Reklama

„Wo(ja)czek” na białostockiej Scenie PracOFFnia

Data:

- Reklama -
Próba spektaklu "Wojaczek" (fot. Lucjusz Sawicki).
Próba spektaklu „Wojaczek” (fot. Lucjusz Sawicki).

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza na kolejne przedstawienie w ramach Sceny PracOFFnia. W czwartek, 25 czerwca o godz. 19.00 monodram „Wo(ja)czek” zaprezentuje Michał Karczewski – student IV roku Akademii Teatralnej, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.

Informacja prasowa.

Scena PracOFFnia to projekt zainicjowany na początku tego roku. Swoje umiejętności mają szansę zaprezentować tam niezależni i aktywni twórcy. Pierwszym spektaklem w ramach nowej sceny był „Moral insanity. Tragedia ludzi głupich” na podstawie „Ich czworo. Tragedii ludzi głupich” Gabrieli Zapolskiej w wykonaniu Teatru PAPAHEMA.

– Scena PracOFFnia przeznaczona jest jako miejsce dla artystów,  którzy są serio przygotowani do pracy twórczej.  Co oznacza serio przygotowanie? Oznacza, że projekt nie jest tylko najciekawszą ideą, ale zaczyna przybierać realne kształty. To miejsce dla artystów z napisanymi scenariuszami, artystów z realnymi partnerami koprodukcyjnymi, stypendiami. Współpracujemy z artystami z całego świata. Otwieramy się na lokalnych twórców. Tym razem na profesjonalnej scenie naszego teatru będzie miał szansę zaistnieć spektakl „Wo(ja)czek” – mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur, dyrektor Teatru Dramatycznego.

Fot. Lucjusz Sawicki.
Fot. Lucjusz Sawicki.
Plakat spektaklu.
Plakat spektaklu.

Monodram Michała Karczewskiego powstał w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Przedstawienie objął swoim patronatem Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka. Aktor, pytany skąd wziął się pomysł na zrealizowanie „Wo(ja)czka, odpowiada: – W tym roku przypada 70. rocznica urodzin Rafała Wojaczka, którego w teatrze w ogóle nie ma, ale za to ciągle jest w licealnej podstawie programowej i w sercach wielu ludzi. Myślę, że „Wo(ja)czek” to doskonała propozycja dla licealistów i osób dorosłych, by mogli spotkać się z poetą przeklętym. Spektaklem chciałbym złożyć hołd „polskiemu Rimbaudowi”, a także dowieść, że jest dla niego miejsce na deskach teatru, a my nie możemy o nim zapomnieć. O takich kaskaderów literatury jak Rafał Wojaczek powinniśmy dbać szczególnie – mówi Michał Karczewski.

Przedstawienie do tej pory prezentowane było tylko raz, w Akademii Teatralnej. 11 czerwca spektakl zostanie pokazany w Słubicach, na Polsko-Niemieckim Festiwalu Teatralnym Unithea. W Teatrze Dramatycznym odbędzie się więc instytucjonalna premiera. – Za każdym razem, przy każdej produkcji nie mogę się doczekać momentu, kiedy przychodzi dzień grania i od rana towarzyszy mi adrenalina. Bardzo chcę się podzielić z Białymstokiem moim spektaklem, któremu poświęciłem mnóstwo czasu i serca. Mam nadzieję, że na stałe zagościmy z „Wo(ja)czkiem” w repertuarze Teatru Dramatycznego w Białymstoku – dodaje aktor.

Bilety na spektakl w cenie 25 zł dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej: www.dramatyczny.pl/bilety. Przedstawienie dla osób powyżej 16 roku życia. Więcej informacji na stronie Teatru Dramatycznego

Michał Karczewski – student IV roku Akademii Teatralnej w Białymstoku. Przed studiami, jako amator występował na deskach Teatru Dramatycznego w Koszalinie i w rapsodycznym Teatrze Propozycji Dialog. Uczestnik wielu projektów i warsztatów w Polsce i za granicą. Interesuje się teatrem fizycznym. Pracował i występował w czeskim teatrze Divadlo Continuo w Malovicach. Na III roku studiów był pełnoprawnym członkiem zespołu w Teatrze Wierszalin, gdzie zagrał swój pierwszy dyplom (rola Rabina Hillela w spektaklu „Golem”). Wyróżniony świetnymi recenzjami po kolejnych dyplomach w Akademii Teatralnej: „In Treatment” w reż. Łukasza Lewandowskiego (wystawiany również w Teatrze Studio w Warszawie), „Mój niepokój ma przy sobie broń” w reż. Agaty Biziuk. Wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury oraz za osiągnięcia w dziedzinie sztuki (nagrodzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego). Z Teatrem Dramatycznym w Białymstoku współpracował przy akcji „TUczyTAMy”.

Fot. Lucjusz Sawicki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Pani Pylińska i sekret Chopina” w promocyjnej cenie

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza na...

Pod naszym patronatem: Trwają próby do premiery „Samobójcy”

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku trwają...

„Kozia wyspa” na festiwalu „Kierunek Wschód II” w Białymstoku

W najbliższy czwartek, 25 października w Teatrze Dramatycznym im....

Dramatyczny zaprasza na spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem i Tomaszem Miłkowskim

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza na...