Reklama

Augustów odświeża ślady przeszłości

Data:

Fot. źródło: Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (Internet).
Fot. źródło: Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (Internet).

Po tym, jak jesienią 2014 r. zdemontowano w Augustowie schody wykonane w czasie II wojny światowej z macew – teraz, odrestaurowane macewy, zostaną w piątek 22 maja umieszczone na cmentarzu Ofiar Narodowości Żydowskiej w Augustowie.

Źródło: Informacja Urzędu Miejskiego w Augustowie.

– Niewiele zostało już śladów społeczności żydowskiej – naszych sąsiadów, stanowiących przez wieki cząstkę tego miasta. Miasta, które też uważali za swoje. A o te ślady, które przetrwały, jako społeczeństwo powinniśmy zadbać – podkreśla Piotr Piłasiewicz, radny miejski, pomysłodawca przedsięwzięcia. – Nadchodzące wydarzenia mają na celu, oprócz symbolicznego zaznaczenia obecności społeczności żydowskiej w przestrzeni miejskiej Augustowa, również przybliżyć mieszkańcom historię naszego sąsiedztwa oraz zwyczaje i kulturę naszych sąsiadów – dodaje.

Stosunki polsko-żydowskie posiadają tysiącletnią historię, czego dowodem jest wspólne, bogate dziedzictwo kulturowe. Warto przypominać o tych wspólnych korzeniach, szczególnie w takich miejscach, jak Augustów – gdzie te ślady przeszłości powoli ulegają zatarciu.

Uroczystości związane z usadowieniem macew rozpoczną się w piątek, 22 maja o godz. 14.00 na cmentarzu Ofiar Narodowości Żydowskiej przy ul. Waryńskiego w Augustowie. Następnie, w Miejskim Domu Kultury zostaną wygłoszone prelekcje dotyczące historii augustowskich Żydów oraz zwyczajów pogrzebowych wyznawców judaizmu. Wykładom towarzyszyć będzie wystawa zdjęć przedwojennego fotografa i augustowianina, Judela Rotsztejna. Dzień zakończy koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego w kinie Iskra.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Suwałki wśród Ambitnych Miast

Powstało Forum Ambitnych Miast Województwa Podlaskiego. Suwałki należą do...

Suwalski Budżet Obywatelski: zgłoszenie projektów do 19 sierpnia

Pod koniec lipca rozpocznie się nabór wniosków do Suwalskiego...

Suwalska uczelnia otrzymała niemal 4 mln zł

Prawie 4 mln złotych z całej kwoty subwencji -...

Kamil Lauryn i Dariusz Koncewicz nowymi trenerami suwalskich Wigier

Po niedawnym ogłoszeniu przez Zarząd Wigier Suwałki, że drużyna...
%d bloggers like this: