Reklama

Michał Książek i Piotr Malczewski w wersji „Czarno na białym”. W czasie Nocy Bibliotek sporo atrakcji

Data:

- Reklama -

Będzie Spitsbergen i Kołyma, animacje, kaligrafia i znaczki, czyli spotkania autorskie, otwarcie wystawy, twórcze zajęcia dla dzieci i akcja anulowania kar za przetrzymywanie wypożyczonych książek. Te i inne propozycje znalazły się w programie tegorocznej Nocy Bibliotek „Czarno na białym”, która odbędzie się w sobotę, 30 maja w godz. 18-21 w Bibliotece Publicznej w Suwałkach.

Polacy pokochali Noc Muzeów, czy polubią też Noc Bibliotek? W tym roku po raz pierwszy będzie można sprawdzić, czym różni się klimat biblioteki w godzinach, w którym oficjalnie jest zamknięta. Wieczorno-nocna akcja promowania czytelnictwa w Suwałkach zostanie okraszona atrakcyjnymi wydarzeniami.

mksiążekPlakat-page-001 (1)Spotkanie „O Jakucji i Jakucku, nie tylko o Kołymie” z pisarzem i podróżnikiem Michałem Książkiem rozpocznie się w sali im. Jadwigi Towarnickiej o godz. 19:00. Autor jest reporterem i przewodnikiem syberyjskim. Po Syberii podróżuje od 2000 roku, ponad dwadzieścia razy jechał Koleją Transsyberyjską, piętnaście razy przepłynął Bajkał. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, stażował też na Uniwersytecie Państwowym w Jakucku i przez rok na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez trzy lata mieszkał w Jakucku, gdzie studiował kulturę Narodów Północy i badał archiwum Wacława Sieroszewskiego, pisarza i uczonego z okolic Tłuszcza zesłanego do Jakucji. Dzięki żmudnym poszukiwaniom odnalazł i badał miejsca, w których Sieroszewski przebywał na zesłaniu w Jakucji. Kolejne trzy lata spędził podróżując pomiędzy Kołymą, Amurem a jeziorem Bajkał i wschodnim wybrzeżem Rosji. Motywem tych podróży były kultury rdzennych narodów Syberii, miejsca zsyłki Polaków jak i zainteresowania ornitologiczne. Relacje z tych peregrynacji można znaleźć w Polityce, Newsweeku, Rzeczpospolitej i w Twórczości. Warto posłuchać.

malczewskiPlakat-page-001O godz. 20.00 Biblioteka Publiczna w Suwałkach zaprasza na kolejne spotkanie. Jego tematyką będzie „Wyprawa zimowa do stacji polarnej Uniwersytetu Adama Mickiewicza na Spitsbergenie 2015 r.” z fotografikiem Piotrem Malczewskim. – Jest to opowieść o wędrówce do stacji polarnej, trwającej 3 tygodnie, podczas której przeszliśmy 270 km w ciągu nieustającego dnia polarnego i w przeróżnych warunkach pogodowych. Wyprawa połączona była z badaniami naukowymi pod kierownictwem prof. Grzegorza Rachlewicza z UAM w Poznaniu – tłumaczy Piotr Malczewski.

W programie również: otwarcie wystawy „Anioły” autorstwa Anny Cichosz (godz. 18.30); od godz. 18.00 słuchanie muzyki z gramofonu (płyty ze zbiorów specjalnych); o godz. 18.00 – oglądanie wystawy numizmatycznej i filatelistycznej; od godz. 18.00 – eksperymenty z „Małym Inżynierem”; zabawa z pismem; pokaz filmu animowanego „Sekret Eleonory” (godz. 19.00). Od godz. 18.00 na poszukiwanie nowych właścicieli wyruszą „Wędrujące książki” (akcja wymiany publikacji na I piętrze).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Festiwal literacki „Patrząc na Wschód” z tytułem Odkrycia Roku

W konkursie o Tytuł Ambasadora Wschodu 2021 wyróżniony został...

Interaktywny Bajkał Piotra Malczewskiego (audio)

Po „Kolei Transsyberyjskiej. Opowieści o ludziach, przestrzeni i drodze”...