Noc Muzeów na Suwalszczyźnie – z Piłsudską, A posteriori, Nową Zelandią i sowami

0
165
A posteriori - J. E. Bolek.
A posteriori - J. E. Bolek.
A posteriori – J. E. Bolek.

W sobotę, 16 maja cała Polska weźmie udział w kolejnej odsłonie Nocy Muzeów. W Suwałkach od 18.00 do 23.00 cały czas będzie się coś działo. W programie wiele atrakcji.

Muzeum Okręgowe (ul. T. Kościuszki 81) zaprasza w tym dniu na wystawy: Alfred Wierusz-Kowalski 1849–1915; Najstarsze dzieje. Suwalszczyzna i Wschodnie Mazury od schyłku epoki lodowej do upadku Jaćwieży; Na dziejowym trakcie oraz Egzotyczna Europa. Kraj urodzenia na płótnach polskich monachijczyków. Ostatnia ekspozycja została to największa wystawa przewidziana w ramach obchodów Roku Alfreda Wierusza-Kowalskiego.

Na zdj. Magdalena Wołowska-Rusińska z Muzeum im. Marii Konopnickiej.
Na zdj. Magdalena Wołowska-Rusińska z Muzeum im. Marii Konopnickiej.

W Muzeum im. Marii Konopnickiej (ul. T. Kościuszki 31) o godz. 18.00 nastąpi inauguracja Nocy Muzeów 2015. O godz. 18.15 odbędzie się wieczorna rozmowa przy herbacie z Aleksandrą Piłsudską ze Szczerbińskich, o godz. 22.30 specjalny program – Dawnych Suwałk czar… Chwile wspomnień z GRH „Garnizon Suwałki”. Dodatkowo, na zwiedzających czeka będą wystawy: Maria Konopnicka. Za zamkniętymi drzwiami czasu 1842–1910; Suwalczanki. Historie opowiedziane szeptem zachwytu…Czesław Miłosz. Powroty.

Centrum Sztuki Współczesnej & Galeria Andrzeja Strumiłły (ul. T. Kościuszki 45) przygotowało spotkanie z fotografią i sztuką współczesną. Od godz. 20.00 będzie można obejrzeć tam wystawę „Nowa Zelandia – kraina  baśniowa”, połączoną z pokazem fotograficznym i opowieścią Janiny Osewskiej. O godz. 21.30 wyjątkowe zdarzenie artystyczne z Juliuszem Erazmem Bolkiem.

Wydarzeniu towarzyszy otwarcie wystawy, na którą złożą się grafiki Luizy Kwiatkowskiej i teksty Juliusza Erazma Bolka. „A posteriori” – termin języka łacińskiego w wolnym tłumaczeniu na język polski to „mądry Polak po szkodzie”. Ważne jest jednak, aby korzystać z doświadczeń innych. Do takiego przekonania doszedł Juliusz Erazm Bolek i część swoich przemyśleń opublikował w kalendarzu ściennym „A posteriori”. O stronę graficzną tego pomysłu zadbała Luiza Kwiatkowska. Teraz prace z tego kalendarza będzie można poznać na ekspozycji, która będzie udostępniana zwiedzającym od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-17.00, od 16 maja do 28 czerwca 2015 roku.

noc_muzeow_2015Jak co roku do odwiedzenia Klubu Wojskowego 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zapraszają też wojskowi. Od godz. 19.00 zwiedzający mogą obejrzeć wystawę ukazującą historię Suwalskiej Brygady Kawalerii, wystawy broni palnej, wystawy fotograficzne: „Jam żołnierz z Suwałk” oraz „20 lat minęło” (uwaga – zmiana godziny rozpoczęcia – z 20.00 na 19.00).

Do Muzeum Wigier w Starym Folwarku można tego dnia zajrzeć już o 19.30, by obejrzeć stałą ekspozycję. O godz. 20.30 zostanie tam zaprezentowana fotorelacja z podróży do Maroka (Marcin Strug), a o godz. 22.00 Tomasz Huszcza odpowie na pytanie „Czy sowy są mądre?”.

Archiwum Państwowe w Suwałkach (ul. T. Kościuszki 69) zaprasza wszystkich zainteresowanych w godzinach od 17.00 do 23.00 na „Noc w Archiwum”, by obejrzeć: wystawę oryginalnych materiałów archiwalnych prezentowaną z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej pt. Zachowajmy Ich w naszej pamięci. Polegli z zamordowani mieszkańcy Suwalszczyzny w czasie II wojny światowej, wystawę Powstanie styczniowe w województwie augustowskim. Uczestnicy i ich losy, wystawę Czas Wielkiej Wojny. Wydarzenia lat 1914 – 1915 między Narwią a Niemnem w archiwaliach, wystawę wirtualną i prezentacje multimedialne, dotyczące I i II wojny światowej.

16 maja swoje podwoje otworzy w godzinach 18.00 – 22.00 również Olecka Izba Historyczna (Plac Wolności 22). Mieszkańcy miasta będą mogli obejrzeć zgromadzone tam eksponaty, które mówią o ponad 450-letniej historii miasta. W programie wieczoru przewidziano również: o godz. 18.30 – „Marggrabowa-Treuburg-Olecko na pocztówkach” – prezentacja multimedialna oraz o godz. 20.00 – pokaz filmu dokumentalnego Karin Kaper i Dirka Szusziesa „Ale życie toczy się dalej. Ucieczka. Wypędzenie. Nowy początek”.

Tegorocznej Nocy Muzeów przygotowanej przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach w sobotę, 16 maja, w godz. 18.00-23.00, będzie towarzyszył protest pracowników, zorganizowany w ramach ogólnopolskiej akcji „Muzealnik nie zabytek. Musi jeść”. Budynki muzeum wraz z oddziałami będą oflagowane, a przy wejściach znajdą się plansze informujące o celach akcji. Zgodnie z uchwałą I Kongresu Muzealników Polskich, pracownicy muzeum domagają się jednorazowego podniesienia wynagrodzeń pracowniczych o 30%, a w kolejnych latach osiągnięcie wysokości płac nie niższych niż średnie wynagrodzenie w kraju.

Akcja protestacyjna w żadnym stopniu nie utrudni zwiedzającym dostępu do bogatej oferty muzealnej.

Jerzy Siemaszko, Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Muzeum Okręgowym w Suwałkach

Leave a Reply