Prace Edwarda Hartwiga w Operowej Galerii Fotografii OiFP

0
303
Na zdj. od lewej: Michał Heller, Ewa Hartwig-Fijałkowska, Radosław Krupiński.
Na zdj. od lewej: Michał Heller, Ewa Hartwig-Fijałkowska, Radosław Krupiński.
Na zdj. od lewej: Michał Heller, Ewa Hartwig-Fijałkowska, Radosław Krupiński.

Wystawa prac Edwarda Hartwiga została otwarta w niedzielę, 10 maja w Operowej Galerii Fotografii w OiFP w Białymstoku. Swój udział w przygotowaniu prezentacji fotografii miał suwalski fotografik, Radosław Krupiński, założyciel i kurator Galerii Fotografii im. Edwarda Hartwiga w nieistniejącym już Domu Pracy Twórczej w Wigrach.

Na podst. nadesłanej informacji.

Wystawę tworzą fotografie z płyt szklanych ­- portrety zakładowe z przełomu lat 20. i 30. XX w., na których Hartwig portretował najprawdopodobniej aktorów lubelskich w strojach i kostiumach teatralnych. Te fotografie (negatywy szklane) odnalazły się przypadkowo niespełna 10 lat temu, już po śmierci Edwarda Hartwiga; są także fotografie portretowe znanych aktorów scen polskich z lat 50. i 60. XX w. ­- niektóre z tych fotografii zostały opublikowanych w autorskim albumie fotograficznym pt. „Kulisy teatru”, w 1969 r. Ekspozycję tworzą również portrety fotograficzne powstałe na przełomie lat 70. i 80. XX w., w nowoczesnej, jak na tamte lata, formie graficznych przetworzeń.

Wszystkie fotografie prezentowane na wystawie są cyfrowymi kopiami fotograficznymi oryginalnych negatywów oraz powiększeń fotograficznych w autorskich opracowaniu E. Hartwiga. Digitalizacje do wystawy wykonał Radosław Krupiński ­- założyciel i kurator Galerii Fotografii im. Edwarda Hartwiga w Domu Pracy Twórczej w Wigrach, która działała w latach 2007 – 2011. Galeria była objęta patronatem artystycznym Związku Polskich Artystów Fotografików.

Fotografie prezentowane w górnym foyer OiFP w Białymstoku pochodzą ze zbiorów Ewy Hartwig – Fijałkowskiej – córki Edwarda, która była obecna na wernisażu. Kuratorem wystawy jest Michał Heller – fotograf OiFP.

Prezentacja prac Edwarda Hartwiga jest pierwszą z cyklu zaplanowanych ekspozycji, które mają  promować fotografię jako dyscyplinę sztuki wysokiej. Wernisaże w budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej to także próba poszerzenia oferty wystawienniczej instytucji. W Europejskim Centrum Sztuki wernisaże odbywać się będą od września do czerwca. Autorzy koncepcji funkcjonowania Operowej Galerii Fotografii w Białymstoku chcą skoncentrować się na współczesnych fotografach. W początkowej fazie działania galerii zaprezentują jednak prace twórców klasycznych – po wystawie Hartwiga odbędzie się prezentacja zdjęć Zofii Rydet. Każda z wystaw będzie dostępna przez około sześć tygodni, wernisaże mają być połączone z ważnymi wydarzeniami odbywającymi się w obiekcie (premiery, koncert, eventy, itp.).

Fot. wernisaż wystawy „Portrety” E. Hartwiga

Leave a Reply