Reklama

Fotografie Tadeusza Smagacza w patio SOK

Data:

- Reklama -

– Obecna wystawa Tadeusza Smagacza jest pewnego rodzaju podsumowaniem jego dotychczasowych osiągnięć w dziedzinie fotografii – tak wystawę podsumowuje Andrzej Zujewicz z Suwalskiego Ośrodka Kultury. Zbiór fotografii autora stanowi wiele tysięcy zdjęć; od z wczesnego PRL-u po teraźniejszość.

– Tadeusz Smagacz utrwalił to, co jest najcenniejsze – mijający czas, ludzi, architekturę i miejsca, w których przebywał, które odwiedził, a także piękno przyrody – fauny i flory, nie tylko naszej, suwalskiej. Po powrocie do kraju po wojnie przyjechał do Suwałk, jak sam wspomina zupełnie innych niż teraz. Powrót do ukochanej ojczyzny z pięknej, ciepłej Francji, gdzie pozostawił wielu znajomych, w tym kolegów ze szkoły, okazał się wielkim szokiem. Nowa rzeczywistość; komunistyczna władza, ogólna nędza, mroźne i długie zimy, były dla młodego imigranta trudne do zniesienia. Odskocznią, pasją, która nigdy go nie opuściła, stała się fotografia – dodaje Andrzej Zujewicz.

Tadeusz Smagacz to fotografik, tłumacz, społecznik. Od ponad dwudziestu lat współpracuje z francuską organizacją „Parrainages Pologne”, skupiającą rodziny francuskie pomagające polskim rodzinom znajdującym się często w skrajnej nędzy. Organizacja „Parrainages Pologne” powstała w czasie stanu wojennego z inicjatywy Anne Marie Colleville.

Tadeusz Smagacz urodził się w 1924 roku w Gliniku na Rzeszowszczyźnie. Gdy miał kilka lat, wyjechał ze swoją matką do Francji. W roku 1948 powrócił do Polski, przyjechał do Suwałk wraz ze swoim bratem. W latach 1960-1996 był członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich ZAiKS sekcji fotograficznej. Brał udział w wielu konkursach w kraju. Wykonał kilka tysięcy zdjęć podróżując po krajach Europy i Azji. Uczestniczył w większości wystawach Suwalskiej Grupy Twórczej SGT, m.in. w ostatnim Salonie SGT Symetrie – Asymetrie. Jego zdjęcia znajdują się w albumie Suwałki i okolice latach 1950-75.

Wystawa retrospektywna Tadeusza Smagacza dostępna jest w patio Suwalskiego Ośrodka Kultury (ul. Papieża Jana Pawła II 5).

Fot. Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...

Wernisaż wystawy „Andrzej Strumiłło. Dzieła wybrane” w suwalskiej Starej Łaźni (foto)

W piątkowy (22 października) wieczór w suwalskiej Galerii Sztuki...