Reklama
- Reklama -

Chcą zakazu występów cyrków ze zwierzętami

slon
Ilustr. www.freedigitalphotos.net

Fundacja „Zwierzęta Niczyje”, która już kilkakrotnie organizowała protesty w obronie zwierząt, tym razem zdecydowała się na wysłanie oficjalnego pisma do prezydenta Suwałk w sprawie zakazu wjazdu i występów cyrków w mieście. – Zebraliśmy ok. 900 podpisów. Petycja nie ma mocy prawnej, jednak mamy nadzieję, że zwróci uwagę na problem – tłumaczy Anna Walijewska-Maksymowicz.

Fot. Fundacja Zwierzęta Niczyje.
Fot. Fundacja Zwierzęta Niczyje.

– W wielu cywilizowanych krajach nie ma cyrków ze zwierzętami. A u nas ciągle to jakieś takie „normalne”. Rodzice pytają, gdzie dziecko zobaczy słonia. A czy to jest jakiś obowiązek zobaczyć słonia? A czy nie rolą rodzica jest uwrażliwić dziecko? Sprawić, by było lepszym człowiekiem? Zwierzęta w cyrku są uprzedmiotawiane, jak hula hop, przez które się skacze i jak pejcz w rękach treserach. Służą rozrywce – podkreśla Walijewska-Maksymowicz.

Fot. Fundacja Zwierzęta Niczyje.
Fot. Fundacja Zwierzęta Niczyje.

Petycja w poniedziałek trafi na biurko prezydenta Suwałk. Inicjatorzy zbiórki podpisów liczą, że prezydent zareaguje na głos kilkuset mieszkańców miasta i przyczyni się do wprowadzenia zakazu dystrybucji darmowych biletów przez cyrki w szkołach, przedszkolach, w instytucjach publicznych podległych Urzędowi Miasta oraz w spółkach komunalnych, w których miasto jest udziałowcem.

Członkowie Fundacji „Zwierzęta Niczyje” przypominają, że wiele krajów już wprowadziło zakaz występów cyrków ze zwierzętami – m.in. Boliwia, Peru, Grecja, Cypr, Paragwaj, Słowenia, Holandia. Zakazy zaczynają powoli pojawiać się w różnych miastach Polski – dębiccy radni już zdecydowali, że w ich mieście cyrkowcy, którzy zarabiają na cierpieniu zwierząt, nie mają czego szukać.

Fot. Fundacja Zwierzęta Niczyje.
Fot. Fundacja Zwierzęta Niczyje.

Uchwała Komitetu Psychologii PAN z dnia 27 marca 2015 w sprawie poparcia działań podejmowanych w celu ograniczenia wykorzystywania zwierząt w działalności rozrywkowej prowadzonej w cyrkach mówi o ich szkodliwości: „Dzieci obserwują na arenie zwierzęta zmuszane do wykonywania sztuczek, które nie należą do repertuaru ich zachowań naturalnych. Po występach często oglądają je w ciężarówkach, klatkach czy na uwięzi, co może utrwalać ich przekonanie, że nie ma niczego złego w takim traktowaniu zwierząt w niewoli” – wskazują autorzy petycji. Co więcej, cyrkowe zwierzęta przebywają w warunkach, które uniemożliwiają im zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych, w tym nawiązywanie relacji społecznych z innymi przedstawicielami swojego gatunku. U wielu zwierząt cyrkowych takich jak lwy, tygrysy czy słonie specjaliści obserwują zaburzenia psychiczne wywołane przez permanentny stres wynikający z izolacji oraz przebywania na bardzo małej przestrzeni.

Najnowsze artykuły

Here. Poza czasem – opowieść o ludzkim losie w Cinema Lumiere (bilety)

Już od 27 grudnia 2024 roku w Cinema Lumiere...

„Cicho…sza…” w drodze już na półmetku

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku jest na...

Petycja „TAK dla przywrócenia PKS Suwałki” złożona w Urzędzie Marszałkowskim

Prawie 3,5 tys. osób jest na „TAK dla przywrócenia...

Mikołajkowa inicjatywa projektu „Happy Time”

Grupa pełnych pasji i energii dziewcząt z Zespołu Szkół...

Trzy nagrody dla Rossmanna

W ostatnim czasie Rossmann otrzymał trzy prestiżowe nagrody. Firmie...

Punkt po dobrej walce. Ślepsk Malow Suwałki – Projekt Warszawa 2:3

Wprawdzie nie udało się suwalskim siatkarzom przedłużyć pasma wygranych...
Reklama

Pozostałe artykuły

Mikołajkowa inicjatywa projektu „Happy Time”

Grupa pełnych pasji i energii dziewcząt z Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach, w skład której wchodzą: Iza Konopko, Karolina Pojawa, Dominika Podziewska, Gabriela...

Punkt po dobrej walce. Ślepsk Malow Suwałki – Projekt Warszawa 2:3

Wprawdzie nie udało się suwalskim siatkarzom przedłużyć pasma wygranych meczów, jednak przed sobotnim (7 grudnia) starciem z drużyną z Warszawy gospodarze nie byli faworytami,...

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich – kampania „Bądź widoczny, bądź bezpieczny”

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Suwałkach wraz z Województwem Podlaskim prowadzi w dniach 3–12 grudnia 2024 r. kampanię społeczną „Bądź widoczny, bądź bezpieczny”. Jej...