Reklama

Teatr, muzyka, opowieść – najbliższe dni pełne atrakcji

Data:

- Reklama -

Wakacyjna oferta wydarzeń kulturalnych na Suwalszczyźnie i Mazurach nie zmniejsza się po Suwałki Blues Festival 2015. W ciągu najbliższych dni wiele się wydarzy – zbliżają się kolejne festiwale, koncerty i spotkania. Już teraz warto zaplanować swój wolny czas.

Cała lista wydarzeń dostępna jest w naszym kalendarzu.

W czwartek, 23 lipca warto odwiedzić Budę Ruską. Odbędzie się tam druga odsłona Spotkań z książką. Patrząc na Wschód. Gośćmi Agnieszki i Piotra Malczewskich będą Bartosz Jastrzębski i Jędrzej Morawiecki. Z autorami książki „Cztery zachodnie staruchy. Reportaż o duchach i szamanach” o godz. 20.00 porozmawia Piotr Brysacz.

Fot. Piotr Malczewski.
Fot. Piotr Malczewski.

Cztery zachodnie staruchy to reportaż o zderzeniu sacrum z profanum, świata dawnych wierzeń z przaśną, postsowiecką współczesnością, o Buriacji dziś, o Wschodzie, religijności i poszukiwaniu duchowości w azjatyckim mieście. A także o wędrówce w głąb własnego umysłu, o zdzieraniu masek nowoczesności i tradycji. O próbie zrozumienia prawdziwości doznania religijnego, o odmiennych stanach świadomości, magii, zaczarowaniu i pułapkach kolejnych iluzji. Pułapki te zastawiane są w codzienności: w Kolei Transsyberyjskiej, w stepie, na fabrycznych placach i poradzieckich osiedlach. Reportażyści, ciekawi świata, uważni obserwatorzy, znakomicie opowiadają o rzeczywistości, której nie znamy. Wyraziście nakreślone sylwetki bohaterów, szamanek i szamanów, świetnie podpatrzone realia życia, sprawiają, że Cztery zachodnie staruchy czyta się jak dobrą powieść przygodową – jednym tchem. Buriacka opowieść o duchach i szamanach to z całą pewnością jedna z ciekawszych i oryginalnych książek reporterskich ostatnich kilku lat. (opis wydawcy)

W cyklu spotkań autorskich w Budzie Ruskiej pojawią się jeszcze: Piotr Nesterowicz – z książkami: „Cudowna” oraz reportaże „Ostatni obrońcy wiary” – 27.07 (poniedziałek), godz. 20.00. Prowadzący: Piotr Malczewski oraz Jacek Hugo-Bader z książką „Dzienniki kołymskie” – 01.08 (sobota), godz. 20.00. Prowadzący: Piotr Brysacz i Piotr Malczewski.

XWIOSNA2015_smallW piątek, 24 lipca Stowarzyszenie „Krusznia” będzie miało okazję do świętowania. Otóż rozpoczyna się jubileuszowa, 10. edycja Festiwalu „Oj Wiosna Ty Wiosna”, który zahaczy w tym roku o przestrzenie Krasnopolu i Sejn. W programie warsztaty śpiewu prowadzone przez Julitę Charytoniuk i warsztaty taneczne, na które zaprasza Marta Urban-Burdalska. Jak na „Krusznię” przystało, muzyki będzie jeszcze więcej – wystąpią „Chłopcy z Nowoszyszek”, „Szusz” i „Otako”. Szczegóły programu na naszej stronie.

„Otako” będzie można usłyszeć również nad jeziorem Szelment Wielki. W piątek, 24 lipca od godz. 20.30 przy pomostach Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się nocne muzykowanie z „Otako” i grupą „Shamrock”. Zapowiada się radośnie, skocznie i folkowo. Więcej informacji tutaj.

chimera2015Nie mniej atrakcji w dniach 24-26 lipca można znaleźć w Olecku. Rozpocznie się tam V Olecki Festiwal Teatrów Amatorskich „CHiMERA”, w trakcie którego zaprezentuje się 9 amatorskich grup teatralnych z całej Polski. Oprócz tego, swoje spektakle pokażą profesjonaliści (m.in. Michał Kasprzak, Marta Jaszewska). W programie Festiwalu przewidziane są także wydarzenia o charakterze muzycznym (koncerty, recitale) i ekologicznym (wykład na temat odnawialnych źródeł energii).

Organizatorzy zaplanowali też szereg warsztatów dla mieszkańców Olecka oraz uczestników: teatralne (prowadzący: Wojciech Rydzio – aktor olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza), capoeira (prowadzący: Michał Piszczek – wieloletni instruktor capoeiry), ekologiczne (prowadząca: Aleksandra Ziopaja – animatorka kultury, posiadająca spore doświadczenie w pracy z ludźmi), kuglarskie (prowadzący: Lena Witkowska i Mateusz Zadala, którzy od 10 lat zajmują się animacją kultury, związani z Teatrem Brama i Teatrem Krzyk). Warsztaty odbywać się będą przez wszystkie dni Festiwalu w godz. 9.00-13.00. Więcej informacji na temat wydarzenia.

Na zdj. Jolanta Sosnowska, skrzypaczka.
Na zdj. Jolanta Sosnowska, skrzypaczka.

W sobotę, 25 lipca do Olecka warto zajrzeć również  z innego powodu. O godz. 19.00 w Kościele pw. NMP KP odbędzie się Koncert muzyki barokowej na instrumentach historycznych „Między Ziemią a Niebem”. Wystąpią: austriacka sopranistka Marelize Gerber, która koncertuje w większości krajów Europy, a także w USA, w Chinach, Hong Kongu, Syrii, Turcji i Meksyku; towarzyszyć jej będzie zespół instrumentów historycznych, Capella Imperialis, założony w Wiedniu właśnie przez Marelize Gerber. Muzyków łączy wspólny cel, którym jest interpretacja kompozycji barokowych w sposób wyjątkowy i autentyczny zgodny z niepowtarzalnym idiomem praktyki wykonawczej poprzednich stuleci, szczególnie muzyki związanej ze stolicą muzyki – Wiedniem. Koncertmistrzynią Capella Imperialis jest znakomita skrzypaczka Jolanta Sosnowska, doskonale znana oleckiej publiczności. Dzień później, 26 lipca o godz. 19.00 Marelize Gerber z zespołem wystąpi w Gołdapi.

azylW sobotę, 25 lipca warto odwiedzić również Szelment. O godz. 20.00 rozpocznie się tam Muzyczny Azyl. Jest to wydarzenie artystyczne zapoczątkowane przez Marka Gałązkę, który na pierwszą edycję koncertów zaprosił bardów. W tym roku wystąpią: Wolna Grupa Bukowina, Nic Wielkiego i Borys Kossakowski. Spotkanie poprowadzi Jerzy Dębina.

W niedzielę, 26 lipca w Suwałkach odbędzie się święto folkloru. XVI Suwalski Jarmark Folkloru rozpocznie się kiermaszem jadła i produktu regionalnego oraz wyrobów rękodzielniczych (w godz. 10.00 – 17.00). Od godz. 13.00 w Parku Konstytucji 3 Maja prezentować się będą kapele z Suwalszczyzny: ONEGDAJ i ROSPUDA z Filipowa, PRZEROŚLAKI z Przerośli. O godz. 19.00, tym razem w Suwalskim Ośrodku Kultury, odbędzie się koncert w ramach Podlaskiej Oktawy Kultury. Wystąpią m.in. Aleksander Teliga, Maciej Komandera, Karolina Szendera oraz Orkiestra Teatru Narodowego we Lwowie (Bella Voce Halina Teliga) – z projektem Polska – Ukraina „Łączy nas śpiew”.

Również w niedzielę, 26 lipca warto wybrać się do Krasnogrudy. W dawnym dworze Miłoszów i Kunatów niezwykłe spotkanie. „Pogranicze” zaprasza na rozmowę z Andrzejem Franaszkiem na temat przyjaźni Zbigniewa Herberta i Czesława Miłosza. Początek o godz. 18.00. 

Andrzej Franaszek jest polskim literaturoznawcą, krytykiem literackim, redaktorem działu kulturalnego w „Tygodniku Powszechnym”. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i członek jury Nagrody Nike w 2005 r. zajmuje się twórczością współczesnych poetów polskich, m. in.: Zbigniewa Herberta (Ciemne źródło, 1998, antologia Poznawanie Herberta, 1998-2000) oraz Czesława Miłosza. Mieszka w Krakowie.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Festiwal literacki „Patrząc na Wschód” z tytułem Odkrycia Roku

W konkursie o Tytuł Ambasadora Wschodu 2021 wyróżniony został...

Interaktywny Bajkał Piotra Malczewskiego (audio)

Po „Kolei Transsyberyjskiej. Opowieści o ludziach, przestrzeni i drodze”...
%d bloggers like this: