Reklama

Study tour szlakiem inwestycji na Suwalszczyźnie

Data:

- Reklama -
Uczestnicy study tour w Izbie Pamięci Jaćwieskiej Jeleniewie.
Uczestnicy study tour w Izbie Pamięci Jaćwieskiej Jeleniewie.

Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach, remont kościoła w Jeleniewie, park linowy w Udziejku, czy miejsce wypoczynku w Błaskowiźnie nad jeziorem Hańcza to tylko kilka ze 137 przedsięwzięć zrealizowanych dzięki środkom z LGR, o które w ostatnich latach wnioskowały samorządy, firmy i osoby fizyczne.

W czwartek, 14 maja uczestnicy study tour „Szlakiem inwestycji PO RYBY na obszarze LGR Pojezierze Suwalsko-Augustowskie” w Szurpiłach, Jeleniewie i Starym Folwarku mogli zobaczyć, co zmieniło się w gminach na Suwalszczyźnie dzięki środkom z UE. – Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie” dysponowała kwotą ponad 53 mln złotych na projekty. Udało nam się dofinansować 137 przedsięwzięć – powiedziała podczas study tour dyrektor biura LGR, Małgorzata Dudzińska.

Samorządy i firmy z obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju Obszarów Rybackich chętnie sięgały po pieniądze na rozwój przedsięwzięć turystycznych, na projekty związane z rewitalizacją i poprawą życia mieszkańców, np. budowę dróg dojazdowych do atrakcji turystycznych, zagospodarowanie plaż.

IPJ_tablicaW programie study tour znalazła się wizyta w Izbie Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach, w której mieszkańcy i turyści mogą dowiedzieć się więcej o historii tych ziem. W IPJ znajduje się makieta fragmentu Góry Zamkowej ze sceną ataku wojów ruskich na Jaćwingów, a także repliki zabytków odnalezionych w okolicach dawnego grodziska. W ramach projektu powstała też trasa turystyczna na Górę Zamkową „Tropem Sziurpy”. – Ze środków z LGR gmina Jeleniewo zrealizowała dwa projekty oparte na rozwoju turystyki na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Nasza gmina jest gminą turystyczną, dlatego zainwestowaliśmy w zagospodarowanie miejsca wypoczynku w Blaskowiźnie i stworzenie Izby Pamięci Jaćwieskiej – tłumaczył Marek Waszkiewicz, zastępca wójta.

Mimo że otwarcie IPJ odbyło się już pod koniec ubiegłorocznego sezonu turystycznego na Suwalszczyźnie, jeszcze jesienią obiekt odwiedziło około 1000 osób. Do IPJ niemal codziennie zaglądają uczniowie i turyści z innych części Polski i z zagranicy, m.in. z Obwodu Kaliningradzkiego, Białorusi, Litwy, Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Francji.

Kościół w Jeleniewie.
Kościół w Jeleniewie.

Beneficjantami projektów o najwyższej wartości były w ostatnich latach samorządy. Gminie Jeleniewo udało się pozyskać z LGR na realizację zadań kwotę około 1 mln złotych. Miasto Augustów zainwestowało w budowę infrastruktury nad jeziorem Necko, Nadleśnictwo Augustów stworzyło Szlak Orła Białego, Powiat Suwalski przebudował zabytkową aleję w Dowspudzie, jednostki Straży Pożarnej zakupiły sprzęt i łodzie. Po środki dwukrotnie sięgnęła też parafia w Jeleniewie. Więcej o projektach związanych z remontem kościoła w Jeleniewie w artykule: Zabytkowy kościół w Jeleniewie odzyskał swój blask.

Już zrealizowane projekty w nowej perspektywie finansowej gmina Jeleniewo zamierza jeszcze uatrakcyjnić. Wójt Kazimierz Urynowicz myśli o zagospodarowaniu Góry Zamkowej – stworzeniu tam fragmentu jaćwieskiego grodziska. Póki co, nawiązana przy tworzeniu IPJ współpraca z archeologami z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, zaowocuje we wrześniu organizacją wystawy. W Jeleniewie zostaną zaprezentowane oryginalne zabytki odnalezione na tych terenach, pochodzące ze zbiorów PMA.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Czyste powietrze – zdrowy wybór w Jeleniewie

Gmina Jeleniewo kończy realizację projektu pn. "Czyste powietrze -...

Czuję wiatr zmian. Rozmowa z Cezarym Cieślukowskim, kandydatem do Senatu

Cezary Cieślukowski to były wojewoda suwalski, były wiceminister zdrowia,...

Gmina Jeleniewo realizuje Program Priorytetowy Czyste Powietrze

Urząd Gminy Jeleniewo od 2019 roku pomaga mieszkańcom w...