Reklama

Koszt obsługi kredytów spada. Tak wynika z nowego raportu NBP

Data:

- Reklama -

kredytyZ najnowszych danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski wynika, że o kredyty konsumpcyjne będzie łatwiej. Koszt obsługi zadłużenia sukcesywnie spada, a trend ten ma się utrzymać przez przynajmniej kolejne 4 miesiące.

Polscy kredytobiorcy nie mają powodów do zmartwienia

W raporcie NBP czytamy, że koszt obsługi kredytów konsumpcyjnych w styczniu, lutym, marcu i kwietniu zmalał. Ankieta potwierdza także, że i w kolejnych miesiącach polscy kredytobiorcy nie powinni spodziewać się odwrócenia trendu ze względu na nadal relatywnie niskie stopy procentowe o jakich decyduje Rada Polityki Pieniężnej.

Wybrane instytucje deklarują nieznaczny wzrost opłat za operacje oraz usługi dodatkowe.

O kredyt hipoteczny też ma być znacznie łatwiej

Ankieta NBP udowadnia, że także o kredyty hipoteczne ma być łatwiej i to mimo że w pierwszym kw. br. banki wyraźnie zaostrzyły swoją politykę – głównie za sprawą podwyższenia progu minimalnego wkładu własnego z 5 do 10%. W kolejnych latach będzie to odpowiednio 15% w 2016 r. oraz 20% w roku 2017 – wynika z aktualnych danych kalkulatora zdolności kredytowej Comperia.pl na dzień 18.05.2015 r.

Z danych Comperia.pl wynika, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego o wartości 90% za dwa lata, czyli przy 10-procentowym wkładzie własnym będzie możliwe, ale tylko pod pewnymi warunkami. Banki będą oczekiwały od klienta wykupienia dodatkowej polisy ubezpieczeniowej tzw. niskiego wkładu własnego.

Już dziś, mimo że nie wynika to z obowiązków nałożonych na banki przez KNF nową rekomendacją S, część instytucji wymaga 15-, 20-procentowego wkładu władnego do kredytów hipotecznych. W kolejnych latach zmieni się także sposób szacowania zdolności kredytowej z 30 na 25 lat.

Banki złagodzą wymagania wobec przedsiębiorców

Narodowy Bank Polski spytał banki także o politykę wobec przedsiębiorców. Z raportu wynika jednoznacznie, że większość instytucji finansowych w Polsce ma ułatwić mikro-, małym oraz średnim przedsiębiorcom w staraniach o kredyty obrotowe i inwestycyjne.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....

Stagnacji w gospodarce na Suwalszczyźnie zostanie poświęcona sesja nadzwyczajna

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wystąpił w środę, 31 maja...