Reklama

Otwarto wystawę „Jan Bohdan Chmielewski in memoriam”

Data:

- Reklama -

Dokładnie w rok po śmierci Bohdana Chmielewskiego, artysty – rzeźbiarza, którego prace znajdują się w przestrzeni miejskiej Suwałk, w Muzeum im. Marii Konopnickiej została otwarta wystawa poświęcona jego osobie i twórczości.

Bohdan Chmielewski zmarł 18 sierpnia 2014 roku. To właśnie on był autorem pierwszego pomnika Marii Konopnickiej i jego najnowszej wersji, znajdującej się na placu imienia poetki. Bohdan Chmielewski wykonał również popiersie Janusza Korczaka, płaskorzeźby Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Aleksandry Kujałowicz, Czesława Miłosza. W jego portfolio znajdują się także inne prace – jak np. medale okolicznościowe czy… projekt laski marszałkowskiej Sejmu RP. Część spuścizny tego artysty stała się niedawno własnością Centrum Sztuki Współczesnej – Galerii Andrzeja Strumiłły w Suwałkach, oddziału Muzeum Okręgowego. Jak podkreślił Jerzy Brzozowski, dyrektor placówki – medale, formy i rzeźby podarowała instytucji żona zmarłego artysty – Lidia Chmielewska. Zbiór tworzy około 170 eksponatów.

Na wystawę „Jan Bohdan Chmielewski in memoriam” składają się dokumenty i fotografie z archiwum rodzinnego, a także wspomniane medale i rzeźby. Podczas otwarcia ekspozycji obecna była Lidia Chmielewska, która przypomniała, że Honorowy Obywatel Miasta Suwałk bardzo kochał to miasto. – Tu została jego matka, po repatriacji z Grodna – zaznaczyła Lidia Chmielewska. Żona artysty mówiła także o jego skrupulatności i etyce pracy. Jak zaznaczyła, Bohdan Chmielewski zawsze uważał się za „rzeźbiarza od wielkiej formy”, jednak nawet pracując nad mniejszymi zleceniami „był dociekliwy i uczciwy w tym, co robił”.

W celu upamiętnienia osoby artysty i jego dzieła zostanie wydany album, przygotowywany przez Władysława Sobeckiego, z udziałem środków publicznych przekazanych przez Urząd Miejski w Suwałkach. Publikacja powinna ukazać się w październiku.

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wernisaż w CSW. Dyplomowe prace absolwentów Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości

Fotografie towarzyszą nam na co dzień i wykonujemy je...

Światowej klasy reżyser, Jerzy Skolimowski z wizytą w Suwałkach (audio)

„Długo oczekiwany” – tak o gościu piątkowego cyklu imprez...
%d bloggers like this: