Lato w Budzie Ruskiej: Syberia, Spitsbergen i pisarze, m.in. Jacek Hugo-Bader

Piotr Malczewski.
Fot. Piotr Malczewski.

Galeria fotografii w Budzie Ruskiej to miejsce, w którym latem będzie można zobaczyć fascynujące zdjęcia, usłyszeć muzykę i opowieści o podróżach, poznać bliżej Suwalszczyznę oraz dalekie krainy, o których opowiedzą goście Piotra i Agnieszki Malczewskich.

Lato w Budzie Ruskiej rozpocznie się 7 lipca. O godz. 20.00 Piotra Malczewski zaprasza na pierwszy z 16 zaplanowanych pokazów fotografii z opowieścią. Na początek – Syberia i Magiczny Bajkał. – W tym roku zapraszamy na spotkania i z przyrodą, i z fotografią. Mam w zanadrzu kilka dodatkowych pokazów, m.in. na temat bociana białego i bobrów – zachęca Piotr Malczewski.

Bajkał wiosną i zimą to nie ta sama opowieść, którą znają goście gospodarstwa i galerii w Budzie Ruskiej. Gospodarz pokazów za każdym razem do opowieści dodaje coś nowego. – Tym razem będzie to opowieść bogatsza o elementy związane z ostatnią wędrówką i pejzażem zimowym. Planuję też kolejną wystawę o Bajkale zimowym z perspektywy abstrakcyjnej – dodaje Malczewski.

W cyklu spotkań znajdą się też Wigry i Czarna Hańcza, wędrówka do stacji badawczej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, zlokalizowanej na Spitsbergenie. – Ta stacja badawcza to dwa kontenery, ale dla uczestników naszej wyprawy – po tygodniowym przejściu w wiatrach i zamieciach – to było coś – wspomina Piotr Malczewski. Goście galerii w Budzie Ruskiej usłyszą nie tylko o mrozie w środku lata, ale i o upale na pustyni Gobi. – Podczas tej podróży przemieszczaliśmy się żaglowozami – podążając śladami Polaków, którzy tym samym środkiem transportu przemierzyli pustynię trzydzieści lat wcześniej. My pokonaliśmy 1500 km. Planowaliśmy, że wyprawa będzie trwała 1,5 miesiąca. Była dwa razy dłuższa – opowiada podróżnik i fotograf.

Kto zajrzy latem do Budy Ruskiej, usłyszy też o Mongolii przebytej konno i pieszo, o wyprawie śladami Ossendowskiego, którego wspomnienie pojawi się również za sprawą spotkania z Witoldem Michałowskim i jego książkami: „Teki Sarmatów” oraz „Ossendowski. Podróż przez życie”. Pisarz – biograf Ossendowskiego przyjedzie do Budy Ruskiej 21 lipca o godz. 20.00. – Witold Michałowski to barwna i nietuzinkowa postać. Spotkanie z nim i opowieść na pewno będą emocjonujące. Był już kiedyś na Suwalszczyźnie – w Domu Pracy Twórczej w Wigrach – dodaje Piotr Malczewski.

Michałowski nie jest jedynym pisarzem, który latem zajrzy na Suwalszczyznę. Gośćmi cyklu „Spotkania z książką. Patrząc na Wschód” będą również: Bartosz Jastrzębski, i Jędrzej Morawiecki („Cztery zachodnie staruchy. Reportaż o duchach i szamanach”, 23.07 – czwartek, godz. 20.00); Piotr Nesterowicz („Cudowna” oraz reportaże „Ostatni obrońcy wiary”, 27.07 – poniedziałek, godz. 20.00) i Jacek Hugo-Bader („Dzienniki kołymskie”, 01.08 – sobota, godz. 20.00).

Do 12 lipca w galerii w Budzie Ruskiej będzie dostępna wystawa „Syberia”, będąca pokazem fotografii dokumentalnych, reportażowych i pejzażowych z różnych rejonów Syberii. Od 13 lipca goście Piotra Malczewskiego obejrzą inną ekspozycję – „Staroobrzędowcy. Odchodzące Światy”. To wystawa przygotowywana we współpracy z Krzysztofem Snarskim i Muzeum Okręgowym w Suwałkach, zawierająca dokumenty fotograficzno-etnograficzne na temat starowierów z Suwalszczyzny. Wystawa już prezentowana w Budzie Ruskiej, w nowej odsłonie będzie zawierała dodatkowe elementy związane z życiem codziennym. Dodatkowo, 29 lipca o godz. 20.00 pojawi się Krzysztof Snarski, by wygłosić wykład pt. „Staroobrzędowcy na Suwalszczyźnie”.

Muzycznym akcentem lata będzie koncert Pawła Wójcika, który zaprezentuje utwory z płyty „Obrazki” – 7 sierpnia o godz. 20.00.

Dodatkowo, dla zainteresowanych zorganizowane zostaną warsztaty filcowania prowadzone przez Agnieszkę Malczewską. W jurcie mongolskiej odbywać się będą także warsztaty kuchni tatarskiej. Szczegóły poniżej.

Piotr Malczewski będzie też gościem XVI Letniej Filharmonii AUKSO. Spotkanie, które odbędzie się w Suwalskim Ośrodku Kultury w dniu 31 lipca o godz. 17.00, poprowadzi Piotr Brysacz. Jego tematem ma być nie tylko fotografia, ale i muzyka z albumu jazzowego, który ilustrował swoimi fotografiami Piotr Malczewski. Więcej w artykule: JAZZ WIZUALNY – FOTOGRAF Z SUWALSZCZYZNY W PROJEKCIE MUZYCZNYM (POSŁUCHAJ).

Dodaj komentarz