“Wigraszek” bez nagrody Grand Prix. Jury wybrało aż trzy najlepsze spektakle

Laureaci XIV "Wigraszka".
Laureaci XIV "Wigraszka".
Laureaci XIV “Wigraszka”.

XIV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży dobiegł końca. W czwartek, 25 czerwca uczestnicy odebrali podziękowania, wyróżnienia i statuetki dla najlepszych młodych aktorów. W kategorii młodzieżowej żaden z teatrów nie zdobył głównej nagrody. W kategorii dziecięcej jurorzy przyznali trzy pierwsze miejsca – Teatrowi Grodzieński Dzwoneczek, Teatrowi Debiucik z Wilamowic oraz Teatrzykowi “W kieszeni” z Węgorzewa.

Podczas gali wręczenia nagród wicedyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury, dr Ignacy Ołów przypomniał, że na tym festiwalu nie ma wygranych ani przegranych. – Każdy, kto cokolwiek robi, jest wygrany – dodał.

XIV “Wigraszek” przejdzie do historii również z innych powodów – rekordowej liczby uczestników, braku laureata nagrody Grand Prix, trzech zwycięzców. Jury w składzie: Jan Zdziarski – przewodniczący, Mariusz Orzełek, Krzysztof Zemło, Marek Kościółek i Peter Luptovsky zwrócili uwagę na różnorodność form teatralnych, które pojawiły się w tej edycji wydarzenia. Były spektakle teatrów tańca i ruchu, widowiska dramatyczne, teatry poezji i publicystyczne. – “Wigraszek” był swoistym przeglądem zainteresowań twórców i wyznacznikiem drogi, którą podążają teatry amatorskie w różnych krajach – dodał Jan Zdziarski w czasie odczytywania protokołu obrad jurorów.

Brak nagrody Grand Prix podkreśla tylko wysoki poziom tegorocznej edycji festiwalu. Jury nie chciało wybierać między trzema równorzędnymi pod względem poziomu artystycznego przedstawieniami.

W kategorii młodzieżowej wyróżnienia zostały przyznane: Teatrowi Ruchu Forma z Andrychowa oraz Teatrowi Odmowy z Tarnowa. Drugie miejsce ex aequo zdobyły: Teatr Movement z Rygi oraz Teatr Effecte – D z Senec. Pierwszej nagrody nie przyznano.

W kategorii dziecięcej wyróżnienia przypadły: Teatrowi Tuptusie z Tarnowa i Teatrowi “Drevinukas” z Olity. III miejsce zajął Teatr “Bel Etage” z Białegostoku. II miejsce zaś – Teatr Mini Forma z Andrychowa oraz Teatr “Theatre File Infact” z Banowic. Trzy pierwsze miejsca zdobyły: Teatr Grodzieński Dzwoneczek, Teatr Debiucik z Wilamowic oraz Teatrzyk “W kieszeni” z Węgorzewa.

Każda z grup teatralnych – laureatów otrzymała także nagrodę finansową – wyróżnienia po 300 zł, III miejsca po 500 zł, II miejsce po 700 zł, I miejsca po 1500 zł.

Dodatkowo, swoich faworytów nagrodziło jury dziecięce i młodzieżowe. Zdaniem jury dziecięcego najlepszy był Teatr Efemeryczne Dzieciaki z Suwałki. Wśród grup młodzieżowych wyróżnienie otrzymał Teatr Ruchu Forma z Andrychowa.

Pamiątkowe dyplomy odebrali też instruktorzy.

Fot. Niebywałe Suwałki i Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

Dodaj komentarz