Teatr, kuglarstwo, capoeira… To właśnie CHiMERA

0
70
Ilustr. Efraimstochter.
Ilustr. Efraimstochter.
Ilustr. Efraimstochter.

V Olecki Festiwal Teatrów Amatorskich CHiMERA odbędzie się w dniach 24-26 lipca. W trakcie wydarzenia zaprezentuje się 9 amatorskich grup teatralnych z całej Polski. Oprócz tego, swoje spektakle pokażą profesjonaliści (m.in. Michał Kasprzak, Marta Jaszewska), odbędą się także tematyczne warsztaty.

W programie Festiwalu przewidziane są także wydarzenia o charakterze muzycznym (koncerty, recitale) i ekologicznym (wykład na temat odnawialnych źródeł energii). Organizatorzy zaplanowali też szereg warsztatów dla mieszkańców Olecka oraz uczestników: teatralne (prowadzący: Wojciech Rydzio – aktor olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza), capoeira (prowadzący: Michał Piszczek – wieloletni instruktor capoeiry), ekologiczne (prowadząca: Aleksandra Ziopaja – animatorka kultury, posiadająca spore doświadczenie w pracy z ludźmi), kuglarskie (prowadzący: Lena Witkowska i Mateusz Zadala, którzy od 10 lat zajmują się animacją kultury, związani z Teatrem Brama i Teatrem Krzyk).

W tej chwili przyjmowane są zgłoszenia do udziału w warsztatach. Zgłoszenia należy wysyłać drogą mailową na adres: teatr_hocloco@wp.pl lub telefoniczną, dzwoniąc pod numery: 513 809 883 – Aleksandra Ziopaja, 607 533 700 – Milena Hościłło. W treści wiadomości należy wpisywać: imię, nazwisko, wiek oraz rodzaj warsztatów. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 19 lipca 2015.

chimera2015Spektakle gościnne odbędą się z udziałem Michała Kasprzaka i Marty Jaszewskiej. Michał Kasprzak zaprezentuje sztukę „Ja, Ediczka”, opowiadającą o Eduardzie Limonowie, awangardowym poecie ze Związku Radzieckiego, który przyjeżdża do Nowego Jorku. Dosyć prędko przekonuje się, że jeśli coś jest w Ameryce potrzebne, to nie jego talent, ale raczej uroda żony Jeleny. W Moskwie był kimś, tutaj jest nikim. Wkrótce traci pracę w gazecie emigracyjnej, piękna żona opuszcza go dla bogatego Amerykanina, a on trafia do hotelu dla podobnych sobie, gdzie żyje z zasiłku. Włóczy się po Nowym Jorku, oddaje przygodom erotycznym z przypadkowo spotkanymi osobami i pełen nienawiści do establishmentu, wiedzie życie wyrzutka społecznego. I w tym momencie spotykają go widzowie. Eduard Limonow swoje gorzkie, bolesne rozczarowania tym, co zobaczył i przeżył zawarł w powieści “To ja, Ediczka”. Drobny fragment tej książki stanowi monodram “Ja Ediczka”, który realizuje aktor zaproszony do udziału w OPTA “CHiMERA”.

Marta Jaszewska zaprezentuje publiczności „Lizę”. Monodram oparty na tekstach G.B.Shawa, a w głównej mierze na sztuce “Pigmalion”. Kulisy bycia sławnym, ale czy do końca szczęśliwym? Jaką cenę płaci za to człowiek? Uniwersalizm epoki wiktoriańskiej, w której żył i tworzył Shaw jest aktualny do dziś. Obłuda, fałszywe pozory i wreszcie demaskacja. Gdzie są w tym wszystkim emocje, uczucia? Widzimy tylko opakowanie, a nie to co w środku. Dążymy do bycia “Kimś”, ale tak naprawdę kim? Człowiekiem czy zabawką? “Amerykański sen”, czy jest tylko w różowym kolorze?

Szczegółowy program wydarzenia będzie dostępny wkrótce.

Dodaj komentarz