Trzy powody, dla których warto zabrać kartę na wakacje

0
21
karta_kredyt
Fot. Petr Kratochvil.
Fot. Petr Kratochvil.
Fot. Petr Kratochvil.

Karty płatnicze mają wiele zalet. Nic więc dziwnego, że ich popularność w naszym kraju stale rośnie. Tylko w ostatnim kwartale ubiegłego roku przy ich użyciu przeprowadziliśmy 739 milionów operacji[1]. Ekspert Expandera wyjaśnia, jakie funkcjonalności kart idealnie sprawdzą się w czasie wakacji.

Ochrona przed oszustami

Wyjazdy wakacyjne wiążą się z nie tylko z licznymi wydatkami, ale również zagrożeniami. Jeśli wyjazd organizujemy samodzielnie istnieje ryzyko, że natrafimy na oszustów, którzy nie wywiążą się z umowy. Zarezerwowany czterogwiazdkowy hotel może okazać się np. tanim pensjonatem lub może nawet nie istnieć. Nawet jeśli skorzystamy z usług biura podróży może się okazać, że niespodziewanie ogłosi ono upadłość. W takiej sytuacji, jeśli zapłaciliśmy gotówką lub przelewem możemy nigdy nie odzyskać swoich pieniędzy. – Jeśli płacąc za wyjazd, posługiwaliśmy się kartą, możemy w takich sytuacjach poprosić o pomoc bank – wyjaśnia Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Dzięki usłudze chargeback możliwie jest wycofanie transakcji i tym samym odzyskanie pieniędzy. By było to jednak możliwe, musimy udokumentować fakt, że opłacone usługi nie zostały wykonane lub zostały wykonane niewłaściwie, a także wykazać, że podjęliśmy próby kontaktu z nieuczciwym usługodawcą. Powinniśmy zatem zachować kopię umowy, reklamację i inne dokumenty, dzięki którym udowodnimy naszą stratę. W tym celu warto np. zrobić zdjęcia hotelu.

Bezpieczeństwo funduszy w razie kradzieży

W czasie wakacji popularne kurorty są celem podróży nie tylko turystów, ale także złodziei. Wypoczywając czy korzystając z dostępnych rozrywek nierzadko tracimy czujność, przez co łatwiej możemy stać się ofiarami przestępstw. Wyciągnięcie portfela z torebki pozostawionej na stoliku w restauracji lub na plaży nie jest wyzwaniem dla kieszonkowców. O ile skradzionej gotówki już nie odzyskamy, o tyle pieniądze znajdujące się na koncie możemy skutecznie ochronić. Jeśli zauważymy zniknięcie karty, powinniśmy natychmiast skontaktować się z bankiem i ją zastrzec. Możemy to zrobić za pośrednictwem infolinii konkretnej instytucji lub dzwoniąc na wspólny numer 828 828 828, dzięki któremu uzyskamy połączenie z odpowiednim pracownikiem naszego banku. Po zastrzeżeniu karty, nie będzie można przeprowadzić przy jej użyciu żadnej transakcji, a nawet jeśli złodziejowi się to uda, my odzyskamy swoje pieniądze.

Gotówki może zabraknąć

Bardzo trudno jest przewidzieć ile pieniędzy będzie nam potrzebne na wakacyjnym wyjeździe. Zwykle nie wiemy o wszystkich kosztownych atrakcjach, które mogą na nas czekać. Poza tym ceny w kurortach są zwykle dość wysokie. Warto więc zabrać ze sobą kartę, gdyż w razie potrzeby możemy przelać na swoje konto dodatkowe pieniądze np. z konta oszczędnościowego. Możemy tez skorzystać z środków kredytowych np. z debetu w rachunku. Jeśli mamy kartę kredytową możliwe jest nawet uniknięcie odsetek, ale pod warunkiem, że spłacimy całe zobowiązanie w ciągu mniej więcej miesiąca. Korzystając z kart kredytowych czy kredytu w koncie warto jednak zachować rozsądek i nie wydawać zbyt dużych sum, gdyż po powrocie do domu możemy tego pożałować.

Jak bezpiecznie korzystać z kart w czasie wakacji?

·         Nigdy nie podawaj nikomu swojego numeru PIN

·         Zasłaniaj klawiaturę, gdy wpisujesz kod w sklepie czy przy bankomacie

·         Jeśli zauważysz zniknięcie karty, natychmiast ją zastrzeż

·         Wypłacając gotówkę z bankomatu, sprawdź, czy nie ma na nim podejrzanie wyglądających elementów, które mogłyby być zainstalowane przez przestępców

·         Wykorzystując kartę do płatności internetowych, sprawdzaj wiarygodność sklepów, z usług których korzystasz

·         Kontroluj saldo rachunku i reaguj jeśli zauważysz podejrzane transakcje.
Źródło: Opracowanie Expander Advisors

[1] NBP, Informacja o kartach płatniczych IV kwartał 2014 r.

Dodaj komentarz