Anna Maria Jopek zaśpiewa w Suwałkach piosenki z płyty „Polanna”

0
233
Anna Maria Jopek często uczestniczy w międzynarodowych projektach - na zdj. podczas koncertu w Edynburgu (źródło: oficjalna strona artystki).
Anna Maria Jopek często uczestniczy w międzynarodowych projektach - na zdj. podczas koncertu w Edynburgu (źródło: oficjalna strona artystki).
Anna Maria Jopek często uczestniczy w międzynarodowych projektach – na zdj. podczas koncertu w Edynburgu (źródło: oficjalna strona artystki).

Któż z nas nie zna piosenek takich jak: „Kiedy ranne wstają zorze”, „Laura i Filon”, „Czerwone maki na Monte Cassino”? Płyta „Polanna” Anny Marii Jopek to hołd złożony polskiej duszy w muzyce – pieśniach ludowych, kompozycjach Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego czy Mieczysława Karłowicza. Piosenki z autorskiej płyty artystki suwalska publiczność usłyszy w sobotę, 6 czerwca o godz. 19.00 na scenie SOK.

Anna Maria Jopek w północno-wchodniej Polsce występowała już kilkakrotnie. Śpiewała w 2013 roku w Olecku, na początku 2015 roku pojawiła się w Gołdapi. Gdy jeszcze działał Dom Pracy Twórczej w Wigrach wokalistka wystąpiła na świeżym powietrzu – w ogrodach wigierskich, podczas koncertu plenerowego. Za kilka dni zaśpiewa specjalnie dla suwalczan.

Anna Maria Jopek w Olecku.
Anna Maria Jopek w Olecku.

Będzie to program oparty na nowym spojrzeniu na piękne i ważne momenty w dziejach naszej muzyki – usłyszymy piosenki w aranżach wielokrotnego zdobywcy nagrody Grammy – Gila Goldsteina i Krzysztofa Herdzina. Album „Polanna” miał swoją premierę w 2011 roku – został nagrany w studiu Radia Gdańsk.

– Nie licząc sukcesu genialnego Chopina, wątek polskości w muzyce jest wciąż nieobjawiony. Chciałabym, żeby mazurek, kujawiak i oberek były jak brazylijska bossa nova – kodem muzycznym, poznawanym na całym świecie, konwencją, w której chcą pisać i improwizować nie tylko nad Wisłą – wyznaje Anna Maria Jopek.

Artystka dużo koncertuje, ale jej działalność artystyczną trudno nazwać komercyjną. Nie bierze udziału w programach talent-show, które przynoszą rozpoznawalność i łatwe pieniądze. To wokalistka wierna swoim zasadom, wierna muzyce. W ostatnich sezonach wystąpiła na legendarnej scenie Hollywood Bowl, obok wielkiego Ivana Linsa pod batutą Vince’a Mendozy; śpiewała w duecie z Bobby’m McFerrinem; przyjęła zaproszenie na koncerty z Chrisem Botti; wystąpiła w słynnej Queen Elizabeth Hall i tego samego dnia u boku Nigela Kennedy w Royal festival Hall; zaprezentowała swoją muzykę w operze w Tel Avivie, przygotowała światową wersję słynnej płyty Pat Metheny & Anna Maria Jopek: Upojenie; odcisnęła dłonie w brązie obok Krzysztofa Pendereckiego; stworzyła muzykę do filmu animowanego i obdarowała fanów przejmującą, koncertową, Złotą w dniu premiery płytą Jo & Co, gdzie partnerują jej m.in. Richard Bona, Mino Cinelu i Dhafer Youssef. Rok 2014 wokalistka zakończyła koncertami w Chinach, USA i Kanadzie oraz w Japonii.

Aby wygrać 2 pojedyncze bilety na koncert Anny Marii Jopek w Suwałkach, wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Jaki status uzyskała płyta „Polanna” AMJ?, a odpowiedź wysłać mailem (wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem) na adres: redakcja@niebywalesuwalki.pl KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY. 

Leave a Reply