spektaklu wykorzystane są zdjęcia białostoczan ze zbiorów: Mieczysława Marczaka, Tadeusza Chańko, Jana Murawiejskiego,  Aleksandra Sosny.

W konkursie „Niebywałych Suwałk” można wygrać podwójne zaproszenie na spektakl w dniu 12 marca (o godz. 19.00). Aby wygrać, wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Reżyserem spektaklu „Migdały i rodzynki” jest Adam Biernacki. Od jakiej sztuki rozpoczął współpracę z Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku? Odpowiedzi (wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem) prosimy przesyłać mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Kierunek Wschód VIII” z ministerialnym dofinansowaniem

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku otrzymał dofinansowanie...

Premiera musicalu „Szwagierki” za nami

W sobotni wieczór, 9 marca, odbyła się długo wyczekiwana...

Światło to fundament scenicznego obrazu – wywiad z Luigim Scoglio

Z Luigim Scoglio scenografem spektaklu "Szwagierki" na podstawie sztuki...

32 lata spektaklu „Zapiski oficera Armii Czerwonej”

Spektakl „Zapiski oficera Armii Czerwonej” Teatru Dramatycznego im. A....