Zbierają na widowisko o Obławie Augustowskiej

0
172
Fot. GRH "Garnizon Suwałki".
Fot. GRH "Garnizon Suwałki".
Fot. GRH „Garnizon Suwałki”.

GRH „Garnizon Suwałki”, Muzeum Okręgowe w Suwałkach i Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe we współpracy z gminą Giby przygotowują widowisko historyczne Obława Augustowska, które odbędzie się 19 lipca, w czasie obchodów rocznicowych w Gibach. Aby rekonstrukcja doszła do skutku, potrzebna jest kwota w wysokości minimum 8 tys. zł. Pomysłodawcy zbierają środki za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl.

W lipcu 2015 roku przypada 70. rocznica Obławy Augustowskiej – jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w najnowszej historii Suwalszczyzny. Po zakończeniu wojny, oddziały NKWD i Armii Czerwonej, wspierane przez miejscowe władze komunistyczne przeprowadziły masowe aresztowania mieszkańców podejrzewanych o przynależność do Armii Krajowej, w wyniku których zamordowano w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach blisko 600 osób, a według najnowszych jeszcze niepełnych ustaleń – liczba ta mogła wynosić nawet około 2 tysięcy osób. Do dziś nie wiadomo gdzie przeprowadzono egzekucję i gdzie spoczywają ciała pomordowanych.

Aby oddać cześć ofiarom Obławy, głośno upomnieć się o wyjaśnienie ich losu i przypomnieć Polakom te dramatyczne wydarzenia, organizatorzy rekonstrukcji chcą zrealizować widowisko historyczne opowiadające tą historię.

W scenariuszu widowiska przewidziane są sceny przedstawiające wybrane epizody związane z Obławą (aresztowania prowadzone przez oddziały NKWD, przetrzymywanie zatrzymanych i przesłuchania na punktach filtracyjnych, bitwa nad jeziorem Brożane, załadunek i wywózka zatrzymanych – symboliczna scena końcowa), którym towarzyszył będzie komentarz historyczny i podkład dźwiękowy. Przygotowania do rekonstrukcji i próby zostaną przeprowadzone 18 lipca a widowisko w dniu 19 lipca. W widowisku uczestniczyć ma ok. 60 rekonstruktorów, a w jego przygotowanie (nagłośnienie, zabezpieczenie, prace techniczne) zaangażowanych będzie dodatkowo około 15 osób.

Całkowity koszt wydarzenia to 22 tysiące złotych. Część środków na realizację widowiska przekaże wójt gminy Giby oraz inne instytucje. Brakuje pieniędzy na wynajęcie i sprowadzenie historycznych pojazdów, na mundury, broń, pirotechnikę, scenografię i rekwizyty. Niezbędne minimum to 8 tys. złotych. Dlatego „Garnizon Suwałki” prosi o wpłaty za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl. 

Oczekiwane wsparcie to wpłaty od 1 zł do 1000 zł i więcej. Osoby, które przyczynią się do realizacji widowiska, mogą liczyć na książki, pocztówki, sesję fotograficzną w kostiumach z epoki, przejażdżkę konną, a nawet… udział w widowisku. Zbiórka prowadzona jest przez 30 dni – do 18 lipca.

Leave a Reply