Wystawa “Przejścia” w CSW. Dobiesław Gała o upływie czasu

0
86
Fragment płaskorzeźby autorstwa Dobiesława Gały.

Obrazy i płaskorzeźby autorstwa Dobiesława Gały można oglądać od środy, 8 lipca w Centrum Sztuki Współczesnej w Suwałkach. Wernisaż wystawy „Przejścia” odbędzie się o godz. 18.00.

W przestrzeni suwalskiej galerii zostanie wyeksponowanych trzynaście płaskorzeźb i około 20 obrazów artysty – prac olejnych i pasteli. – Płaskorzeźby wykonane są w technice własnej autora. To specjalna masa żywiczna – przez niego skomponowana i nakładana warstwami, a następnie modelowana i malowana w taki sposób, by kolejne warstwy sprawiały wrażenie przenikania i „żarzenia się” – tłumaczy Izabela Muszczynko, kierownik CSW – Galerii Andrzeja Strumiłły w Suwałkach.

Hołd dla czasu i jego materialnych konsekwencji – tak w skrócie można określić ideę twórczości Dobiesława Gały. Artysta zafascynowany jest zjawiskiem nieubłaganego upływu czasu – właśnie tak artystyczne działania Gały określa Piotr Bieruta, podkreślając, że sztuka tego artysty nie jest sztuką prostych pytań, a tym bardziej prostych odpowiedzi. Upływ czasu jest tym, co w swoich pracach “analizuje” Dobiesław Gała. – Charakterystyczny elementem jego prac jest szczelina – pęknięcie. To próba ujęcia tego, co dzieje się z materią, która przechodzi kolejne etapy: niszczeje, rozpada i starzeje się – dodaje Izabela Muszczynko.

Prace, które prezentowane są w Suwałkach, powstały na przestrzeni ostatnich lat. Nigdy nie były eksponowane na Suwalszczyźnie. Dobiesław Gała (urodzony w 1975 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim) jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1999 r. został wyróżniony stypendium Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze – praca pod kierunkiem Tima Scotta. Dyplom uzyskał w 2000 r. w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Obecnie jest adiunktem na Akademii Sztuk Pięknych w  Krakowie w Pracowni Rysunku na Wydziale Rzeźby. Laureat Nagrody Związku Polskich  Artystów Plastyków (2009), laureat I Nagrody Biennale „Genius Loci” (2003), a także stypendysta Ministra Kultury (2004).  Swoje prace prezentował na ponad 50 wystawach indywidualnych i zbiorowych – w kraju i za granicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Finlandii i Czechach. Prócz sztuki, Dobiesława Gałę fascynuje natura. Artysta jest zapalonym ogrodnikiem – aranżuje kompozycje roślinne wokół domu, pielęgnuje też warzywa i zioła hodowane w oranżerii.

Więcej informacji na stronie artysty.

Fot. Niebywałe Suwałki – fragmenty rzeźb Dobiesława Gały

Dodaj komentarz