Reklama

Złoty wciąż mocny, a na obligacjach korekta

Data:

- Reklama -
Fot. www.freedigitalphotos.net
Fot. www.freedigitalphotos.net

Wtorkowa sesja była bardzo podobna do poniedziałkowej. Tak jak na samym początku tygodnia, wczoraj indeksy giełdowe w Europie rosły dzięki niezłym kwartalnym wynikom firm. Wzrosty odnotowano również na początku notowań w USA, później jednak słabsze wyniki opublikowały IBM, Verizon oraz DuPont, co dało impuls do korekty i nieznacznych spadków indeksów S&P 500 i Dow Jones na zamknięcie dnia.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Z drugiej strony, w notowaniach wspólnej waluty do dolara, jak też na peryferyjnym rynku długu strefy euro widać było utrzymujące się obawy o finał rozmów z Grecją. Napięcie dotyczące wyniku zaplanowanego na koniec tygodnia szczytu wzrosła po tym jak agencja Bloomberg podała, że EBC rozważa podniesienie wymogów dla greckich obligacji przedstawianych w banku jako zastaw pod pożyczkę. Tymczasem, dane z Niemiec nie miały jednoznacznego wydźwięku. Indeks ZEW obrazujący bieżący nastrój zanotował w kwietniu gwałtowny wzrost do 70,2 pkt (z 55,1 pkt), co znacznie przekroczyło oczekiwania. Był to szósty miesiąc z rzędu wzrostów i indeks znalazł się najwyżej od lipca 2011. Z drugiej strony, indeks dla oczekiwań niespodziewanie spadł, co było lekkim rozczarowaniem, ale skala zmian nie jest na ten moment powodem do zaniepokojenia. Indeks ten rósł w ostatnich pięciu miesiącach i lekkie obniżenie w kwietniu nie przekreśla ostatnich pozytywnych sygnałów z Niemiec czy całej strefy euro. Uzasadnieniem do ostrożności byłoby potwierdzenie wczorajszego spadku przez wstępne kwietniowe PMI, które poznamy jutro.

Kurs EURUSD przebił poniedziałkowe minimum niedługo po rozpoczęciu wczorajszej sesji i osiągnął 1,066. W kolejnych godzinach kurs jednak rósł i na koniec dnia był blisko 1,074.

Niemieckie dane nie miały wyraźnego wpływu na notowania. Dzisiejsza sesja będzie uboga w publikacje ważnych danych, po południu poznamy jedynie marcową sprzedaż domów w USA. Sądzimy, że podobnie jak w pierwszych dwóch dniach tygodnia, kurs w dalszym ciągu będzie się wahał w przedziale 1,046-1,105 w oczekiwaniu na publikowane dane makro i wynik szczytu poświęconego Grecji.

Kurs EURPLN przebił poniedziałkowe minimum i osiągnął na chwilę 3,965. Złoty zyskał także do dolara – USDPLN zbliżył się do 3.70. W drugiej połowie sesji nastąpiła realizacja zysków i kurs EURPLN znalazł się nieco powyżej 3,98 na koniec dnia. W nocy nie zaszły istotne zmiany w notowaniach złotego i dziś rano kurs EURPLN znajduje się na 3,985, a USDPLN na 3,7045. Bank centralny Węgier obniżył wczoraj stopy procentowe o 15 pb do 1,80%, zgodnie z oczekiwaniami, co nie wpłynęło na notowania forinta. Węgierska waluta, podobnie jak i złoty pozostaje mocna w relacji do euro, wspierana m.in. dobrymi fundamentami tamtejszej gospodarki. Co więcej, stopy procentowe na Węgrzech są jednymi z najwyższych w Unii Europejskiej, ale i w regionie co przyciąga zagraniczny kapitał na tamtejszy rynek finansowy. W efekcie kurs EURHUF utrzymuje się w ostatnich tygodniach poniżej 300.

Sugerowaliśmy wczoraj, że złoty może mieć trudności z utrzymaniem wysokiego tempa aprecjacji w kolejnych dniach i podtrzymujemy tę opinię. Sądzimy, że obawy inwestorów o dalszy rozwój sytuacji w Grecji będzie dodawała rynkom zmienności. Złoty pozostanie również pod wpływem napływających danych makro z Europy i USA.

Na krajowym rynku stopy procentowej IRS i rentowności długu odnotowały wczoraj wzrosty o 1-6 pb, najwięcej na środku oraz długim końcu krzywej. Przecenę polskich obligacji mogło wczoraj wywoływać osłabienie bazowego i peryferyjnego rynku długu (głównie na długim końcu krzywych), gdzie dominowały obawy o Grecję. Ruch na polskim rynku był większy w przypadku rentowności, więc spread asset swap uległ rozszerzeniu, zwłaszcza dla 5 i 10 lat. Po wczorajszej sesji krzywa obligacyjna jest najbardziej stroma w segmencie 2-10 i 2-5 od połowy marca. Wystromienie krzywych obserwowano również na europejskich rynkach, a co więcej wczoraj Hiszpania sprzedała 3-miesięczne bony z ujemną stopą, a 3-miesięczny EURIBOR spadł poniżej zera (-0,001%), po raz pierwszy w historii.

Ministerstwo Finansów podało, iż na jutrzejszej aukcji zaoferuje obligacje OK0717, PS0420 i WZ0120. Wartość planowanej oferty została zawężona z 5-9 mld zł do 5-7 mld zł. Najnowsze dane resortu pokazują, że na koniec lutego inwestorzy krajowi posiadali 91% (5,1 mld zł) wyemitowanej obligacji OK0717 oraz 75% (ponad 3 mld zł) w PS0420, w tym największe udziały w obydwu seriach maja krajowe banki komercyjne. Inwestorzy zagraniczni posiadali natomiast 9% wartości emisji OK0717 na koniec lutego oraz 25% wartości emisji PS0420.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....

Stagnacji w gospodarce na Suwalszczyźnie zostanie poświęcona sesja nadzwyczajna

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wystąpił w środę, 31 maja...