W Dramatycznym na początek sezonu “Bieżeńcy”. W planach liczne spektakle i działania

0
66
bieżeńcy_exodus_
Scena ze spektaklu "Bieżeńcy. Exodus" (fot. Emilia Siemakowicz).

W środę, 26 sierpnia w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbyła się konferencja prasowa dotycząca spektaklu „Bieżeńcy. Exodus”. W trakcie spotkania zaprezentowane zostały również plany artystyczne Teatru na najbliższy sezon.

„Bieżeńcy. Exodus” spektakl w plenerze i w pociągu na trasie Sokoły – Łapy 

Teatr Dramatyczny na okoliczność stulecia bieżeństwa porywa się na rzecz ryzykowną i ambitną: nie ukrywając fascynacji tematem tożsamości, kwestią pamięci i lokalną historią, poświęca bieżeństwu dwie odsłony: spektakl-instalację w plenerze – „Bieżeńcy. Exodus” (29 i 30 sierpnia) i spektakl
zrealizowany w teatrze „Bieżeńcy. Losy” (28 listopada).

bieżeńcy.exodus_konferencja prasowa_teatr dramatyczny_w_białymstoku (4)W dniach 29 i 30 sierpnia wzdłuż linii kolejowej Sokoły – Łapy będzie można zobaczyć unikatową próbę przywołania ducha bieżeństwa. Widzowie – na wzór bieżeńców – zostaną zapędzeni do wagonów kolejowych, by na poszczególnych stacjach i wzdłuż drogi poznawać historię wypędzenia: 17:00 – odjazd widzów zorganizowanym transportem spod siedziby Teatru, 18:00 – rozpoczęcie spektaklu na stacji PKP w Sokołach, 20:45 – powrót pociągiem ze stacji PKP w Łapach na Dworzec Kolejowy w Białymstoku.

Spektakl powstaje we współpracy z Andrzejem Jackiem Kiermanem – Dyrektorem Zakładu Linii Kolejowych w Białymstoku, Elżbietą Załuską – Dyrektor Podlaskiego Oddziału Przewozów Regionalnych w Białymstoku, Józefem Zajkowskim – Wójtem Gminy Sokoły oraz Anetą Prymaką – autorką strony biezenstwo.pl

W ciągu tych dwóch dni widzowie przeniosą się do roku 1915 – dzięki olbrzymiej pracy scenograficznej Jacka Malinowskiego, kostiumom Agaty Wąs, muzyce Michała Jacaszka, opiece reżyserskiej Agnieszki Korytkowskiej-Mazur i Tomka Domagały oraz wkładu całego zespołu artystycznego TD w Białymstoku.

plakat_biezency_exodus_2Plany artystyczne 2015/2016

W nadchodzących miesiącach publiczność będzie miała okazję obejrzeć kilka premierowych tytułów: „Bieżeńcy. Losy” Dany Łukasińskiej w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur oraz „Piwonia. Niemowa. Głosy” Krzysztofa Giedroycia w reżyserii Zbigniewa Brzozy. Ponadto, w ramach Sceny Inicjatyw Artystycznych w najbliższym czasie powstaną spektakle: „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej w reżyserii, scenografii oraz w opracowaniu muzycznym Elżbiety Lisowskiej i Michała Pabiana – spektakl powstający w ramach projektu Teatr Seniora oraz „Emocjałki” na podstawie „Wielkiej księgi uczuć” Grzegorza Kasdepke w reżyserii, adaptacji i opracowaniu muzycznym Adama Biernackiego – spektakl w ramach Stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku otrzymanego przez Justynę Godlewską-Kruczkowską.

Spektakle wyjazdowe i festiwale

Spektakle Teatru Dramatycznego prezentowane będą m.in. na XV Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2015 („Sońka”), a także w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim („Antyhona”, „Guguły”, „Sońka”). W ramach współpracy ze Wschodem planowany jest też wyjazd do Teatru Narodowego im. Mihaia Eminescu w Kiszyniowie ze spektaklami „Glany na glanc”, „Guguły”, „Shakespeare”, jednocześnie Teatr z Kiszyniowa odwiedzi i zaprezentuje spektakle w Białymstoku. Dramatyczny rozpoczyna również współpracę z teatrami z Rumunii.

Projekty i działania edukacyjne

W nadchodzącym sezonie będą kontynuowane stałe działania edukacyjne i projekty Teatru, takie jak: Pojedynki, Warsztaty teatralne, Bajkowe Poranki, TIR, MASTERCLASS dla zespołu artystycznego, Wolontariat dla kultury, kultura dla wolontariatu i Lekcje teatralne.

Teatr Dramatyczny przygotowuje się do realizacji projektu autorstwa Joanny Grochulskiej i Magdy Kupryjanowicz – „Białostoczanki”, a w październiku i listopadzie widzowie będą mogli wysłuchać czytań dla dorosłych oraz maratonu czytań dla dzieci w ramach projektu grupy TERAZ POLIŻ „Kobiece pisanie, kobiece praktyki w teatrze – projekt badawczo-popularyzatorski dot. polskich dramatopisarek XIX i XX w.”.

Fot. Emilia Siemakowicz

 

Dodaj komentarz