W Salonie Myśli od Książek Zależnych – narodowość Polaków

Boncza_sliderW piątek, 27 marca o godz. 18.00 gościem Muzeum Okręgowego w Suwałkach będzie dr Nikodem Bończa Tomaszewski, autor książki “Źródła narodowości. Powstanie i rozwój polskiej świadomości w II połowie XIX i na początku XX”.

Książka ta to pasjonująca podróż intelektualna, w trakcie której poznajemy młodzieńcze fascynacje pokolenia Nietzschego, jesteśmy świadkami narodzin polskiej sztuki stricte narodowej, obserwujemy proces kreowania narodowych bohaterów (tych sprzed wieków i tych współczesnych) i wręcz “wymyślania tradycji”, by w końcu dotrzeć do źródeł polskości. Próba odpowiedzi na pytania o polską świadomość narodową jest dla autora drogą do poznania źródeł mocno w niej osadzonej polskiej nowoczesności.

Praca śmiało łączy różne dyscypliny, historię z literaturą, socjologię z historią sztuki. Autor pewnie prowadzi czytelnika przez labirynt, z którego wyłoniła się nowoczesna idea polskości. W ujęciu Nikodema Bończa Tomaszewskiego odkrywanie świadomości narodowej staje się poszukiwaniem źródeł nowoczesności z jej centralnym pytaniem o miejsce i rolę człowieka jako „podmiotu”, dlatego książkę należy uznać za środkowoeuropejską odpowiedź na prace Pierre’a Bourdieu i Charlesa Taylora.

Spotkanie zorganizowane z inicjatywy Elizy Ptaszyńskiej, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach, jest częścią obchodów Roku Alfreda Wierusza-Kowalskiego.

Na podst. materiałów promocyjnych.

Dodaj komentarz