Reklama

Projekt „Wielka Wojna” wydarzeniem muzealnym roku 2014

Data:

- Reklama -
Stary Folwark, Rekonstr. Histor. - "Wielka Wojna", 06.VII.2014
Fot. Wojciech Otłowski.

Muzealnicy z Suwałk zostali docenieni w XIII edycji „Konkursu na najciekawsze wydarzenie muzealne 2014 r. w regionie podlaskim”. Jedną z nagród głównych w kategorii „wydarzenie poza wystawiennicze” otrzymał projekt z Suwałk – „Wielka Wojna. Wydarzenia I wojny światowej na Suwalszczyźnie i Zaniemeniu”, obejmujący realizację wystawy, konferencji naukowej, widowiska historycznego oraz wydanie pamiątkowego albumu.

Na podst. informacji Oddziału Podlaskiego SMP.

Autorzy projektu „Wielka Wojna” to Magdalena Wołowska-Rusińska oraz Krzysztof Skłodowski z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, działający również w Grupie Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki”. Do udziału w inscenizacji, która odbyła się w lipcu 2014 roku w Starym Folwarku, pomysłodawcy zaprosili instytucje i grupy rekonstrukcji z Polski, Białorusi i Litwy. Inscenizację docenił wcześniej Portal Historii Ożywionej DoBroni.pl, który organizatorom przedsięwzięcia przyznał odznakę Primus Inter Pares.

W XIII edycji konkursu regionalnego suwalscy muzealnicy w swojej kategorii zwyciężyli ex aequo z projektem „Ścieżki 3Dostępu. Ścieżki edukacyjne: między technologią, teatrem, filmem i muzeum”, autorstwa Marcina Kozińskiego i Anny Danilewicz z Muzeum Wojska w Białymstoku.

Konkurs odbywający się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego wyróżnia najlepszą wystawę, najciekawsze wydarzenie poza wystawiennicze i najlepsze wydawnictwo. W dwóch pozostałych kategoriach najwyższe noty zdobyła wystawa „Portret i czas. Malarstwo Ludomira, Wincentego i Aleksandra Sleńdzińskich” z Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: wystawa „Noc 10 Lutego – deportacja leśników i osadników wojskowych w głąb ZSRR z 9 na 10 lutego 1940 r.”, której autorem jest Bogusław Kosel z Muzeum Wojska w Białymstoku; oraz wystawa „Jestem czarno-biały. Foto-grafiki Henryka Rogozińskiego”, której autorem jest Katarzyna Renata Hryszko z Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku.

Nagrodę główną w kategorii wydawnictwo otrzymali: Piotr Sawicki za „Rosyjskie ikony metalowe w kolekcji Muzeum Ikon w Supraślu. Katalog zbiorów” (wydawca – Muzeum Podlaskie w Białymstoku) oraz Alina Dębowska, Katarzyna Sołub, Jerzy Sołub za „Ręcznik ludowy z okolic Bielska Podlaskiego – haft i koronka; Wzornik tradycyjnych haftów i koronek ręcznika ludowego” – cz. I Haft płaski, cz. II Haft krzyżykowy (wydawca – Muzeum Podlaskie w Białymstoku).

Fot. archiwum NS – widowisko „Wielka Wojna” w Starym Folwarku (Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl)

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane