Pracownicy sądów zapowiadają protest. Żądają wzrostu wynagrodzeń

0
75
pieniadze_PL

pieniadzeNEWW czwartek, 18 czerwca odbędzie się pierwszy etap ogólnopolskiej akcji protestacyjnej pracowników sądów. W Suwałkach, Augustowie i Sejnach przeprowadzi ją Zakładowa Organizacja Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP w Sądzie Okręgowym w Suwałkach.

– Akcja ta skierowana jest przeciwko Ministrowi Sprawiedliwości. Związana jest z zamrożeniem od 2008 r. wzrostu wynagrodzeń pracowników administracyjnych. Oczekujemy od Pana Ministra podjęcia działań w tej sprawie. Chcemy odblokowania wreszcie naszych wynagrodzeń – informuje Marta Majewska-Wronowska z Zakładowej Organizacji ZZPWS RP w Suwałkach.

Zamrożenie płac spowodował tzw. „kryzys finansów publicznych”. Pracownicy sądów skarżą się, że nie otrzymują nawet corocznych waloryzacji. – Koszty życia jednak rosną. Mamy rodziny na utrzymaniu. Wielu z nas zarabia mniej niż najniższa krajowa, bo nasze przepisy płacowe to umożliwiają, a w administracji publicznej nie ma miejsca na szarą strefę. To nieprawda, że wszyscy zarabiamy średnią krajową. Dla ogromnej większości z nas to marzenie – podkreśla Marta Majewska-Wronowska.

Pracownicy zrzeszeni w związkach zawodowych wielokrotnie zwracali się z prośbą o odmrożenie płac do kolejnych ministrów sprawiedliwości. W ostatnim liście protestacyjnym szef resortu otrzymał „grosz biedy”, co miało podkreślić stan wynagrodzeń tego sektora. Zdaniem pracowników sądów w obecnej sytuacji nie chodzi nawet o brak środków w budżecie państwa, ale o złą wolę rządzących.

– Akcję protestacyjną przeprowadzamy w porozumieniu z innymi organizacjami związkowymi oraz stowarzyszeniami zrzeszającymi pracowników sądów, urzędników, asystentów sędziów oraz kuratorów. Uzyskaliśmy także duże wsparcie od sędziów, którzy na zebraniach i zgromadzeniach ogólnych sędziów podejmowali uchwały o poparciu naszego protestu i akcji protestacyjnej. Uchwały takie podjęły również Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustita oraz THeMIS – zapowiada wiceprzewodnicząca Rady Zakładowej Organizacji Związkowej.

W dniu akcji protestacyjnej w sądach pojawią się plakaty informacyjne. Pracownicy będą ubrani w czarne koszulki z plakietkami informującymi o strajku. Niektóre sądy w Polsce zostaną oflagowane oraz odbędą się w nich „dni bez wokandy”.

Leave a Reply