Norris Garner zaprasza na „Stworzenie Świata”. Międzynarodowa premiera oratorium odbędzie się w Suwałkach

4
357
Na zdj. Norris Garner w Suwałkach (2014).
Na zdj. Norris Garner w Suwałkach (2014).
Na zdj. Norris Garner w Suwałkach (2014).

Amerykański wokalista i kompozytor, Norris Garner, który rok temu prowadził w Suwałkach warsztaty gospel, powraca z ogromnym projektem muzycznym. Pod koniec maja na scenie SOK po raz pierwszy zostanie wystawione Oratorium Gospel z udziałem ponad 100 osób – muzyków i chórzystów.

Norris Garner postanowił prapremierę swojej kompozycji zaprezentować w Suwałkach. Pomysł narodził się jeszcze podczas ubiegłorocznych spotkań w ramach SoulWałki Gospel Workshop. Artysta często koncertujący i prowadzący warsztaty w Europie postanowił zaprosić do współpracy chóry z Polski i Danii. W koncercie wezmą udział także soliści. Będą to: wokalista, kompozytor, pianista, dyrektor muzyczny Isaac Howard, Gabriela Gąsior, a także dyrygent Szymon Markiewicz. Zagrają także: grupa „Holy Noiz”, Suwalska Orkiestra Kameralna powiększona o sekcję dętą i perkusyjną, duński Joyces Gospel Choir, Soul Connection Gospel Group, Konin Gospel Choir, oraz gospodarze – Suwałki Gospel Choir z Anną Szafranowską.

– Oratorium Gospel „Stworzenie Świata” to nie tylko warstwa muzyczna. Będą to kompozycje przeplatane recytacją fragmentów Pisma Świętego w wykonaniu Jolanty Hinc-Mackiewicz – zapowiada Anna Szarfanowska, założycielka Suwałki Gospel Choir. Dodatkowym elementem wydarzenia artystycznego będzie część wizualna – opracowana przez członków Suwalskiej Grupy Twórczej, pracujących nad fotografiami pod okiem Andrzeja Zujewicza.

Około 1,5-godzinne widowisko muzyczne i wizualne, stanowiące także przeżycie duchowe, powstaje obecnie na odległość. – Członkowie chórów i muzycy przygotowują się do tego, by w ciągu zaledwie 2 dni pracy – tuż przed samym koncertem, który odbędzie się 23 maja, sprawnie połączyć wszystkie elementy Oratorium Gospel – dodaje Anna Szafranowska.

Suwalski element pracy nas widowiskiem odbywa się w ramach warsztatów dofinansowanych z programu SPEAK (Suwalski Program Edukacji i Animacji Kulturalnej). Osoby, którym śpiew nie jest obcy, mogą dołączyć do prób. Szczególnie poszukiwane są głosy męskie.

Prawykonanie Oratorium Gospel w Suwalskim Ośrodku Kultury jest okazją, by usłyszeć „klasyczną” wersję gospel. Partie orkiestrowe i nawiązania do klasyki mogą okazać się ciekawe dla wielbicieli różnych gatunków muzyki. Kompozycja rozpoczyna się od trwającego 20 minut preludium orkiestrowego.

Widowisko odbywające się pod patronatem ks. Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego oraz prezydenta Suwałk, Czesława Renkiewicza zostanie zarejestrowane. Artyści i chórzyści współpracujący z Norrisem Garnerem w Stanach Zjednoczonych będą mogli usłyszeć, w jaki sposób gospel śpiewają Europejczycy.

Oratorium Gospel „Stworzenie Świata” odbędzie się 23 maja o godz. 19.00 na Dużej Scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury. Bilety w cenie 20 zł można nabyć w kasie SOK.

W konkursie na naszej stronie do wygrania są 2 pojedyncze wejściówki na ten koncert. Wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: W którym roku Norris Garner był nominowany do nagrody GRAMMY za swoje osiągnięcia muzyczne? i odpowiedź (wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem) wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

4 KOMENTARZE

Leave a Reply