Reklama

Między Ziemią a Niebem. Muzyka barokowa na instrumentach historycznych w Olecku

Data:

- Reklama -

Znakomita austriacka sopranistka Marelize Gerber wystąpiła podczas dwóch koncertów – w sobotę, 25 lipca w Olecku i w niedzielę, 26 lipca w Gołdapi z zespołem o międzynarodowym składzie, „Capella Imperialis”. W programie znalazły się kompozycje mistrzów.

Autor: Iwona Danilewicz

Sopranistki takie jak Marelize Gerber rzadko można usłyszeć na scenach Mazur lub Suwalszczyzny. Artystka koncertująca na całym świecie – w Europie, USA, w Chinach, Hong Kongu, Syrii, Turcji i Meksyku przybyła na zaproszenie Fundacji Wspierania Rozwoju Edukacji i Kultury „Na Mazurach”. Publiczność w Olecku i Gołdapi mogła przez chwilę poczuć się jak w wielkich salach koncertowych – wiedeńskim Musikverein, Konzerthaus, Operze Kameralnej.

Marelize Gerber wystąpiła z towarzyszeniem muzyków, których sama wybrała i zaprosiła do współpracy. Zespół „Capella Imperialis”, założony przez nią w 2014 roku w Wiedniu, to międzynarodowa grupa znakomitych artystów i interpretatorów, starannie pracujących nad wykonywanymi utworami, którym starają się nadać oryginalność i prawdziwość brzmienia. Koncertmistrz „Capella Imperialis” to skrzypaczka – Jolanta Sosnowska, znana oleckiej publiczności nie tylko ze swojej głównej działalności artystycznej, ale również z nieco alternatywnych inicjatyw muzycznych, wkraczających poza klasykę. Wraz z Marelize Gerber i Jolantą Sosnowską wystąpili: Gábor Komlóssy na trąbce barokowej, Vít Nermut, Éva Móga, Maria Karnberger, Katja Katanova, Boyana Maynalovska na skrzypcach, Dieter Nel na wiolonczeli, Masae Suzaki na kontrabasie i Vít Bébar na skonstruowanym przez siebie klawesynie.

Koncert rozpoczęło wykonanie uwertury „Queen of Sheba“ z oratorium Solomon autorstwa Georga Friedricha Haendla. Utwory tego kompozytora pojawiły się również w II części koncertu prowadzonego przez Piotra Burakiewicza. Publiczność usłyszała kompozycje A. Vivaldiego, m.in. „In furore justissimae irae” czy „In lagrime stemprano” z oratorium Maddalena ai piedi di Cristo.

Koncert odbył się pod honorowym patronatem Wojewody Warmińsko–Mazurskiego, Mariana Podziewskiego oraz burmistrzów miast Olecka i Gołdapi: Wacława Olszewskiego i Tomasza Rafała Luto.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Teatr, muzyka, opowieść – najbliższe dni pełne atrakcji

Wakacyjna oferta wydarzeń kulturalnych na Suwalszczyźnie i Mazurach nie...