Pierwsza dama u „człapaczy” w Kuklach

3
504
Na zdj. Anna Komorowska, małżonka prezydenta RP i Bożena Kamińska, posłanka PO w Kuklach.
Na zdj. Anna Komorowska, małżonka prezydenta RP i Bożena Kamińska, posłanka PO w Kuklach.
Na zdj. Anna Komorowska, małżonka prezydenta RP i Bożena Kamińska, posłanka PO w Kuklach.

Anna Komorowska podczas środowej (20.05) wizyty w województwie podlaskim wzięła udział w trwającym w Kuklach ogólnopolskim Konwencie na Rzecz Budowania Ruchu Człapaczy. Organizatorom – Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Cywilizacyjnego „Ściana Wschodnia” gratulowała nagrody Pro Publico Bono, przyznanej za działalność spajającą i aktywizującą lokalną społeczność w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku na Sejneńszczyźnie.

W programie wizyty małżonki prezydenta RP w regionie znalazły się spotkania – w Kuklach, w Domu Pomocy Społecznej „Kalina” w Suwałkach i w Filipowie, gdzie Anna Komorowska uczestniczyła w warsztatach „Serce mojej Mamie dam” dla twórców ludowych i środowisk seniorów. W Glinianej Wiosce w Kuklach, gdzie od wtorku, 19 maja odbywa się Konwent na Rzecz Budowania Ruchu Człapaczy w Polsce, pierwsza dama przekazała uczestnikom pozdrowienia od Bronisława Komorowskiego, podkreśliła, że czuje się mieszkanką sąsiedniej gminy Krasnopol i wspomniała ostatnią wizytę na pograniczu.

W ośrodku w Kuklach przebywają obecnie słuchacze z Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Polski. Uczestniczą w debatach programowych i sesjach plenarnych. Ostatniego dnia Konwentu, w czwartek, 21 maja ich przedstawiciele zadeklarują akces w Partnerstwie na Rzecz Organizacji Tras Człapaczy w Polsce. Pionierskie w Polsce przedsięwzięcie, czyli stworzenie na Sejneńszczyźnie siedmiu ścieżek „człapaczy”, zostało sfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego. Jak podkreślił Jerzy Nazaruk ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Cywilizacyjnego „Ściana Wschodnia” – ruch „człapaczy” to nie turystyka, ani nie sport, tylko budowanie kapitału społecznego. Specjalne ścieżki spacerowo – poznawcze zostały stworzone z myślą o osobach z dysfunkcją ruchu spowodowaną niepełnosprawnością lub starością. Stąd też i nazwa – „ścieżka człapaczy”, czyli trasa dla osób, które nie maszerują, ale posuwają się do przodu, człapiąc rozważnie, celebrując każdy krok, który daje szansę poznania „co jest tam – za horyzontem?”. Dodatkowym aspektem projektu jest budowanie wspólnoty, solidarności i zaznajamianie się z dziedzictwem lokalnej społeczności. – Poznajemy historie ludzi, a na trasach historii jest bardzo wiele. Mówią o tożsamości miejsca, w którym żyjemy, prezentują pozytywne cechy, które nas odróżniają od innych – dodaje Nazaruk.

Działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku została doceniona w Polsce nie tylko przy okazji realizacji tej operacji. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Cywilizacyjnego „Ściana Wschodnia” w Sejnach, prowadzące UTW, otrzymało wyróżnienie Pro Publico Bono Dwudziestopięciolecia Odrodzenia Niepodległej Rzeczypospolitej oraz Nagrodę Pro Publico Bono w konkursie „Samorządność dla solidarności” im. Mirosława Dzielskiego. Nagrodę w imieniu Fundacji z rąk Izabeli Dzieduszyckiej i Antoniego Kamińskiego odebrali Jerzy Nazaruk oraz Mieczysław Mieczkowski.

Fot. Niebywałe Suwałki

3 KOMENTARZE

Leave a Reply