Reklama

„AUKSO” w tym roku z Marcinem Wyrostkiem i Mikołajem Góreckim

Data:

- Reklama -

Orkiestra AUKSO zawita na Suwalszczyznę już 29 lipca. W programie XVI Letniej Filharmonii – Wigry 2015, łączącej obszary artystyczny i kulturowy, znajdą się jak co roku koncerty i spotkania. Gościem festiwalu będzie w tym roku kompozytor Mikołaj Górecki. Swoją obecność zaznaczy też znakomity akordeonista – Marcin Wyrostek.

„XVI Letnia Filharmonia AUKSO” od kilkunastu lat odbywa się latem na Suwalszczyźnie. W ubiegłym roku po raz pierwszy zawitała też na południe Polski. Muzyka orkiestry miasta Tychy zabrzmiała w Pieninach. Stali bywalcy wydarzenia cenią festiwal w szczególności za wysoki poziom artystyczny, udział renomowanych solistów oraz programy z pogranicza muzyki klasycznej i rozrywkowej.

W 2015 roku w organizację AUKSO włączył się w znacznym stopniu Suwalski Ośrodek Kultury, stanowiący główną siłę organizacyjną. Wydarzenia zaplanowane w ramach XVI Letniej Filharmonii odbędą się w Suwałkach, Gawrych Rudzie i Małej Hucie.

Już pierwszego dnia festiwalu, czyli w środę, 29 lipca o godz. 18.30 w Suwalskim Ośrodku Kultury zaplanowano spotkanie z Mikołajem Góreckim.

Na zdj. Mikołaj Górecki (fot. Mariusz Makowski, źródło: mikolajgorecki.pl).
Na zdj. Mikołaj Górecki (fot. Mariusz Makowski, źródło: mikolajgorecki.pl).

Mikołaj Górecki urodził się 1 lutego 1971 roku w Katowicach. W wieku sześciu lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach, później również na fortepianie. W roku 1990 ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Katowicach. Z kolei w 1995 roku ukończył z wyróżnieniem studia kompozytorskie na Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem swojego ojca – Henryka Mikołaja Góreckiego. W ciągu dwóch kolejnych lat (1996-97) otrzymał dwa stypendia w The Banff Centre for the Arts w Kanadzie, gdzie doskonalił swój warsztat kompozytorski. W roku 2000 otrzymał doktorat z kompozycji na Indiana University w Bloomington w Stanach Zjednoczonych. W latach 2000-2001 wykładał na Uniwersytecie McGill w Montrealu. Obecnie mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych (Laredo w Teksasie).

W 1988 roku uzyskał pierwszą nagrodę na 1. Konkursie dla Młodych Kompozytorów w Bielsku-Białej za Preludia na fortepian, a w 1994 – trzecią nagrodę na Drugim Forum Młodych Kompozytorów w Krakowie za Sonatę na klarnet i fortepian.

Jego utwory były wykonywane w kraju i za granicą, m.in. w Lincoln Center, A. Fisher Hall w Nowym Jorku; Montrealu; Edmonton; w De Ijsbreker Center w Amsterdamie; podczas ISCM Światowych Dni Muzyki w Słowenii; Festiwalu Prawykonań w Katowicach; festiwalu Musica Polonica Nova we Wrocławiu.

Wykonawcami jego utworów są m.in.: Kaja Danczowska, Jadwiga Kotnowska, Agnieszka Duczmal, Gabriel Chmura, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Kameralna „Amadeus”, Brooklyn Philharmonic Orchestra w Nowym Jorku (źródło: mikolajgorecki.pl).

Orkiestra AUKSO w Suwałkach.
Orkiestra AUKSO w Suwałkach.

Tego samego dnia o godz. 20.00 w Suwalskim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert inauguracyjny XVI Letniej Filharmonii AUKSO. W programie znalazły się kompozycje: E. Griega, Ph. Glassa, M. Góreckiego. Wystąpią: Marta Huget-Skiba (skrzypce), Joanna Urbańska-Mikszta (wiolonczela) oraz AUKSO Orkiestra Miasta Tychy pod dyr. M. Mosia.

W czwartek, 30 lipca o godz. 20.00 w Kościele pw. Św. Maksymiliana w Gawrych Rudzie publiczność będzie miała okazję uczestniczenia w koncercie kameralnym z udziałem Daniela Egielmana (gitara) oraz kameralistów orkiestry AUKSO. W programie: W.A. Mozart, A. Vivaldi, M. Ponce.

W piątek, 31 lipca AUKSO powróci do Suwałk. O godz. 18.30 w Suwalskim Ośrodku Kultury spotkać będzie można zajmującego się od lat fotografią Piotra Malczewskiego. O godz. 20.00 w tym samym miejscu odbędzie się koncert orkiestrowy akordeonisty Marcina Wyrostka z towarzyszeniem orkiestry AUKSO pod batutą Marka Mosia. W programie: W.A. Mozart, R. Galliano, W. Siemionow, M. Górecki.

W sobotę, 1 sierpnia o godz. 17.00 w Folwarku Hutta w Małej Hucie zaplanowano spotkanie z solistami i uczestnikami festiwalu. W tym roku wśród solistów znaleźli się: wspomniany już wcześniej akordeonista Marcin Wyrostek oraz muzycy zespołu Coloriage: skrzypek Mateusz Adamczyk, gitarzysta Daniel Popiałkiewicz, gitarzysta basowy Piotr Zaufal, perkusista Krzysztof Nowakowski, wokalista Marcin Jajkiewicz oraz pianistka Agnieszka Haase-Rendchen.

O godz. 20.00 w SOK melomani spotkają się na koncercie finałowym, na którym Marcin Wyrostek z zespołem „Tango Corazon” oraz orkiestrą AUKSO zaprezentują kompozycje z albumu „For Alice”.

O najnowszej płycie Marcin Wyrostek mówi, że jest podsumowaniem jego dotychczasowej drogi artystycznej. – Od młodych lat marzyłem o koncertach z orkiestrami, o tworzeniu własnej muzyki na bardzo rozbudowane składy instrumentalne. Dzisiaj moje marzenia się spełniają. Tę płytę dedykuję mojej żonie Alicji w podziękowaniu za spełnienie mojego największego marzenia, za urodzenie synka Mikołaja. Tym albumem chciałem zaprezentować pełen wachlarz możliwości brzmieniowych akordeonu, łącząc tradycję z nowoczesnością, nowoczesne combo z orkiestrą smyczkową, muzykę ludową z muzyką współczesną, opierając się w dużym stopniu na improwizacji – mówi Marcin Wyrostek.

Wyrostek_2014_0022Marcin Wyrostek – wybitny akordeonista, a także aranżer i kompozytor, zwycięzca polskiej, drugiej edycji programu telewizyjnego “Mam Talent”. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie akordeonu prof. Joachima Pichury i obecnie wykładowca macierzystej uczelni na Wydziale Instrumentalnym oraz Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Stypendysta Ministra Kultury, członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów. Laureat ponad 30 Międzynarodowych Konkursów Akordeonowych.

Jest założycielem projektów: Tango Corazon oraz Coloriage. Koncertuje na całym świecie m.in.: Belgia, Czechy, Holandia, Irlandia, Litwa, Maroko, Niemcy, Słowacja, Szkocja, Szwajcaria, Ukraina, USA, Wegry, Włochy. Dokonał wielu nagrań dla polskich i zagranicznych ośrodków medialnych m.in.: TVN, ZDF (Niemcy), Polsat, TVP, FOX2 (USA), Radio Zurich. Koncertował z Kayah, Bobbym McFerrinem, Nippy Noyą. Koncertował na największych, polskich scenach muzycznych m.in. na 50-leciu festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Festiwalach: Sopot TOPtrendy, Transatlantyk, Warszawa Singera.

Debiutancka płyta zespołu Tango Corazon Quintet pt. „Magia del Tango” pokryła się potrójną platyną, otrzymała 2 nominacje do Fryderyków 2010 oraz zajęła 7 miejsce na festiwalu Top Trendy 2011. Wydana w 2012 płyta „Marcin Wyrostek & Coloriage” pokryła się podwójną platyną oraz otrzymała nagrodę Bestseller EMPIKU 2012.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Patriotyczno-alternatywne rozpoczęcie jubileuszowego AUKSO

W tym roku Letnia Filharmonia AUKSO po raz dwudziesty...

Wspaniała muzyka, genialni dyrygenci – sobotni koncert AUKSO w SOK-u

Sobotni koncert w ramach XIX Letniej Filharmonii AUKSO był...

Spotkanie ze Stanisławem Soyką podczas „Aukso” 2016 (wideo)

Spotkanie ze Stanisławem Soyką odbyło się 6 sierpnia 2016...

Soyka, Aukso i Szekspir w finale Letniej Filharmonii

Spotkanie ze Stanisławem Soyką w Folwarku Hutta pod Suwałkami...