Reklama

Dzisiaj mija termin płatności Grecji dla MFW

Data:

Fot. www.freedigitalphotos.net
Fot. www.freedigitalphotos.net

Początek tygodnia na rynkach finansowych był pod wpływem weekendowych wydarzeń w Grecji. Zerwanie negocjacji w Brukseli zostało negatywnie odebrane przez inwestorów i skutkowało znaczącą przeceną ryzykownych aktywów – na wartości traciły indeksy giełdowe, waluty krajów rozwijających się, w tym złoty, a także papiery dłużne CEE i peryferii strefy euro – i przepływem kapitału w kierunku bezpiecznych aktywów (amerykańskich i niemieckich obligacji, franka szwajcarskiego).

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Przecena okazała się jednak umiarkowana, co mogło wynikać z optymizmu inwestorów, że wciąż jest możliwość osiągnięcia kompromisu. Kanclerz Niemiec Angela Merkel w czasie spotkania z przedstawicielami wszystkich partii reprezentowanych w Bundestagu zadeklarowała gotowość do podjęcia dalszych rozmów, jeśli Ateny o to poproszą (np. po referendum). Natomiast przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wezwał w poniedziałek Greków, by w zaplanowanym na niedzielę referendum zagłosowali na „tak”, tj. za porozumieniem z wierzycielami Grecji. Aleksis Tsipras nawołuje z kolei do głosowania na „nie”. Premier Grecji nie obawia się wyrzucenia jego kraju z strefy euro, gdyż jego zdaniem koszt tej operacji będzie zbyt wysoki. A zatem wg Tsiprasa, negatywny wynik referendum wzmocni jego pozycję negocjacyjną i pozwoli uzyskać lepsze warunki pomocy. Dzisiaj mija termin płatności 1,5 mld € do MFW.

Naszym zdaniem jest pewne, że Grecja nie ureguluje tej płatności. Publikowane w poniedziałek dane makro były w cieniu wydarzeń w Grecji. Wstępne odczyty inflacji dla Niemiec i Hiszpanii okazały się wyższe od oczekiwań. To sugeruje, że również dzisiejszy odczyt dla strefy euro może zaskoczyć wyższym odczytem od prognoz.

Natomiast dane z rynku nieruchomości w USA były nieco słabsze od oczekiwań (liczba umów sprzedaży domów wzrosła w maju o 0,9% m/m, a co więcej w dół zrewidowano dane za poprzedni miesiąc).

W poniedziałek EURUSD, po tymczasowym spadku do 1,095 w czasie azjatyckiej sesji, stopniowo rósł w kierunku 1,12. Umiarkowana reakcja euro na wydarzenia w Grecji to efekt oczekiwań, że rząd w Atenach powróci do negocjacji po niedzielnym referendum. Dodatkowo nieco słabsze dane z amerykańskiego rynku nieruchomości również pchnęły EURUSD nieco w górę. W wyniku popytu na bezpieczne aktywa znacząco na wartości zyskał funt i frank (EURGBP tymczasowo spadł do 0,698 – by zakończyć europejską sesję nieco poniżej 0,71, a EURCHF po  spadku do 1,032 wzrósł do 1,036). Szef banku centralnego Szwajcarii potwierdził interwencje na rynku walutowym, które tymczasowo pchnęły kurs EURCHF do nieco powyżej 1,04. Dziś nastroje pozostaną pod wpływem Grecji. Brak płatności Grecji do MFW nie będzie zaskoczeniem, dlatego też powinno być to neutralne dla rynku. EURUSD pozostanie w przedziale wahań między 1,095 – 1,128.

Złoty, podobnie jak i pozostałe waluty krajów rozwijających się tracił na wartości w wyniku fiaska negocjacji Grecji i jej wierzycieli. EURPLN, po krótkotrwałym wzroście do 4,206, stabilizował się w okolicach 4,19. Znaczące zmiany zanotowano na CHFPLN – kurs po osiągnięciu ok. 4,10 w czasie azjatyckiej sesji i spadku do ok. 4,02, stabilizował się nieco poniżej 4,05 na zamknięcie krajowej sesji. W nocy nie zaszły istotne zmiany w notowaniach złotego i na otwarciu sesji EURPLN jest blisko wczorajszego zamknięcia.

Ważne poziomy dla EURPLN to 4,16 i 4,227. Krajowy rynek długu również dość znacząco stracił na wartości. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami rentowność 10-latki przetestowała poziom 3,36%, jednak nie został on na trwałe przełamany. W porównaniu do piątkowego zamknięcia krzywa IRS przesunęła się w górę o 1-15 pb, a krzywa rentowności o 4-13 pb. Obie krzywe dość znacząco się wystromiły (2-10L spread rozszerzył się do 101 pb dla IRS oraz 135 pb dla obligacji) w wyniku większego osłabienia na długim końcu. Duża niepewność co do dalszych wydarzeń w Grecji będzie utrzymywała stawki IRS i rentowności obligacji na wysokim poziomie. Dziś Ministerstwo Finansów opublikuje plan podaży SPW na III kw., ze szczególnym uwzględnieniem oferty w lipcu. Biorąc pod uwagę bieżący poziom realizacji tegorocznych potrzeb pożyczkowych sądzimy, że podaż obligacji w miesiącach wakacyjnych będzie ograniczona i nie przekroczy 15 mld zł łącznie w okresie lipiec-wrzesień. Wysoka płynność w lipcu (na rynek wpłynie ok. 11 mld zł z wykupu OK0715 i płatności odsetkowych) spowoduje, że gros oferty będzie przypadał na lipiec.

Dziś o godz. 14.00 NBP opublikuje dane o bilansie płatniczym za I kw. 2015 r. Prawdopodobne rewizje w kwartalnym bilansie płatniczym za I kw. 2015 r. powinny mieć małe znaczenie dla rynku finansowego, który będzie się skupiał na publikacjach zagranicznych danych oraz (w dalszym ciągu) na wiadomościach z Grecji.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Podlaskie Diamenty Forbesa. Code&Pepper ponownie z najwyższym wynikiem

Na liście Diamentów Forbesa w edycji 2022 znalazło się...

Nowoczesny marketing – co jest jego podstawą?

Prowadząc firmę, dużo czasu należy poświęcić na zdobywanie nowych...

Split payment dzieli płatności i przedsiębiorców

W ciągu trzech miesięcy od debiutu ze split payment...

Doradztwo strategiczne – pomaga firmom w osiągnięciu sukcesu?

Powodzenie i sukces firmy zależy od wielu czynników. Czasem...
%d bloggers like this: