Monachium ponownie w Suwałkach. Wystawa “Egzotyczna Europa” już otwarta

2
108

Egzotyczna_Europa_otwarcie_0010– Wystawa „Egzotyczna Europa. Kraj urodzenia na płótnach polskich monachijczyków” to jedna z największych prezentacji polskiego malarstwa, tworzonego nad Izarą – zaznaczył w piątek, 17 kwietnia podczas otwarcia ekspozycji Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Największą wystawę – „Malarze polscy w Monachium” mieszańcy Suwałk i inni zwiedzający mogli obejrzeć w gmachu dawnej Resursy w Suwałkach 10 lat temu. – Wtedy prezentowaliśmy w Muzeum Okręgowym ponad 200 obrazów 90 twórców, tym razem jest to 125 obrazów ponad 60 twórców. Moim zdaniem ta wystawa jest „smaczniejsza” – dodał Jerzy Brzozowski.

„Egzotyczna Europa” to wystawa ze zbiorów największych polskich muzeów – m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. Obrazy, które zostały na niej wyeksponowane, pochodzą również od kilkunastu kolekcjonerów prywatnych. W Roku Alfreda Wierusza-Kowalskiego wystawa z Suwałk pojedzie do Konina, a potem do Zamościa.

Eliza Ptaszyńska, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach, kurator wystawy sprawująca pieczę nad obchodami Roku Wierusza-Kowalskiego przypominała podczas otwarcia o idei towarzyszącej tej ekspozycji. – Naszym założeniem jest uhonorowanie malarstwa polskich artystów, odmiennego wobec innych narodów, nacji. Artyści polscy przebywający w Monachium w środowisku międzynarodowym uczyli się w tej samej Akademii, co inni, pobierali nauki u mistrzów – w tych samych pracowniach, oglądali i kopiowali te same obrazy w Pinakotece, ulegali tym samym modom i nurtom, a mimo to ich twórczość była odmienna – dodała kurator „Egzotycznej Europy”.

W Muzeum Okręgowym w Suwałkach obrazy zostały rozmieszczone według pewnego klucza – w pierwszej sali zwiedzający obejrzą prace poświęcone powstaniu styczniowemu, walce o niepodległość, a także obrazy nawiązujące do kultury sarmackiej, szlacheckiej. Sala druga to świat tradycji, obrzędów, religii, ale też wiary w gusła, zabobony, uroki. W trzeciej sali odnajdziemy przeszłość – XVII wiek, malarstwo batalistyczne, związane z wojskiem i kulturą walki. – W polskim wydaniu bez krwi, śmierci i cierpienia, ale za to z pojedynkami, ćwiczeniami – wskazuje Eliza Ptaszyńska.

„Egzotyczna Europa” to jednak przede wszystkim krajobrazy polskiej wsi, chłopi tkwiący w stanie zawieszenia – pomiędzy czynnościami i miejscami, to także małe miasteczka i sceny charakterystyczne dla realizmu stylizowanego. Spacer po polskich Kresach to ostatnia część wystawy. Za aranżację ekspozycji odpowiedzialny był Adam Orlewicz, który jak sam podkreśla – stworzył projekt oszczędny wizualnie, by głos oddać obrazom.

Gościem specjalnym pierwszej prezentacji „Egzotycznej Europy” był Marek Turowski, prawnuk Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Podczas otwarcia mówił o oddaleniu Europy od kultury, dodał też, że to ważne, żeby ludzie inwestowali w zachowanie dorobku poprzednich pokoleń.

Na wystawie “Egzotyczna Europa” znalazły się obrazy takich twórców jak: Teodor Axentowicz, Józef Brandt, Józef Chełmoński, Adam Chmielowski, Stanisław Janowski, Zdzisław Jasiński, Juliusz Kossak, Jacek Malczewski, Alfred Wierusz-Kowalski, Stanisław Witkiewicz, Wincenty Wodzinowski, Leon Wyczółkowski.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach, ul. Kościuszki 81, czynne jest od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 9.00 – 17.00.

Fot. Niebywałe Suwałki

2 KOMENTARZE

Dodaj komentarz