Reklama

Event i zabawa przyciąga do kultury. Minister Małgorzata Omilanowska w Suwałkach

Data:

- Reklama -

Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego w poniedziałek, 14 września wzięła udział w spotkaniu w Suwalskim Ośrodku Kultury, podczas którego mówiła o programach grantowych, dostępności do kultury i o edukacji kulturalnej.

Prof. Małgorzata Omilanowska rozpoczęła spotkanie od podkreślenia roli samorządu w tworzeniu atmosfery sprzyjającej rozwojowi kultury w danym miejscu. Wskazała również istotną rolę dotyczącą finansowania projektów z zakresu kultury, które bez wkładu własnego w postaci środków – głównie z samorządu – nie mają szansy zaistnieć w środowisku lokalnym. Niedofinansowanie tego obszaru życia społecznego jest jedną z największych bolączek.

Minister dodała, że to biblioteki i domy kultury stanowią filary funkcjonowania kultury w danym miejscu. Pod resort, którym kieruje, podlega bowiem stosunkowo niewiele instytucji. Pozostałe są finansowane z budżetów miast i gmin. W swoim wystąpieniu szefowa resortu kultury omówiła także bardzo ogólnie zasady oceniania wniosków grantowych, składanych do 32 programów w MKiDN i pracy zespołów eksperckich. Minister skupiła się na Programie Kultura Dostępna, potencjale NINATEKI i planach na 2016 rok (książki należące do kanonu lektur dostępne za niewielką kwotę, 5-7 zł).

Małgorzata Omilanowska wspomniała o znaczeniu inwestycji w „skorupki”, czyli infrastrukturę, by przejść do znaczenia edukacji kulturalnej i znoszeniu barier w dostępie do kultury. Jak wskazała – głównym problemem braku zainteresowania ofertą kulturalną jest bariera mentalna ludzi. Swoją opinię oparła na wynikach badań przeprowadzonych na próbie kilku tysięcy osób.

Małgorzata Omilanowska przypomniała także o aktywnych działaniach na rzecz pozyskania odbiorcy – włączeniu dobrze rozumianej eventowości i zabawy do obszaru kultury, uruchomienia nowych narzędzi i wdrożenia pomysłów, na bazie dobrych praktyk, takich jak: Noc Muzeów, Noc Bibliotek, biletów za 250 gr na 250 lat teatru publicznego w Polsce czy spektakli w ramach cyklu Teatr Polska.

Fot. Niebywałe Suwałki

2 KOMENTARZE

  1. Biblioteki multimedialne (znak czasu) i dobrze prowadzone domy kultury to podstawa edukacji kulturalnej, ale pozostaje jeszcze rola szkoły (na każdym poziomie), w której znajdzie się miejsce na wychowanie muzyczne i plastyczne (komu to przeszkadzało ?), nie mówiąc o historii (podobno nauczycielka wszystkich nauk ?) coraz bardziej ograniczanej (??!!!).
    Nie wiem czy powoływanie coraz to nowych instytutów w każdej dziedzinie kultury to dobry pomysł (??!!).
    KONIECZNA JEST REFORMA ORGANIZACJI OCHRONY DZIEDZICTWA KULTUROWEGO I MUZEALNICTWA !!!.
    Wiele imprez kulturalnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym o dużym znaczeniu i wyrobionej tradycji oraz renomie ginie bezpowrotnie z kalendarza ze względu na brak wystarczających finansów, które są przyznawane imprezom o mniejszym znaczeniu. To chyba na razie na tyle …, pozdrawiam !!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane