To oni zakwalifikowali się do konkursu podczas SBF 2015

0
34
blues_konkursSBF

blues_konkursSpośród 29 nadesłanych zgłoszeń z całej Polski do II edycji konkursu bluesowego odbywającego się w trakcie Suwałki Blues Festival o przepustkę do European Blues Challenge i nagrodę w wysokości 10 tys. zł powalczy 10 zespołów. Konkurs odbywać się będzie na Placu Marii Konopnickiej w dniach 10-11 lipca.

Zwycięzca konkursu otrzyma także statuetkę i wystąpi na jednej z głównych scen Suwałki Blues Festival 2015 w sobotę, 11 lipca o godz. 17.00. Zanim to jednak nastąpi, przez dwa dni dziesięć zespołów będzie prezentowało się na scenie plenerowej Placu Marii Konopnickiej (w godz. 13.00-15.00). Każdy koncert potrwa 20 minut. W ciągu tego czasu uczestnicy mogą zagrać trzy utwory.

O kwalifikacji finałowej zdecydowali członkowie Rady Programowej SBF, w skład której weszli: Bogdan Topolski – dyrektor artystyczny Suwałki Blues Festival, Jan Chojnacki – Polskie Radio Program Trzeci, Radio Baobab oraz Andrzej Matysik – redaktor naczelny kwartalnika “Twój Blues”.

Jan Chojnacki w Suwalskim Ośrodku Kultury (fot. Wojciech Otłowski).
Jan Chojnacki w Suwalskim Ośrodku Kultury (fot. Wojciech Otłowski).

Ich decyzją w konkursie wezmą udział: Grey Zone American Blues z Krakowa – zespół, który gra od maja 2013 r.; Blues Time z Warszawy, istniejący od 2010 roku, którego muzycy czerpią inspirację z twórczości artystów bluesowych z Delty Mississippi, Chicago, Zachodniego Wybrzeża; Wicked Heads z Krakowa, który powstał w 2013 roku i ma na swoim koncie kilka nagród – I miejsce na Bluesroads Festival 2015 oraz wyróżnienie na Rybnik Blues Festival 2014. W Suwałkach zagrają również: czwórka przyjaciół, czyli Paulina Lenda & Kruki ze Świdnicy, Blues Junkers z Warszawy; Marek Piwowczyk Trio z Zabrza – zwycięzcy międzynarodowego festiwalu Blues Apertiv 2015 w Sumperku; laureaci Grand Prix XI Galicji Blues Festival 2014, zwycięzcy Slot Art Festival 2014, półfinaliści programu Mam Talent 2013, zdobywcy pierwszego miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Rock Front 2013 w Kielcach oraz drugiego miejsca oraz nagrody specjalnej na 9. Międzynarodowym Rybnik Blues Festival. Wśród finałowej dziesiątki są też zespoły: Limit Blues z Kielc, Forsal z Częstochowy, Pora Wiatru z Krakowa (na scenie od 2008 roku) oraz Jaw Raw z Chojny, bluesrockowy skład z niemalże dwudziestoletnim doświadczeniem scenicznym.

– Werdykt zapadł szybko i jednomyślnie. Nie mieliśmy większych wątpliwości – podkreśla Jan Chojnacki. Andrzej Matysik dodaje, że po pierwszym przesłuchaniu z grupy 29 zostało wyłonionych 13 wykonawców.

Ubiegłoroczny konkurs wygrał zespół Drunk Lamb, który powstał na początku 2014 roku w Trójmieście. To kwartet bluesowy czerpiący inspirację z twórczości takich muzyków jak: Jimi Hendrix, Steve Ray Vaughan, The Alman Brothers Band czy John Mayer.

Grey Zone American Blues:

Blues Time:

Wicked Heads:

Paulina Lenda & Kruki:

Blues Junkers:

Marek Piowczyk Trio:

Limit Blues:

Forsal:

Pora wiatru:

Jaw Raw:

Dodaj komentarz