Reklama

Papieski statek wrócił na Wigry

Data:

- Reklama -
Statek "Tryton" na Wigrach.
Statek „Tryton” na Wigrach.

Statek „Tryton”, którym w 1999 roku pływał po jeziorze Wigry papież Jan Paweł II, znów jest dostępny dla turystów. Odnowiona jednostka będzie kursować znaną trasą – od przystani położonej niedaleko klasztoru pokamedulskiego do Zatoki Hańczańskiej – w sezonie trwającym od maja do października.

Wigierski Park Narodowy w kwietniu rozstrzygnął przetarg na udostępnienie jeziora Wigry do prowadzenia turystycznych przewozów pasażerskich na najbliższe kilka lat – aż do 2019 roku. Oferty złożyły dwie firmy. Tym razem przetarg wygrał Błażej Bieńkowski, właściciel „Trytona”. – Bardzo mi zależało na tym, by statek znów pływał po Wigrach – komentuje Bieńkowski.

Tryton2Głównym kryterium wyboru oferty w WPN była wcześniej cena. Tym razem punktacji podlegały również aspekty ekologiczne – oddziaływanie na środowisko. Oferenci mogli otrzymać dodatkowe punkty za zastosowanie silnika elektrycznego. Statek – w myśl podpisanej umowy – posiada filtr cząstek stałych. Armator zobowiązał się też do stosowania certyfikowanych smarów i olejów biodegradowalnych. Firma zapewniająca przewozy pasażerskie została zobowiązana także do poddawania statku regularnym kontrolom na zawartość siarki w paliwie. Bieńkowski nie ukrywa, że wymagane zmiany wiązały się z inwestycją rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Tryton3Kwota, którą firma „Armator” będzie wpłacała co roku na rzecz Wigierskiego Parku Narodowego za korzystanie z jeziora Wigry w sezonie turystycznym, jest ponad dwukrotnie wyższa niż minimum określone w przetargu. Bieńkowski zadeklarował 45 tys. złotych. – Mam nadzieję, że mimo bardzo wysokich opłat na rzecz Parku, uda nam się zachować poziom, jaki prezentowaliśmy przez 11 lat – dodaje właściciel „Trytona”.

Statek „Tryton” z przystani wigierskiej wypływa codziennie (od poniedziałku do niedzieli) w godz. 10.00 – 16.00 (co 1,5 godz.). Rejs trasą do Zatoki Hańczańskiej – miejsca lęgowego kormoranów, z postojem na plosie, trwa godzinę.

Dodatkową ofertą dla turystów przebywających na Suwalszczyźnie, którą w tym sezonie przygotował „Armator”, jest dworek Hołny. Specjalnością restauracji mają być ryby i dziczyzna.

.

3 KOMENTARZE

  1. Cieszymy się!!!!! Będziemy nad Wigrami we wrześniu!!!!! Rejs Trytonem obowiązkowy!!!! Do zobaczenia!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wigierski Park Narodowy przygotowany do majówki

Sezon turystyczne na wodzie w Wigierskim Parku Narodowym rozpocznie...