Reklama

„Wędrowanie” według Wyspiańskiego na suwalskiej scenie (wideo)

Data:

- Reklama -
"Wyzwolenie" - tryptyk dramatyczny według Wyspiańskiego  w maju będzie można obejrzeć w Suwałkach.
„Wyzwolenie” – tryptyk dramatyczny według Wyspiańskiego w maju będzie można obejrzeć w Suwałkach.

Trzy dramaty – „Wyzwolenie”, „Wesele”, „Akropolis” zostaną zaprezentowane w połowie maja na scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury. Gigantyczne przedsięwzięcie artystyczne powstało z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce, 25-lecia Wolności i jubileuszu 50-lecia istnienia Teatru STU.

„Wędrowanie” według Wyspiańskiego w latach 2015 – 2016 odwiedzi 50 polskich miast. Jednym z miejsc, w których zostanie zaprezentowany spektakl oparty na trzech dramatach Wyspiańskiego, będą też Suwałki (15 i 16 maja).

Zdaniem reżysera – Krzysztofa Jasińskiego tryptykiem „Wędrowanie” koronuje on swoją działalność artystyczną, rozlicza się ze sobą (z wywiadu przeprowadzonego przez Łukasza Romaniuka, „Dziennik Teatralny”) i w pewnym sensie spełnia największe marzenie sceniczne – o wystawienie tryptyku według Wyspiańskiego Jasiński zabiegał od lat.

Fot. www.wedrowaniestu.pl
Fot. www.wedrowaniestu.pl

Co zobaczymy na scenie? W pierwszej części – „Wesele”. Cytaty z „Wesela” na trwałe weszły w mowę potoczną i zakorzeniły się w umysłowości Polaków, można powiedzieć, że „wszyscy wyrośliśmy z Wesela”. Ślub Lucjana Rydla z chłopką z podkrakowskich Bronowic dał początek utworowi o niezwykłej wadze. Zabawa weselna konfrontująca dwa światy – miejski i wiejski staje się scenerią niezwykłych wydarzeń. Rankiem, gdy wyparuje weselna wódka, a muzykantom opadną ze zmęczenia ręce, nic już nie będzie takie jak kiedyś…

Fot. www.wedrowaniestu.pl
Fot. www.wedrowaniestu.pl

W kolejnej części spektaklu Krzysztof Jasiński zaadaptował do swojej wizji „Wyzwolenie”. Stanisław Wyspiański – najbardziej polski, najbardziej krakowski artysta, napisał jakże aktualną dzisiaj sztukę. Niezwykle efektowną, wymagająca aktorstwa najwyższej próby. Taki zespół zebrał Krzysztof Jasiński z myślą o zbliżającym się jubileuszu Teatru STU. Spektaklowi towarzyszy bardzo efektowna oprawa plastyczna, wyjątkowe kostiumy, muzyka na żywo, śpiew, efekty specjalne. Jasiński sięga do tematu, jakim jest imperatyw duchowego zmartwychwstania rozumianego jako wyzwolenie z duchowej nędzy, odnowienie duszy polskiej.

Karolina Augustyniak w swojej recenzji dla „Dziennika Teatralnego” napisała: Poszczególne utwory stanowią kolejne akty jednego przedstawienia, którego centrum i główną oś kompozycyjną stanowi dialog Konrada z Maskami. Reżyserowi udało się spoić dramaty, dzięki – nomen omen – wędrującym motywom, jednolitemu dla całości kompozycji klimatowi oraz obsadzeniu tych samych aktorów we wszystkich częściach. „Wędrowanie” stanowi przykład teatru totalnego, w którym tradycja współgra z nowoczesnością.

W spektaklu usłyszymy głos Jerzego Treli – Chochoła, na scenie zobaczymy między innymi: Radosława Krzyżowskiego, Beatę Rybotycką, Grzegorza Mielczarka, Agatę Myśliwiec, Michała Meyera i Ewę Porębską.

Muzyka do „Wędrowania” została oparta na kompozycjach Marka Grechuty, Piotra Grząślewicza, Marcina Hilarowicza, Jana Kantego Pawluśkiewicza, a nawet Zbigniewa Wodeckiego.

Cały spektakl trwa prawie 4 godziny. Jego premiera odbyła się 11 listopada 2014 r.

Krzysztof Jasiński – Wyzwolenie from wedrowaniestu on Vimeo.

Agata Myśliwiec – wyzwolenie from wedrowaniestu on Vimeo.

Radosław Krzyżowski – Wyzwolenie from wedrowaniestu on Vimeo.

Beata Rybotycka – Wyzwolenie from wedrowaniestu on Vimeo.

Wędrowanie część pierwsza – Wesele from wedrowaniestu on Vimeo.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane