Festiwal “Ars Musica” zakończony operą Mozarta

0
158
Ars Musica
Opera "Don Giovanni".

Trwające dwanaście dni wydarzenie, łączące warsztaty muzyczne, wokalne, orkiestrowe z czterema koncertami, miało swój finał w niedzielę, 23 sierpnia w Suwalskim Ośrodku Kultury. Wokalistów i kameralistów – uczestników kursów publiczność zobaczyła i usłyszała w trakcie koncertu i scenicznej adaptacji opery W. A. Mozarta – “Don Giovanni”.

Opera w dwóch aktach Wolfganga Amadeusza Mozarta, z librettem autorstwa Lorenzo da Ponte, to znakomite połączenie muzyki i zabawnego, przewrotnego tekstu, napisanego na podstawie sztuki Moliera „Don Juan”. W 228 lat po praskiej premierze opery, kolejną suwalską adaptację publiczność zobaczyła w wykonaniu młodych adeptów sztuki wokalnej. Dramma giocoso o “rozpustniku ukaranym” powstała w rekordowym czasie. Mozart napisał ją w ciągu 8 miesięcy. Podczas kursu jego uczestnicy mieli kilkanaście dni, by poznać tajniki arii i recytatywów, opowiadających o podbojach miłosnych Don Giovanniego i karze, jaka spotkała rozpustnego uwodziciela, którego pochłonęły piekielne czeluście.

Rzecz dzieje się w Sewilli, w wersji suwalskiej opera rozpoczyna się od przesłuchania i losowania ról przez śpiewaków operowych. Na scenie artystom w początkowych scenach towarzyszyli członkowie teatru amatorskiego – wraz z Ewą Stąpór. W tej części publiczność usłyszała Suwalską Orkietrę Kameralną pod batutą Kazimierza Dąbrowskiego. W poszczególne role wcielili się: Andrzej Filończyk, Michał Janicki (Don Giovanni), Michał Ziemak (Komandor), Elena Terentiewa (Donna Anna), Konstanty Moshkin (Don Ottavio), Natalia Ołów i Natalija Gieorgieva (Donna Elvira), Jakub Michalski, Andrzej Zborowski, Damian Szczepański (Leporello), Mateusz Hoedt (Masetto), Maja Konstancja Kamieńska, Anna Obrączka, Natalia Rogucka, Paulina Tuzińska (Zerlina).

Tego samego wieczoru, w pierwszej części koncertu wystąpiła Orkiestra Kameralna X Ogólnopolskieo Kursu Orkiestrowego pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza. Muzycy wykonali Divertimento D-dur W. A. Mozarta, Króla Olch F. Schuberta w aranżacji T. Radziwonowicza, Grande Valse z filmu „Trędowata” W. Kilara (solo skrzypcowe – Cezary Gójski). W dwóch ostatnich kompozycjach orkiestrze towarzyszył Rafał Grząka, który na bandoneonie zagrał Zapomnienie i Libertango A. Piazzolli.

Koncert finałowy był też okazją do nagrodzenia najlepszych młodych artystów – uczestników kursów wokalnego i orkiestrowego. Nagrody od prezydenta Suwałk, Czesława Renkiewicza otrzymali: altowiolistka Jolanta Gołowczyc i tenor Konstantin Moshkin. Nagrody specjalne dyrektor festiwalu ARS MUSICA z rąk Marleny Borowskiej odebrali: Andrzej Filończyk i Elena Terentiewa.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda oraz Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl (zdjęcia z koncertu inauguracyjnego, kameralnego i finałowego)

Dodaj komentarz