Aktor instrumentalny – monodram Jana Peszka na zakończenie Teatr-Akcji

0
127
Peszek_Teatr_Akcje_2015
Na zdj. Jan Peszek.

„Scenariusz dla nie istniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego” powstał w 1963 roku. Monodram napisany przez Bogusława Schaeffera dla Jana Peszka grany jest na polskich i zagranicznych scenach od prawie 40 lat. W tym roku zagościł w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Jubileuszowa edycja 10. Suwalskich Teatr-Akcji zakończyła się w niedzielę, 16 sierpnia monodramem, który wywołał niezwykle żywe reakcje publiczności. Według krytyków teatralnych – to, co prezentuje Jan Peszek jest wielką przygodą poznawczą i intelektualną. Możliwe, w Suwałkach było to naprawdę dobrą zabawą.

Naukowy traktat o życiu i sztuce aktor przedstawia w sposób dalece odbiegający od początkowych oczekiwań widza – jedząc jabłko, wisząc do góry nogami na drabinie, wywołując mały pożar, myjąc scenę lub ugniatając ciasto. Maska komedianta, błazna lub cyrkowca kontrastuje z treścią wykładu, który Peszek odczytuje publiczności. Przerysowanie budzi śmiech, nietypowe wykorzystanie scenografii – zainteresowanie. Swoją sztukę Schaeffer uważa za taką, która się nie starzeje. Można rzec – niestety. To tylko podkreśla kondycję sztuki i istoty jej przekazu – rozumianego również przez aktorów.

Tegoroczna edycja Teatr-Akcji umożliwiła nie tylko suwalskiej publiczności obejrzenie licznych spektakli. Organizatorzy wydarzenia napotkali jednak nieprzewidziane kłopoty – potrzebna jest im kwota w wysokości 4 tys. zł na naprawę okien w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, gdzie odbył się pierwszy spektakl podczas tegorocznej edycji. Zaklejone czarną folią szyby zbyt się nagrzały i popękały. Kontakt ze Stowarzyszeniem NIE PO DRODZE – więcej na stronie TEATR-AKCJI.

Fot. Niebywałe Suwałki oraz Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowsk.pl

Leave a Reply